Topolánek: K rozhodnutí o změnách ve vládě musí dojít tento týden

Praha - Premiér Mirek Topolánek po dnešním jednání grémia ODS řekl, že ještě tento týden provede změny ve vládě. Změny ve složení kabinetu musí Topolánek projednat s koaličními partnery a oznámí je ještě tento týden. Podrobný plán personálních změn ve vládě ale premiér odmítl sdělit.

„Budeme realizovat změny ve vládě. Mne čeká jednání na koaliční úrovni, kde představím plán ODS v této věci. Samozřejmě vám ho v této chvíli nebudu říkat detailně,“ prohlásil Topolánek. „Pokud se ukáže, že by významným slabým článkem vlády byl někdo ze zelených, tak v tom případě budeme jednat i o našich jménech,“ prohlásil ministr školství Ondřej Liška (SZ). „Nedovedu si představit, že by se změny týkaly pouze členů vlády za ODS,“ dodal ministr práce Petr Nečas (ODS). Premiér uvažuje i o zřízení nového vládního postu - vicepremiéra pro ekonomiku. Měl by řešit dopady finanční krize na české hospodářství.
 
Obsadit tento post se ale ukázalo jako obtížný úkol. Před dvěma týdny nabídku už odmítl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Spekulovalo se i o Janu Švejnarovi a naposledy o exministru financí Jiřím Rusnokovi. Ten tvrdí, že nabídku zatím nedostal. A i kdyby, příliš by ho nezaujala. 

Premiéra Topolánka kromě koaličního jednání čeká ještě jedna důležitá schůzka - se šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Oba lídři chtějí dohodnout podmínky příměří po dobu českého předsednictví. Že by ale změny ve vládě nebo předčasné volby byly součástí této dohody, oba odmítají.

O personální obměně kabinetu se začalo mluvit po krajských a senátních volbách, v nichž ODS utrpěla porážku. Neuspěli v nich ani zelení a lidovci. S převahou zvítězila opoziční ČSSD, která volá po předčasných volbách. Topolánek ale dnes zdůraznil, že jejich vypsání ODS nepodpoří. Vedení strany se dnes také dohodlo na několika krocích, které musí ODS udělat, aby zvítězila v příštích volbách do sněmovny. „Chceme od ledna realizovat jasnou strategii k vítězným volbám,“ uvedl šéf ODS. 

Prioritou vlády je řešení problémů způsobených finanční krizí

Absolutní priorita ODS ve vládě je řešení problémů finanční krize. Plán, který Topolánek nedávno představil ve sněmovně, bude rozpracován tak, aby podnikatelé a občané nebyli významným způsobem ohroženi dopady krize. „Plán, který představila sociální demokracie, je fakticky program sociální demokracie, který mnohokrát vedl k zadlužení. Tak, jak je napsán, by vedl k rozvratu veřejných financí,“ uvedl dnes premiér.

ODS chce při řešení krize vycházet zejména ze stavu české ekonomiky. „V tomto smyslu budeme velmi důrazně trvat na naplnění kroků, které ODS do vlády přinese,“ podotkl Topolánek.

  • Předseda ČSSD autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/513/51264.jpg
  • Peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/480/47957.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 10 mminutami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 24 mminutami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 40 mminutami

Poslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 2 hhodinami

Babiš ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Fiala uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
před 6 hhodinami

Babišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 9 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...