Vánoce ve znamení teplotních rekordů, ochlazení přijde v týdnu

Česko má za sebou extrémně teplé Vánoce, během nichž padlo i mnoho teplotních rekordů. Teplé počasí bylo zejména na Štěpána, na osmi místech bylo dokonce překonáno absolutní historické maximum pro celý prosinec. Spíše jarní podmínky ale nevyhovují vlekařům, jelikož na naprosté většině českých svahů chybí sníh. Postupně dokonce zavírají i areály ve vyšších nadmořských výškách, které už začátkem měsíce některé sjezdovky zprovoznily. Meteorologové však slibují ochlazení, už na Silvestra se má místy vyskytovat celodenní mráz.

Už ve středu bylo překonáno několik rekordů, mimo jiné 220 let staré maximum v Klementinu. Na Štědrý den rekordy meteorologové zaznamenali na 23 ze 138 stanic, kde se počasí sleduje víc než 30 let. Na Boží hod padly čtyři rekordy a na Štěpána dokonce rovných sto. Osm stanic pak zaznamenalo nový prosincový rekord, nejtepleji bylo v Děčíně, kde v sobotu naměřili 16,8 stupně Celsia. V Kopistech na Ústecku pak má nový rekord hodnotu 16,7 stupně.

I v neděli teploty stoupaly vysoko, rekord zaznamenalo 92 stanic. V Albrechticích v Moravskoslezském kraji bylo 15,8 stupně Celsia, v jihočeském Husinci 15,5 stupně a ve Vimperku 14,9 stupně. Nedělí by ale období s abnormálními teplotami mělo skončit. V pondělí se podle meteorologů budou teploty pohybovat mezi šesti až deseti stupni a rekordy se tak mohou objevit jen sporadicky. V dalších dnech se pak už začne výrazněji ochlazovat.

Předpověď počasí
Zdroj: ČT24

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) má zesilovat příliv suchého studeného, původem arktického vzduchu od severovýchodu až východu do střední Evropy. „Již ve středu očekáváme v ČR ranní teploty většinou pod bodem mrazu a na Silvestra se místy vyskytne celodenní mráz. V prvních dnech příštího roku bude mrazivé počasí pravděpodobně na celém území republiky,“ uvedli meteorologové.

Počasí málem ohrozilo i biatlonový pohár

Velmi teplé počasí panovalo v uplynulých dnech i na dalších místech v Evropě. Například v Moskvě padaly teplotní rekordy šest dní po sobě. Ve městě, kde novoroční svátky často oslavují za dvacetistupňových mrazů, v sobotu meteorologové naměřili čtyři stupně nad nulou. Teploty vysoko nad nulou panují i v dějištích nadcházejícího skokanského Turné čtyř můstků, organizátoři tam ale se sněhem nemají problémy. Díky studenému počasí na konci listopadu ho vyrobili dostatek už s předstihem.

Počasí lyžařům nepřeje (zdroj: ČT24)

Vážně ohroženo bylo naopak uspořádání biatlonového Poháru IBU v Novém Městě na Moravě, kde kvůli vysokým teplotám sníh není. Organizátoři ale vsadili na předpověď počasí, která slibuje po Novém roce ochlazení a v neděli Mezinárodní biatlonové unii oznámili, že se závody budou konat.

Také provozovatelé zimních areálů doufají, že se předpověď naplní. Většina z nich na zahájení sezony stále čeká, k zasněžování potřebují nízké teploty. V západních Čechách odolával oteplení až do sobotního odpoledne areál Klínovec, v neděli ráno ho ale provozovatelé až do odvolání uzavřeli. Ve Špindlerově Mlýně lyžovaly sice o víkendu stovky lyžařů, středisko má ale k dispozici jen pět kilometrů sjezdovek a podmínky se stále zhoršují. Mnoho lidí tak navštívilo horská střediska například kvůli pěším túrám.