Stát „zaspával“, tvrdí o podpoře dostupného bydlení Hůle. Opozice hodlá část novely podpořit

23 minut
Události, komentáře: Vláda představila program na podporu bydlení
Zdroj: ČT24

Vláda představila program na podporu dostupného bydlení. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) tak chce kabinet pomoci třeba střední třídě i dalším skupinám, kterých se problémy s bydlením týkají. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro veřejnou správu Marie Pošarová (SPD) však říká, že ve vládních plánech chybějí třeba investice do startovacích bytů pro mladé rodiny či seniory. Naopak vedoucí dluhového poradenství z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle aktivitu vlády ocenil. Uvedl však, že Česko se poměrem lidí, kteří bydlí ve vlastním bytě, odlišuje od západoevropských standardů. O dostupnosti bydlení v tuzemsku debatovali v pořadu Události, komentáře.

Vládní návrh je podle Bartoše základní investicí do finančních nástrojů, jimiž chce kabinet dostupné bydlení podpořit. Zmínil také investice do projektů, jimiž chce stát umožnit dostupné nižší nájemné jak pro střední třídu, tak i pro další skupiny lidí, kterých se problémy s dostupností bydlení týkají.

Pošarová však upozornila na to, že jí ve vládních plánech chybějí investice do startovacích bytů pro mladé rodiny či seniory. „Je to spíše určené k nájemnímu bydlení než k investičním projektům,“ vytkla.

Hůle naopak přivítal, že chce vláda investovat a podporovat budování obecních bytových fondů, které následně poslouží právě k nájemnímu bydlení. Poukázal však na to, že se trend bydlení ve vlastním či pronajatém bytě v Česku odlišuje od západoevropských standardů.

„Ve Vídni patnáct procent domácností bydlí ve vlastní nemovitosti, v Praze to je přes padesát procent. Opravdu, my jsme úplně ustřelení. Představa, že nebydlet ve vlastním je ostuda, životní prohra, je opravdu unikátní,“ konstatoval. I proto je podle něj důležité realizovat skrze obecní bytové fondy bytovou politiku.

Tvrdí však, že stát v otázce podpory dostupnějšího bydlení „zaspával“, z jeho pohledu není napříč koalicí pro tento návrh jasná podpora – hlavně ze strany koalice SPOLU. Bartoš však podotkl, že do týdne by mohl mít návrh dojednaný. Chce také, aby pak nová legislativa postoupila do sněmovny k prvnímu čtení do léta.

Byty by nabízela informační centra zřízená obcemi

Pošarová uvedla, že hnutí SPD hodlá některé návrhy podpořit. Výtky pak má třeba k informačním centrům, která plánují zřídit obce s rozšířenou působnosti. „Vznikly by tam – jak já tomu říkám – takové státní realitky, které by nabízely privátní byty žadatelům a nájemníkům, kteří by o to měli zájem. Samozřejmě by mohlo dojít třeba i k devastaci bytů, že by to byli třeba sociálně problémoví občané,“ uvedla.

Obdobný systém však podle Bartoše funguje v Belgii. „Mají v tomto systému asi dvacet dobrovolně svěřených bytů soukromých pronajímatelů.“ Doplnil, že v Česku je o to poměrně zájem u lidí, kteří mají jeden nebo dva byty. „Existuje garanční fond, který má stát, kde v případě, že je třeba výpadek nějaké platby nebo dojde k nějakému poškození, tak se z něj platí,“ přiblížil. Dle Pošarové je však problematické to, že by náklady nesl daňový poplatník.

Hůle doplnil, že daná centra poskytují službu jak pronajímatelům, tak nájemníkům. „Často – a je to z naší zkušenosti – také provozujeme některé byty, které nám svěřili soukromí vlastníci (…). Pomáháme tomu, aby vztah nezhavaroval,“ uvedl. V Česku je totiž podle něj „ohromné množství“ bytů držených jednotlivými pronajímateli, ovšem scházejí ona velká družstva.

„Právě jednotliví pronajímatelé mají velkou averzi k riziku, často diskriminují,“ upozornil. Právě pro tuto skupinu může stát nabídnout službu zmírnění tohoto strachu či averze. Zapojení center pak může podle něj pomoci i v případě, že se zpozdí některá z plateb. „Nerozumím paní poslankyni, v čem vidí problém, protože to ve výsledku pomůže všem,“ řekl Hůle.

Podle Pošarové tkví problém v tom, že by se potenciální náklady přenesly právě na daňové poplatníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 48 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 9 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 10 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 10 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 11 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 12 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 12 hhodinami
Načítání...