Spermie v mrazáku mohou řešit problém neplodnosti

Praha - Počet neplodných mužů v Česku roste, problémy s početím má u nás už každá desátá dvojice. Lékaři proto doporučují: nechte si své spermie zmrazit v mladém věku. O tomto způsobu početí by podle nich měli uvažovat především muži vykonávající „riziková povolání“ nebo kteří v mládí prodělali příušnice.

Před 15 lety problém neschopnosti oplodnit partnerku řešila přibližně pětina českých mužů, dnes se počet takto postižených mužů rozšířil na 60% mužské populace. Právě špatná kvalita spermatu je podle lékařů v tomto ohledu „dost významným faktorem“.

Odborníci na asistovanou reprodukci proto radí předejít riziku tím, že si muži uchovají své spermie, dokud jsou v pořádku. „Nechte si zmrazit spermie na dobu, kdy budete chtít mít děti,“ vyzývá gynekolog Ladislav Pilka. Kliniky si za tento úkon účtují maximálně tisíc korun. „Se spermií se nic neděje, když je zmražená,“ ujišťuje lékař, díky kterému se u nás narodilo první dítě ze zkumavky.

Reportáž Ley Surovcové (zdroj: ČT24)

Každé šesté dítě na světě je ze zkumavky

Počet dětí ze zkumavky narůstá. Zatímco v 80. letech se jich metodou umělého oplodnění narodila desítka, loni to bylo pět tisíc. Za deset až dvacet let by takto mohlo být počato až 50 procent dětí.

Lékaři doporučují vyšetření mužům ještě před 30 rokem – zvláště těm, kteří prodělali nějaká onemocnění jako třeba příušnice. Problémy s početím mohou mít ti jedinci, kteří na rozhraní puberty trpěli záněty nebo mají neplodnost v rodině. „V těchto případech bych se i přimlouval, že by nebylo od věci nechat něco pro strýčka Příhodu uchováno,“ radí androlog Vitkor Vik. Uložit sperma do mrazáku se dále doporučuje mužům vykonávajícím riziková povolání v chemickém prostředí či vojákům.

Podle expertů na neplodnost jsou dalšími faktory negativně ovlivňujcí kvalitu spermií stres, konzumace alkoholu a kávy, kouření či drogy a některé léky. „Někteří odborníci tvrdí, že příčinou poklesu mužské plodnosti je těsné spodní prádlo, protože teplota varlat může dosáhnout příliš vysoké hodnoty,“ píše server Neplodnost.org.

Spermie putují k vajíčku
Zdroj: Wikipedia.org, ČT24

Na neplodnosti se ale také podepisuje nový fenomén, který souvisí s vysokou rozvodovostí. Řada párů totiž uzavírá druhé manželství později a chce přitom další děti. „Pár, kdy je muži hodně přes 50, partnerce okolo 30, není výjimkou,“ konstatuje Vik.

Vydáno pod