Školství je jen deklarovaná priorita, míní Plaga. Podle Mazancové se z peněz na platy sanuje provoz

33 minut
Otázky Václava Moravce 3. 12. 2023 – Robert Plaga a Petra Mazancová
Zdroj: ČT24

Bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga kritizoval vládu, že řeči o školství jako prioritě se nemění v realitu. Navrhl zakotvit výdaje na vzdělávání jako poměrnou část HDP podobně, jako je to u obrany. Předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová upozornila, že učitelé berou méně než zákonem stanovených 130 procent průměrné hrubé mzdy. ČT pozvala i ministra školství Mikuláše Beka (STAN), do studia však nedorazil.

Bek se podle vyjádření resortu rozhodl omezit výstupy v „diskuzních mediálních formátech“ do doby, než se podaří najít shodu na dalším postupu při „nastavování financování školství“, o čemž resort jedná nejen s odbory.

Jedné takové schůzky se v pátek účastnila i Mazancová, která je zároveň středoškolskou pedagožkou. „Mělo to být vyjednáno už dávno, nemusela být stávka. V pondělí mají jít, tuším, k panu ministrovi odbory, tak doufám, že se to tam nějak doklepne,“ zmínila. Obává se ale, že část problémů se přehoupne do příštího roku, protože se zdá, „že všechny potřebné peníze tam nejsou“.

Exministr Plaga odmítl, že by předal svým nástupcům ve funkci systém školství v neudržitelném stavu, což by vedlo právě ke stávce na začátku tohoto týdne. „Čísla ukazují, že tomu tak není, protože v roce 2021 se Česko rozpočtově dotklo výdajů, které na vzdělání mají jít. Tato vláda se v původním, i letos v březnu revidovaném, programovém prohlášení přihlásila k tomu, že podíl (školství) ku HDP má narůstat. A to se neděje,“ uvedl úřadující předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství s odkazem na nedávnou studii, podle níž začal poměr výdajů k HDP opět klesat.

Jediný způsob, jak ušetřit

„To, co teď sledujeme, je důsledkem podceněného rozpočtového vyjednávání,“ je přesvědčený Plaga. Až do letošního října, tedy dva roky, kdy vládne současný kabinet, podle něj nebyl problém s objemem maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu (tzv. PHmaxů), problémem to podle něj začalo být až ve chvíli, „když se ukázalo, že nejsou peníze v rozpočtu“.

„Je to (snížení PHmaxů) vlastně jediný způsob, jak se v rozpočtu školství dá nějak ušetřit. Tak se to prostě zkusilo a ono to nevyšlo, protože se učitelé postavili proti,“ podotkla Mazancová. Dodala, že bez stávky a bez toho, že si snížení objemu PHmaxů o 15 procent pozorní učitelé všimli, by to možná prošlo a „všichni bychom se od ledna 2024 divili“. Podle ní Bek na páteční schůzce ústně slíbil, že snížení bude nakonec o pět procent, ne patnáct.

Ministerstvo přitom podle Mazancové ustupuje i z dalších svých plánů úspor, takže bude třeba najít například dalších 500 milionů na platy asistentů pedagogů. Podle informací Otázek Václava Moravce uvažuje Bekův resort o tom, že ústupky pokryje z peněz, které byly v rozpočtu původně určené na investice – například na zmíněné PHmaxy by to měla být přibližně miliarda.

Plaga míní, že pokud by objem ze státního rozpočtu proplácených vyučovacích hodin klesl o původně zamýšlených 15 procent, mohlo by to negativně dopadnout na kvalitu výuky. „Učitelé tiše a trpělivě přecházejí to, že (školy) sice dostanou 130 procent objemu prostředků, ale není to tak, že se vezme průměrný plat, ten se vynásobí 1,3 a to dostane každý učitel. Tak situace nestojí,“ sdělila Mazancová, která je sama středoškolskou kantorkou.

Platové tarify tak podle ní zůstávají stejné a z objemu peněz určených na nadtarifní ohodnocení učitelů se „platí čím dál tím víc věcí“. Ředitelé škol podle Mazancové z těchto prostředků například dorovnávají platy nepedagogického personálu. I Bek prý ví, že dodržení hladiny 130 procent průměrné mzdy není možné.

Omezený balík peněz

„Pan ministr hovořil o tom, že v příštím roce to bude nějakých 113 procent, když se opravdu bavíme o platech, ne o objemu prostředků, které ředitel školy bude muset využít jinak. Každý ředitel by jistě rád zaplatil učitele tak dobře, jak ukládá zákon, ale má omezený balík peněz a bude to muset z toho sanovat,“ odhadla předsedkyně Učitelské platformy. Podle ní tak není realitou, že by učitelé měli „strašně moc peněz“ a teď jim jde ještě o víc.  

Do zmiňované pondělní stávky škol se přitom zapojilo podle odborů v různé míře 74 procent veřejných středních, základních a mateřských škol v Česku. Jedná se podle nich o největší protest ve školství od roku 1989. Zástupci škol a školských odborů usilují o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Obávají se zhoršení kvality výuky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNávrh na zvýšení koncesionářských poplatků vyvolal v Senátu spor

Hnutí ANO se ve středu v Senátu pokusilo odložit zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas až na polovinu příštího roku, tedy na dobu po sněmovních volbách. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová to zdůvodnila pochybnostmi, zda je zvýšení v souladu s přípustnou veřejnou podporou podle pravidel EU. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) odmítl, že by navýšení mohlo znamenat nedovolenou státní podporu. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39Aktualizovánopřed 35 mminutami

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 46 mminutami

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 8 hhodinami
Načítání...