Stát „zaspával“, tvrdí o podpoře dostupného bydlení Hůle. Opozice hodlá část novely podpořit

23 minut
Události, komentáře: Vláda představila program na podporu bydlení
Zdroj: ČT24

Vláda představila program na podporu dostupného bydlení. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) tak chce kabinet pomoci třeba střední třídě i dalším skupinám, kterých se problémy s bydlením týkají. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro veřejnou správu Marie Pošarová (SPD) však říká, že ve vládních plánech chybějí třeba investice do startovacích bytů pro mladé rodiny či seniory. Naopak vedoucí dluhového poradenství z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle aktivitu vlády ocenil. Uvedl však, že Česko se poměrem lidí, kteří bydlí ve vlastním bytě, odlišuje od západoevropských standardů. O dostupnosti bydlení v tuzemsku debatovali v pořadu Události, komentáře.

Vládní návrh je podle Bartoše základní investicí do finančních nástrojů, jimiž chce kabinet dostupné bydlení podpořit. Zmínil také investice do projektů, jimiž chce stát umožnit dostupné nižší nájemné jak pro střední třídu, tak i pro další skupiny lidí, kterých se problémy s dostupností bydlení týkají.

Pošarová však upozornila na to, že jí ve vládních plánech chybějí investice do startovacích bytů pro mladé rodiny či seniory. „Je to spíše určené k nájemnímu bydlení než k investičním projektům,“ vytkla.

Hůle naopak přivítal, že chce vláda investovat a podporovat budování obecních bytových fondů, které následně poslouží právě k nájemnímu bydlení. Poukázal však na to, že se trend bydlení ve vlastním či pronajatém bytě v Česku odlišuje od západoevropských standardů.

„Ve Vídni patnáct procent domácností bydlí ve vlastní nemovitosti, v Praze to je přes padesát procent. Opravdu, my jsme úplně ustřelení. Představa, že nebydlet ve vlastním je ostuda, životní prohra, je opravdu unikátní,“ konstatoval. I proto je podle něj důležité realizovat skrze obecní bytové fondy bytovou politiku.

Tvrdí však, že stát v otázce podpory dostupnějšího bydlení „zaspával“, z jeho pohledu není napříč koalicí pro tento návrh jasná podpora – hlavně ze strany koalice SPOLU. Bartoš však podotkl, že do týdne by mohl mít návrh dojednaný. Chce také, aby pak nová legislativa postoupila do sněmovny k prvnímu čtení do léta.

Byty by nabízela informační centra zřízená obcemi

Pošarová uvedla, že hnutí SPD hodlá některé návrhy podpořit. Výtky pak má třeba k informačním centrům, která plánují zřídit obce s rozšířenou působnosti. „Vznikly by tam – jak já tomu říkám – takové státní realitky, které by nabízely privátní byty žadatelům a nájemníkům, kteří by o to měli zájem. Samozřejmě by mohlo dojít třeba i k devastaci bytů, že by to byli třeba sociálně problémoví občané,“ uvedla.

Obdobný systém však podle Bartoše funguje v Belgii. „Mají v tomto systému asi dvacet dobrovolně svěřených bytů soukromých pronajímatelů.“ Doplnil, že v Česku je o to poměrně zájem u lidí, kteří mají jeden nebo dva byty. „Existuje garanční fond, který má stát, kde v případě, že je třeba výpadek nějaké platby nebo dojde k nějakému poškození, tak se z něj platí,“ přiblížil. Dle Pošarové je však problematické to, že by náklady nesl daňový poplatník.

Hůle doplnil, že daná centra poskytují službu jak pronajímatelům, tak nájemníkům. „Často – a je to z naší zkušenosti – také provozujeme některé byty, které nám svěřili soukromí vlastníci (…). Pomáháme tomu, aby vztah nezhavaroval,“ uvedl. V Česku je totiž podle něj „ohromné množství“ bytů držených jednotlivými pronajímateli, ovšem scházejí ona velká družstva.

„Právě jednotliví pronajímatelé mají velkou averzi k riziku, často diskriminují,“ upozornil. Právě pro tuto skupinu může stát nabídnout službu zmírnění tohoto strachu či averze. Zapojení center pak může podle něj pomoci i v případě, že se zpozdí některá z plateb. „Nerozumím paní poslankyni, v čem vidí problém, protože to ve výsledku pomůže všem,“ řekl Hůle.

Podle Pošarové tkví problém v tom, že by se potenciální náklady přenesly právě na daňové poplatníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 5 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 5 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 6 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 7 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 14 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 16 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 19 hhodinami
Načítání...