Vláda schválila, že se většině zaměstnanců státu a veřejných služeb od ledna zvýší platový tarif o 1400 korun. V pořadu Press klub rádia Frekvence 1 to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) později potvrdil, že se z rozhodnutí kabinetu zvednou učitelům platové tarify o sedm procent. Přidáno dostanou též lidé z bezpečnostních sborů.
Vláda schválila zvýšení platů ve veřejné sféře
„Já mohu říct jen tu jednu dílčí část, která je už opravdu schválená. To je těch 1400 korun navíc pro segment veřejné a státní správy, což znamená, že pro lidi s těmi nejnižšími tarify je to zvýšení skoro o dvanáct procent meziročně, u lidí s nejvyššími tarify kolem dvou procent,“ uvedl Jurečka v průběhu jednání vlády.
Ministr dříve zmínil, že „zvýšení do určité míry kopíruje růst, který je v soukromé sféře, nicméně je férové přiznat, že takto to nebylo v těch předchozích dvou letech“.
Na navýšení tarifů o 1400 korun se kabinet dohodl začátkem října s odboráři. Předáci pak ale s částkou spokojeni nebyli.
Odboráři původně požadovali vyšší částku, a sice aspoň 2200 korun. Společně s opozicí kritizují nárůst platů také v kontextu skoro sedmiprocentního zvýšení, které kabinet navrhuje u politiků.
Vláda také nyní schválila, že příslušníkům bezpečnostních sborů se od příštího roku zvednou platy o 1500 korun. Policisté a hasiči dostanou navíc ještě tisíc korun jako stabilizační příplatek, uvedl už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Příslušníci bezpečnostních sborů v listopadu protestovali proti nízkým platům a špatné personální situaci.
Učitelům se tarif podle předpisu zvedne od ledna o sedm procent. Podle Hladíka vláda schválila nařízení o růstu platů v navrhované podobě. Předpis upravuje i zaručený plat a příplatky.
Plat ve veřejném sektoru stanovuje teď pět tabulek s tarify podle odbornosti a délky praxe. První je pro úředníky, pracovníky v kultuře, technické pracovníky či nepedagogické síly ve školství. Druhou se řídí odměňování v sociálních službách, třetí se používá pro zdravotníky a sestry, čtvrtá pro lékaře a zubaře a pátá pro učitele. Vlastní tabulku mají státní zaměstnanci.
Podle nařízení by se tabulka pro sociální pracovníky měla zrušit, posunuli by se do zdravotnické tabulky. Učitelům by měly platy v konkrétních číslech vzrůst o 1090 až 4040 korun, podle odbornosti a praxe. Růst o 1400 korun u ostatních podle ministerstva práce představuje ve veřejné sféře zvýšení od 1,8 do 11,5 procenta a ve státní službě od 2,1 do 8,7 procenta.
Zaručené platy se dosud vyplácely v osmi stupních podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Od ledna budou stupně jen čtyři od minimální mzdy do jejího 1,6násobku.
Finance na růst platů
Podle návrhu státního rozpočtu, který v úterý podepsal prezident Petr Pavel, má jít příští rok na platy zhruba o dvacet miliard korun více než letos. V průměru si mají státní zaměstnanci polepšit přibližně o tři tisíce. Hrubý výdělek má stoupnout na více než 47 tisíc korun. Představuje to růst o 6,8 procenta.
Počet míst ve veřejné sféře se má přitom zvýšit asi o 1400 skoro na 489 tisíc. Zhruba každý druhý státní zaměstnanec pracuje ve školství.
Šéf odborů: Kvůli výpovědi bez udání důvodu hrozí dál protesty
Předseda OS KOVO Roman Ďurčo v Interview ČT24 prohlásil, že by rád viděl růst platů zhruba o sedm procent na celospolečenské úrovni. „Vzhledem k tomu, co se tady odehrávalo v posledních letech, jak je na tom kupní síla našich občanů, tak si myslím, že nárůst sedm procent je adekvátní k tomu, jak bylo to minulé období z hlediska tlaku a inflace,“ vyjádřil se s tím, že by peníze na to měl stát někde najít.
Ďurčo se ale také obává toho, že by i přes sliby z vlády došlo k uzákonění výpovědi bez udání důvodu, a uvedl, že jsou odbory připravené uspořádat v takovém případě protesty. „Jsme ochotni se o tom bavit, pokud se začneme bavit o nějakém například čtyřiadvacetiměsíčním odstupném. To by mohlo být pro zaměstnance z hlediska jistot daleko lepší,“ řekl.