Vánoce zpečetí osud kaprů. Jak si vybrat toho pravého?

Dávat pozor, jestli kapři v kádích neleží na boku nebo břichem vzůru, dobře se rozmyslet, jestli chci větší, ale tučnější rybu, nebo menší, masitější kus. Lidé, kteří shánějí kapry na štědrovečerní stůl, by měli podle odborníků dobře zvážit, co koupí.

Osm set osmdesát tun ryb. Tolik jich letos přichystal jeden z největších jihomoravských producentů: rybníkářství v Pohořelicích. „Už jsme vyexpedovali 650 tun a očekáváme, že ještě během dneška a zítřka vyexpedujeme dalších 230 tun ryb,“ potvrdil obchodní náměstek firmy Pavel Míšek.

Podle něj neexistuje univerzální návod, jak vybrat ideálního kapra. „Zákazník, který má rád i rybí polévku, většinou preferuje kapra od dvou a půl do pěti kilo, který má i jikry a mlíčí. Na Moravě lidé kupují spíš kapra lysého, možná proto, že je pak méně práce s čištěním. Naopak z náboženských důvodů si někteří kupují šupinatého kapra, protože lysá ryba není košer,“ uvedl Míšek. Obecně ale platí, že větší, a tedy starší ryby mívají o něco víc tuku.

Nahrávám video
Pavel Míšek z Rybníkářství Pohořelice o prodeji kaprů
Zdroj: ČT24

Zákazník se může při výběru kapra orientovat nejen podle ryby samotné, ale i podle prodejního místa. „Člověk na první pohled vidí, jestli mají ryby v nádržích přirozenou polohu těla. Pokud leží na boku nebo plavou břichem nahoru, je to samozřejmě špatně a většinou to znamená, že nádrže byly přeplněné,“ vysvětlil vedoucí brněnské divize Státní veterinární správy Vladimír Morysek.

Nádrže s rybami musí být také prokysličovány, kapři by tak neměli lapat po vzduchu. A prodejci musí s rybami i šetrně zacházet, například při manipulaci.

Kapra je povoleno „klepnout“

Kupující se může rozhodnout, zda rybu odnese domů živou, nebo si ji nechá na místě zabít. Pokud zvolí druhou variantu, existuje jen jeden povolený způsob, jak by měl správný prodejce kapra usmrtit. „Dovolené je jen omráčení tupým předmětem a následné vykrvení ostrým nožem,“ dodal Morysek.

Nahrávám video
Veterináři kontrolují kapry
Zdroj: ČT24

Prodej vánočních kaprů právě vrcholí a rybáři jich v Česku každoročně na štědrovečerní tabule dodají tisíce tun. Ceny by měly být podobné jako loni - kilogram živého kapra stojí v průměru 87 korun, cenovky se ale kraj od kraje značně liší.

Jen v Brně a okolí prodává ryby před Vánocemi zhruba stovka prodejců, veterináři jich zkontrolují zhruba čtvrtinu, většina nedostatků se ale týká administrativy. Kromě kaprů, které vánočnímu trhu dominují, mohou zákazníci v rybářstvích sehnat i jiné druhy, například amura. Kapr se vyváží také do zahraničí, nejčastěji do sousedních zemí, ale i do Francie či Itálie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel hodlá stát v čele české delegace na summit NATO, sdělil Hrad Babišovi

Prezident Petr Pavel hodlá v souladu se svým ústavním postavením stát počátkem července v čele české delegace na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře. Napsal to ve středu v dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který na webu zveřejnil Pražský hrad. Pavel odkázal na ústavní kompetenci prezidenta zastupovat stát navenek, ale i na dlouhodobé zvyklosti. Babiš v polovině března řekl, že by měl na summit jet on a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
17:06AktualizovánoPrávě teď

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
10:22Aktualizovánopřed 15 mminutami

Mnohdy už rozkvetlé ovocné stromy ohrozí od pátku do neděle mráz

Ovocné stromy, z nichž mnohé jsou v nížinách již několik dnů v plném květu a ve středních polohách mohou rozkvétat, ohrozí mráz – především v pátek ráno, ale také v sobotu a v neděli. Na jižní Moravě, kde kvetou meruňky a broskve a rozkvétají třešně, očekávají meteorologové teploty kolem nuly. Výrazněji pod nulou může být na Vysočině, v Beskydech či na Šumpersku, uvedli odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, kteří spravují Agrorisk.
před 15 mminutami

ŘSD zahájilo stavbu posledního úseku D11

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu posledního chybějícího úseku dálnice D11 z Jaroměře na Náchodsku do Trutnova. Silnice za 9,09 miliardy korun bez DPH o délce 19,6 kilometru je největší letošní investicí ŘSD. Hotová by měla být na podzim 2029. D11 naváže na polskou S3.
před 49 mminutami

Rada ČT se ohradila proti výrokům o nekontrolovaném hospodaření televize

Rada České televize se ve středu důrazně ohradila proti tvrzení, že hospodaření ČT není pod kontrolou a že má televize dostatek rezerv k udržení nynějšího rozsahu výroby v případě návratu k výši příjmů z roku 2024 před zvýšením poplatků, o kterém uvažuje vládní koalice. Vyplývá to z usnesení radních. Proti hlasovali Pavel Matocha a Luboš Veselý, kterým končí mandát a o členství se znovu ucházejí.
13:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
před 1 hhodinou

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
03:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruští hackeři, proti nimž zasáhla vojenská rozvědka, ovládli podle NÚKIB routery

Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerů spojovaným s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v tuzemsku i zahraničí. Operaci vedl americký úřad FBI a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně zabezpečit.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...