Úlet, ostuda, pokleslost. Ovčáčkova slova o EU jako „říši“ rozohnila politiky

O ostudě, nepřijatelném úletu a poškozování Česka mluví někteří politici v souvislosti s výrokem prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který přirovnal Evropskou unii k Hitlerově třetí říši. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru napsal, že hradní mluvčí je jen „šikovný nástroj“ prezidenta Miloše Zemana pro „zviditelňování, urážení oponentů a rozdělování společnosti“.

Příspěvek Jiřího Ovčáčka na Facebooku
Zdroj: Aktuálně.cz

„Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!“ napsal prezidentův mluvčí na Facebooku v souvislosti se zjištěním Evropského úřadu pro bezpečnost potravin o přítomnosti nebezpečných látek v rumové příchuti, která se používá mimo jiné při výrobě lihoviny tuzemák. Látky mohou podle úřadu narušit genetický materiál živých buněk. O Ovčáčkově výroku informovaly i zahraniční tiskové agentury Reuters a DPA.

Dění na Hradě je „bordel“, zní od Teličky

„Jaký prezident, takový mluvčí,“ doplnil Sobotka. Poukázal na stanovisko českého zastoupení Evropské komise, která hradnímu mluvčímu doporučila, aby si věc nastudoval dřív, než začne šířit nepravdivé zprávy.

Europoslanec za ANO Pavel Telička se na Twitteru vyjádřil o dění na Hradě slovem bordel. „Mluví jménem prezidenta – eurofederalisty? Bože, to je pád. A ČR padá s nimi,“ napsal. Později ještě podotkl, že pokud je Unie Říší, pak je Zeman coby hlava členského státu Říše de facto kolaborant. „A Ovčáček pro něj dokáže dělat,“ dodal.

Ostuda a pokleslost

„Je to další ostuda v řadě, která nás ve světě poškozuje, zvlášť, když se proti tomu jeho šéf neohradí a nevyhodí ho. Mluví tak tady za hlavu státu,“ komentoval Ovčáčkova slova místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ovčáček si podle něho nevidí na špičku nosu. „Je nekompetentní a demagog,“ soudí.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se na Hradě zřejmě rozhodli posouvat obraz Česka nejen na východ, ale zkouší také, jak hluboko se dá klesnout. „Je to samozřejmě další nepřijatelný úlet pana Ovčáčka. Nemá smysl se nad tím ani pohoršovat,“ řekl Kupka.

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) uvedla, že Ovčáčka už déle nevnímá jako mluvčího prezidenta, je spíš podle ní mluvčím sebe sama. „Srovnávat EU se třetí říší může pouze ten, který na základní škole prospal velmi mnoho hodin dějepisu a nevidí rozdíl mezi plynovou komorou, která měla zabíjet, a naopak ochranou spotřebitele před škodlivými látkami,“ uvedla.

Okamura souhlasí

Evropská unie má podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka sice daleko k dokonalosti, ovšem vyvolávají se podle něho zbytečné vášně. Pokud má Ovčáček indicie, že někdo zneužívá unijní instituce, aby poškodil české producenty, měl by s nimi podle Benešíka přijít. „Pokud říká svůj názor, aby zaujal, je to naprosto nepatřičné,“ řekl.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura Ovčáčka nepřímo podpořil. Uvedl, že EU je propojením států a nadnárodních korporací, které ve skutečnosti Brusel řídí. Je podle něho potlačována národní suverenita, svoboda slova mizí a nepřátelé Bruselu jsou dehonestováni, denně přibývají zákazy, příkazy a byrokracie. „Fašizující tendence jsou jasně viditelné a nelze je nevidět – ano, jsme ve spárech čtvrté říše,“ soudí Okamura.

Ovčáček serveru iDnes.cz řekl, že mu jeho výrok dosud nikdo na Hradě nevytkl, neboť se jedná o jeho soukromý názor. Trvá na tom, že přirovnání je přesné. „V roce 1943 také zakázala Říše pěstování chmele na Mšensku,“ řekl serveru prezidentův mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Dohody neplatily ani hodinu.“ ANO nechce Skopečka na postu místopředsedy sněmovny

O vedení sněmovny není úplně jasno ani po ustavující schůzi. Poslanci zvolili předsedou lídra SPD Tomia Okamuru. Ze čtyř místopředsednických postů ale obsadili jen dva, navzdory dohodě iniciované hnutím ANO neuspěl ani kandidát ODS Jan Skopeček.
před 5 hhodinami

Je potřeba diskutovat i s budoucí opozicí, říká Okamura

„Chtěl bych, aby sněmovna fungovala, abychom mohli prosazovat zákony v souladu s vládním prohlášením, a to je pro mě absolutní priorita,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou nově zvolený předseda dolní komory a šéf SPD Tomio Okamura, podle něhož je potřeba diskutovat i s budoucí opozicí. Sám si údajně dal cíl, aby komunikace v Poslanecké sněmovně byla lepší.
před 5 hhodinami

Pacientům s rakovinou pomohou koordinátoři péče

V komplexních onkologických centrech budou od nového roku povinně pomáhat koordinátoři péče. Tito noví průvodci pacientů mají zkrátit čas mezi prvními příznaky a zahájením léčby. Nemocnice do budoucna chystají i software, skrze který by koordinátorům mohli o pacientech dávat vědět už praktičtí lékaři. K urychlení cesty za péčí budou od nového roku sloužit i stránky cekacky.cz.
před 5 hhodinami

Okamura nechal ze sněmovní budovy odstranit vlajku Ukrajiny

Nový předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) nechal ze sněmovní budovy odstranit ukrajinskou vlajku. Ukrajinská vlajka byla na sněmovně od začátku plnohodnotné ruské vojenské invaze v únoru 2022 jako symbol podpory napadené zemi. Politici končící vládní koalice a Pirátů to označili za ostudný, zbabělý či hanebný krok. Jako symbol nesouhlasu s Okamurou a výraz solidarity s Ukrajinou vyvěsili ukrajinské vlajky z oken svých poslaneckých klubů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel přijal demisi Fialovy vlády

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě přijal demisi vlády dosavadního premiéra Petra Fialy (ODS). Zároveň kabinet koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutí STAN pověřil, aby prozatímně vykonával funkce do jmenování nové vlády. Pavel na konci října pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu Andreje Babiše, jehož hnutí ANO dává dohromady koalici s hnutím SPD a s Motoristy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ČNB po kritice otočila, bankovky s Michlem nebudou

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl rozhodl, že na speciální pětitisícikorunové bankovce ke 100. výročí založení Národní banky Československé nebude jeho podobizna. Michl to řekl po zasedání Bankovní rady. Nápad, který kritizovala řada expertů, podle něj vznikl v sekci peněžní a platebního styku centrální banky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ministerstvo zlepšilo prognózu vývoje hospodářství, centrální banka ji zhoršila

Ministerstvo financí zlepšilo ve čtvrtek odhad letošního hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj letos zvýší o 2,4 procenta, v srpnu ještě čekalo růst 2,1 procenta. Inflace by letos měla být průměrně 2,4 procenta, vyplývá z představené makroekonomické prognózy. S odlišným názorem přišla Česká národní banka, která ve své prognóze pro letošek nyní očekává růst o 2,3 procenta, zatímco v srpnu odhadovala 2,6 procenta.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

750 milionů na českou vědu. Tři týmy získaly prestižní evropské granty

Překonat genetickou poruchu vedoucí k vážným onemocněním, zkoumat vztah systému politických stran a společenských konfliktů na Blízkém východě a v severní Africe a zjistit, co se stalo s Evropou po pádu Římské říše. To jsou cíle ERC Synergy grantů, které 6. listopadu získaly tři týmy z České republiky. Každý grant získal podporu zhruba dvou set padesáti milionů korun na šest let.
před 11 hhodinami
Načítání...