Učeň podle ODS - univerzálnější a flexibilnější

Praha - Zreformovat učňovské školství a přitáhnout děti k řemeslu chce nyní ODS. Učni by měli získávat i několik výučních listů a pružněji by tak mohli reagovat na potřeby trhu práce.

Sehnat kvalitního zedníka, tesaře nebo instalatéra je problém. Jít do učení, ale teď není moderní a z učilišť vychází pořád míň absolventů. Některé obory se už vůbec neotvírají.

Občanští demokraté chtějí, aby řemeslníků neubývalo, ale aby naopak přibývali a byli univerzálnější. Ve škole by se měli naučit všeobecný základ, ke kterému by se připojilo několik příbuzných učebních oborů.

Mohli by tak získat více výučních listů. „Děti by byli flexibilnější a rychle by reagovali na poptávku trhu po určitých pracovních silách. Myslím si, že to je jediná možnost, jak čelit nezaměstnanosti,“ tvrdí poslanec ODS Walter Bartoš.

Získat výuční list by podle plánů ODS měli mít možnost všichni, kdo mají zájem, a to rychleji než teď. ODS chce ukázat, že řemeslo je perspektivní a dá se s ním dobře vydělat. Na získávání vzdělání navrhuje využít evropských fondů.

„Občané v celoživotním vzdělávání by mohli získat kupóny, jakési vouchery, které by dostávali na své vzdělávání,“ říká ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání Miroslav Procházka. Reforma učňovského školství se už rozbíhá, novou podobu mají třeba i závěrečné učňovské zkoušky, na kterých spolupracují i zaměstnavatelé. Národní ústav odborného vzdělávání už upravuje i počet a náplň učebních oborů. Z několika set jich má zůstat zhruba osmdesát.

Vydáno pod