Ústavní soud vyslyšel obce, omezil videoloterijní terminály

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyškrtl z novely loterijního zákona možnost provozovat videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Dal tím za pravdu městu Klatovy, které tvrdilo, že norma bránila obcím v účinné regulaci hazardu. Obce tak nemusí čekat se zákazem výherních videoterminálů na konec příštího roku. Ministerstvo zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která jsou v rozporu s obecními vyhláškami.

„Napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Miloslava Výborného. Podle Ústavního soudu nejsou legitimním cílem přechodné lhůty ani očekávání provozovatelů, kteří prý měli počítat s rizikem změny podmínek loterijního podnikání, ani obavy státu z arbitráží.

Provozovatelé terminálů se obávají, že případný zásah ÚS posílí nelegální hazard. Upozorňovali také na možné soudní spory kvůli ochraně jejich investic. „Tvrzení, podle něhož by rušení (či změna) vydaných povolení k provozování interaktivních videoloterijních terminálů mohlo vyústit v zahájení sporů podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, není nijak podloženo a jedná se o pouhou spekulaci,“ napsali v nálezu ústavní soudci. Právo regulovat na svém území výherní přístroje všech typů přiznal obcím ÚS už dřív. Přechodná doba zakotvená v loterijním zákoně jim to ale dočasně zkomplikovala.

Sporná povolení vydalo v minulosti ministerstvo financí pro takzvané videoloterijní terminály, což jsou výherní automaty napojené přes síť na centrální dispečink. Původně měla platit až deset let. Některé obce chtěly terminály rušit okamžitě po nálezech ÚS. Novela zákona nakonec stanovila tříletou přechodnou dobu.

Starosta Salvetr: Ministerstvo šlo dlouhodobě proti vůli obcí

Starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS) ocenil rozhodnutí ÚS. „Co se týká těch zařízení, o kterých byla dnes řeč, těm jsme dlouhodobě dávali stanovisko, že si je na území města nepřejeme. Nicméně ministerstvo financí je přes nesouhlas města stabilně povolovalo. Z tohoto pohledu jsme rádi, že nám Ústavní soud dal za pravdu,“ uvedl pro ČT starosta. Obce se prý obávaly, že termín roku 2014 bude ministerstvem opět změněn, proto chtěly znát stanovisko Ústavního soudu.

Rom před hernou
Zdroj: ČT24/Jan Langer

Ministerstvo prý verdikt soudu vítá s odkazem na posílení právní jistoty. Další postup holdá odvíjet od následné analýzy rozhodnutí ÚS. „Ministerstvo financí v této souvislosti požádalo Ústavní soud, aby v rámci svého případného zrušovacího rozhodnutí, stanovil další postup ohledně správních řízení vedených ministerstvem financí tak, aby byly dodrženy veškeré ústavně vymezené principy demokratického právního státu a naplněny základní zásady činnosti správního orgánu,“ reagovalo ministerstvo. Resort se také hájí, že přechodná lhůta vyplynula z dohody zákonodárců, loterijního průmyslu a Svazu měst a obcí ČR, proto ji muselo ze zákona respektovat, dokud Ústavní soud nerozhodne jinak.

„Rozhodnutí Ústavního soudu je zcela přelomové, protože od tohoto okamžiku, respektive od chvíle, kdy vyjde ve sbírce zákonů, bude muset ministerstvo financí rušit tisíce, možná desetitisíce povolení po celé České republice. Všechny obce, které mají vyhlášku, která byla až do dnešního dne neúčinná do roku 2015, je účinná ode dne, kdy rozhodnutí ÚS vyjde ve sbírce zákonů…,“ prohlásil Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které se za regulaci hazardu dlouhodobě staví. To plánuje v příštím týdnu rozeslat všem obcím podrobný návod, jaké vyhlášky mohou přijímat a jak usilovat o regulaci videoloterijních terminálů. ÚS podle něj dnešním verdiktem dal najevo, že ministerstvo financí porušilo přechodným ustanovením ústavní pořádek a že jednání resortu bylo „nezákonné a neústavní vůči obcím“.

Advokát Vladan Brož: „Transparency International vítá nález Ústavního soudu, který říká, že obce měly vždy ústavou zaručené právo regulovat hazard na svém území. Toto právo se jim ministerstvo financí snažilo brát již od roku 2006, od kdy nezákonně povolovalo videoloterijní terminály na území jednotlivých obcí…“

Arbitráže možné jsou, černý hazard rovněž

„Jde o skutečně nespravedlivé, zmatečné a chaotické chování českého státu. Není vina podnikatelů, že jim povolení na provozování automatů dal,“ prohlásil sekretář Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. Nepochybuje, že některé firmy k arbitrážnímu řízení vstoupí zjednodušeně řečeno proto, že jim stát v poločase změnil pravidla podnikání.

Podle Čírtkova odhadu dojde k úplnému zákazu terminálů jen v menšině obcí, protože kde chtěly, tam už hazard nějak regulovaly. „Žádný prudký pokles nelze asi očekávat… Paradoxně v některých městech, kde je nyní prohibice, a zastupitelé předpokládali, že mají ještě rok času na úpravu stavu, budou muset rychle přistoupit k nějaké regulaci prohibice, protože nechtějí přijít o daňový příjem a vědí, že by tam stejně měly herny načerno,“ prohlásil Čírtek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák

Zemřel výtvarník a hudebník Milan Knížák, někdejší rektor pražské Akademie výtvarných umění (AVU) a bývalý ředitel Národní galerie (NG). Bylo mu 86 let. Knížák patřil k tvůrcům, kteří výrazně ovlivnili československou i českou výtvarnou scénu. Jeho umělecké aktivity zahrnovaly výtvarné umění, hudbu, architekturu, design, módu, poezii a fotografie. O jeho úmrtí informoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause, se kterým se Knížák přátelil.
11:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Přeshraniční eRecepty jsou v kurzu, tuzemské lékárny jich vyřizují stále víc

Zahraniční pacienti si v českých lékárnách vyzvedávají léky na elektronický recept ze svého domovského státu čím dál častěji. Za necelých sedm měsíců letošního roku lékárníci odbavili víc přeshraničních eReceptů než za celý loňský rok, vyplývá z aktuálních statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léky si v tuzemsku nejčastěji vyzvedávají Poláci, zatímco Češi s eRecepty většinou míří do Chorvatska. Systém nyní propojuje Česko s jedenácti evropskými státy a v dohledné době by k nim mohla přibýt Francie nebo Německo.
před 8 hhodinami

VideoProměna Karvinska začíná zasypáváním těžebních jam

Po ukončení těžby na Dole ČSM pokračuje proměna Karvinska. Pracovníci začali zasypávat první z těžních jam, následovat budou demolice budov a rekultivace území. Zkušenosti z bývalých dolů v Moravskoslezském kraji ukazují, že průmyslové areály může postupně nahradit zeleň nebo nové využití krajiny. Vedle proměny území ale útlum těžby dopadá i na místní obyvatele. OKD za poslední rok a půl opustilo více než patnáct set zaměstnanců. Zatímco část z nich našla novou práci, jiní kvůli zdravotním následkům dlouholeté práce v podzemí hledají uplatnění jen obtížně.
před 11 hhodinami

VideoDarovat oblečení i drogerii bude výhodnější, pomoci má změna u DPH

Nový systém v darování drogerie, oblečení či nábytku má pomoci potřebným i dárcům. Poptávka po těchto komoditách roste, ale v humanitárních organizacích dochází. Dárci totiž dosud museli u tohoto zboží odvést DPH, teď by se mělo blížit nule. Podle Finanční správy zpřesnění pravidel povede k efektivnějšímu využívání ekonomických zdrojů, k omezení vzniku odpadu a k rozvoji charitativních a humanitárních aktivit.
před 20 hhodinami

Požár lesa na Klatovsku je pod kontrolou, dohašuje ho vrtulník

Požár lesa ve strmém kopci u Velhartic je pod kontrolou. Plochu téměř pěti hektarů dohašují hasiči s vrtulníkem s bambivakem. Oheň v těžko přístupném terénu budou kontrolovat dobrovolní hasiči celou noc, řekl velitel zásahu Aleš Bucifal. U požáru je stále patnáct jednotek, tedy téměř šedesát hasičů. Stále platí třetí stupeň požárního poplachu. Nikdo nebyl zraněn.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Důchody by od příštího roku mohly vzrůst o zhruba tři sta korun

Průměrný důchod by mohl od příštího ledna vzrůst zhruba o tři sta korun měsíčně, tedy o necelé jedno a půl procenta. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Pokud to tak bude, půjde o nejmenší nárůst od roku 2017. Všem penzistům by přitom měl stát přidat stejně. Státní rozpočet by plošné navýšení penzí o 300 korun vyšlo na deset miliard.
před 21 hhodinami

Mrázová dostala pokutu za porušení zákona o střetu zájmů

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) dostala od mosteckého magistrátu pokutu kvůli porušení zákona o střetu zájmů, napsaly Seznam Zprávy. Na květnové tiskové konferenci řekla, že k nákupu parcely v Bílině na Teplicku jí peníze půjčila rodina, v majetkovém přiznání ale tuto transakci neuvedla. Zatím nepravomocné uložení pokuty potvrdila mluvčí města Most. Mrázová si chybu uvědomuje, pokutu zaplatí a neodvolá se, uvedla mluvčí ministerstva Veronika Lukášová.
včeraAktualizovánovčera v 12:57

Jeden vysazený na dva pokácené, u českých silnic ubývá stromů

Jeden vysazený strom na dva pokácené, taková je situace za první pololetí podél silnic v Česku. Informace plynou ze statistik, které ČT poskytly jednotlivé krajské správy silnic. Ty od začátku roku vysázely celkem 7156 stromů, zatímco čtrnáct tisíc jich pokácely. Statistika neuvádí čísla za Prahu, kde Technická správa komunikací (TSK) zatím eviduje jen počet loni vysazených stromů. Potíže správám silnic způsobují vandalové, kteří nové stromky kradou nebo je záměrně poškozují.
včera v 09:00

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.