Studenti: Obsah maturit se mnohdy neshoduje s tím, co se učí

Praha – Výsledky zkušebních státních maturit budou známy pravděpodobně dřív než původně očekávaného 3. listopadu. Umožní to hladký průběh generálky. Podle ministra školství Josefa Dobeše se vyskytly jen menší problémy, v jednu chvíli byla například přetížena krizová linka, při ostrých maturitách proto organizátor zkoušky zvýší počet operátorů na dvojnásobek. Studenti i učitelé ale také našli na testech první chyby. Především někteří studenti si postěžovali, že látka se neshoduje s tím, co se učí.

Podle Dobeše by se do termínu ostrých maturit měly také odstranit některé administrativní složitosti. Úsměv na školách prý vzbuzuje například to, když učitelé jednotlivé zkoušky zadávají podle dané osnovy. Podle Dobeše to vyznívá školometsky. „Kalkulačky, slovníky, to je také něco k úvaze,“ uvedl.

Dobeš si maturitu prohlédl v brněnském biskupském gymnáziu. Ředitel Karel Mikula dnes ocenil, že se generálka uskutečnila, i když ne u všech předmětů: „Doufám, že se projekt očistí a bude lidštější.“ Nejvíc chyb prý vidí ve zkoušce z češtiny, a to i věcných chyb v testech. Dobeš dnes kritiku odmítl. Podobná debata se podle něj vedla 14 let: „Vznikl tu nějaký konsenzus, jsou tu někteří odborníci, kteří to takto nastavili, a já jsem spíše příznivcem toho praktického vyzkoušení než zavedení dalších pěti let teorií.“

Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT):

„Bezprostředně poté, co budou vyhodnoceny výsledky generálky, bude zveřejněna pravděpodobná mezní bodová hranice úspěšnosti pro ostré maturitní testy.“

Obtížnost zkoušek se podle Dobeše měnit nebude. Věří tomu, že úvodní testy a sondy ji nastavily dobře. Svědčí o tom podle něj i protichůdná vyjádření ze škol, že zkouška je moc obtížná, nebo naopak moc jednoduchá. Měnit by se ale měl podíl ředitelů a učitelů na organizování. Ministr jim chce dát víc důvěry. V budoucnu by se podle něj mělo zadání posílat do škol elektronicky, čímž by se ušetřilo za rozvoz materiálů dopravními firmami. Pro příští rok to už změnit nelze kvůli smlouvám s dopravci podepsanými na čtyři roky: „Kdybych chtěl změnit podobu, zaplatím neskutečné penále.“ Zdůraznil však, že dodatky snížil cenu z 240 milionů korun o 62 milionů korun.

První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok. Dobeš ale bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny. Je připraven usilovat kvůli tomu o změnu školského zákona. „Nedovedu si představit, že si zvykneme na jednu podobu a za rok přidáme jinou,“ uvedl.

Generální zkoušky státních maturit se zúčastnilo kolem sto tisíc studentů z víc než dvanácti set škol. Tři dny, které strávili nad testy, přišly ministerstvo na 120 milionů. Výsledky přitom budou jen orientační, studenti jsou totiž teprve na začátku čtvrtého ročníku. Zkouška to ale byla i pro učitele. Smyslem je zvýšit úroveň středoškolského vzdělávání. Otázky jsou prý těžší a počítá se tak s větší neúspěšností.

Studenti Sigmundovy střední školy strojnické v Lutíně na Olomoucku podstoupili generálku státních maturit.
Zdroj: Galgonek Vladislav/ČTK