V Praze začal summit Krymské platformy, jedná o ruské agresi i sankcích

Praha hostí mezinárodní parlamentní summit Krymské platformy. Na Pražském hradě začal večeří, debatovat se bude ale hlavně v úterý.  Čtyři desítky představitelů parlamentních komor z celého světa budou jednat především o rozšiřování protiruských sankcí a jak obnovit územní celistvost Ukrajiny. Do Prahy už dorazil například předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.

Šéf ukrajinského parlamentu jednal s předsedkyní české sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) mimo jiné o konfiskaci zmrazeného ruského majetku.

Kromě toho byly předmětem jednání mezi Stefančukem a Pekarovou Adamovou také situace na frontě, potřeby ukrajinské armády a ochrana kritické infrastruktury. V příspěvku na sociální síti X Stefančuk poděkoval Česku za všestrannou podporu a solidaritu s Ukrajinou, která už více než půldruhého roku čelí otevřené ruské invazi.

Krymská platforma, která vznikla již v roce 2021, tedy před plnohodnotnou ruskou invazí na dříve neokupovaná území Ukrajiny, slouží jako koordinační a konzultační fórum pro zástupce vlád, parlamentů a expertů. Nová ruská agrese její činnost zintenzivnila a rozšířila.

Summitu se zúčastní čtyři desítky zástupců parlamentních komor z celého světa. Kromě představitelů z většiny zemí Evropské unie a Velké Británie potvrdili účast také z Kanady nebo Sierry Leone. 

Předseda sněmovního bezpečnostní výboru Pavel Žáček (ODS) je přesvědčený o tom, že je zcela správné, že se připomíná i otázka ruské okupace Krymu. 

„Všichni chápou, byť jsou různých pohledů, že narušit svrchovanost jednoho státu z jakéhokoliv důvodu a porušit mezinárodní právo, které jsme těžce budovali v důsledku druhé světové války, je rozkolísání celého světa a dopady a neřešení vedly k tomu, že dneska máme jeden konflikt, který nevíme, kdy skončí, a myslím si, že můžeme hledat určité linky ke konfliktu druhému, který začal na Blízkém východě,“ řekl Žáček v Interview ČT24. Dodal, že někteří partneři začali s pomocí Ukrajině později, a válka proto trvá dodnes.

28 minut
Pavel Žáček byl hostem pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra si myslí, že je dobře, že se platforma koná na Hradě. „Praha vždycky sloužila jako místo setkávání pro utiskované na území Ruské říše. Jsem velmi rád, že jsou tady vítáni Krymští Tataři, jejich osud byl velice složitý a Krym je jejich domovina,“ popsal v Událostech, komentářích.

„Bránit Ukrajinu bez Krymu je těžké, potřebuje přístup k Černému moři. Z druhé strany pustit Krym je i pro Rusko nepochybně složité, protože chce mít přístup do Středomoří,“ řekl.

Ani člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) si nedovede představit, že by se Rusko vzdalo námořní základny v Sevastopolu. Je přesvědčený, že Rusové udělají všechno, aby si ji uchovali, a válka tak bude dál pokračovat.

26 minut
Události, komentáře: Ukrajinský Krym
Zdroj: ČT24

Rozšíření sankcí

V úterý promluví na dálku Volodymyr Zelenskyj a na místě vystoupí předseda ukrajinského parlamentu Stefančuk, předsedové obou komor českého parlamentu, premiér Petr Fiala (ODS) či ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Následovat bude plenární zasedání s prezentacemi expertů a příspěvky předsedů a představitelů parlamentů zúčastněných zemí.

Mezi tématy aktuálního pražského summitu by měly být protiruské sankce. Podle členky expertní sítě Tetiany Pechonchykové z Centra pro lidská práva ZMINA by měli členové platformy diskutovat o možném rozšíření sankcí například na lidi, kteří jsou spojeni s odpíráním zdravotnické péče politickým vězňům.

Sankce se podle další z expertek a právničky z Regionálního centra pro lidská práva Daryny Pidhornové nedotýkají ani lidí, kteří se podílí na ničení kultury a historie na okupovaných územích.

Pechonchyková chce upozornit na konkrétní příběhy lidí, kteří trpí pod ruskou agresí, a na politické vězně držené v detenčních centrech. Podle ní nemají přístup ke zdravotnické péči a jsou kvůli tomu v bezprostředním ohrožení života. 

Děti se připravují ve škole na válku

Jedním z dalších témat bude také militarizace dětí na okupovaném Krymu. „Byl přijat dokument o patriotické výchově. Všechny školy by se měly postarat o patriotickou výchovu s jasně definovaným cílem připravit děti na službu v armádě,“ popsala Olga Skripniková, která je předsedkyní správní rady Krymské skupiny pro lidská práva.

Militarizace dětství pod taktovkou ruského ministerstva obrany se projevila taky ve sportovních a religiózních organizacích. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu tento fenomén ještě zesílil, děti například pochodují ve vojenských uniformách nebo se ve škole učí rozborku a sborku zbraní. 

Ukrajinští aktivisté považují militarizaci dětství za závažný problém, který je potřeba řešit ještě před osvobozením okupovaného poloostrova. Už teď vzniká distanční platforma, která by měla dětem formou hry vštěpovat hodnoty západního světa. 

Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a o ukončení ruské okupace krymského poloostrova. Vznikla z iniciativy ukrajinského prezidenta Zelenského. První ročník parlamentního summitu se uskutečnil loni v říjnu v chorvatském Záhřebu. Summit má přiblížit dopady anexe na stav základních lidských práv tamních obyvatel, na globální potravinovou bezpečnost i na dodržování dohod a pravidel ve světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 26 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 7 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 9 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trumpův celní seznam vznikal na poslední chvíli, míní Bartuška

Rozhodně to je začátek vyjednávání s většinou zemí světa a americká administrativa očekává nějakou odpověď, řekl v Interview ČT24 zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v souvislosti s ohlášenými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podotkl, že administrativa USA v tuto chvíli operuje s velmi málo lidmi a podle toho rozhodnutí vypadají. Trumpa podle něj nezajímá nikdo kromě Spojených států.
před 10 hhodinami

Tlak na výkon i nepochopení dopadá na žáky. Zlepšit duševní zdraví má nová strategie

O zlepšení prostředí na školách i well-beingu neboli duševním zdraví mladých diskutovali v pátek zástupci odborné veřejnosti a mládeže na půdě Senátu na jednání Národního konventu o vzdělávání, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Shodli se, že je potřeba podporovat navýšení psychologů na školách i vzdělávání samotných učitelů, kteří někdy nevědí, jak k duševnímu zdraví žáků přistupovat. Zlepšit by se také měla oboustranná komunikace mezi učiteli a žáky.
před 12 hhodinami
Načítání...