Senátory dráždí Zemanův projev k Vrběticím. Zvažují ústavní žalobu

3 minuty
Události: Senátory dráždí Zemanův projev k Vrběticím
Zdroj: ČT24

Senátoři diskutují o možnosti podat žalobu proti prezidentu Miloši Zemanovi. Někteří členové horní komory vidí v jeho výrocích k případu vrbětických výbuchů možnou velezradu. Podle hlavy státu existuje kromě podezření na akci ruských agentů i možnost, že explozi způsobila neodborná manipulace. Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale jakoukoli druhou vyšetřovací verzi odmítli.

Za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích stáli podle zjištění českých tajných služeb agenti ruské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Prezident Zeman případ komentoval ve víkendovém televizním projevu a hojně diskutované vysvětlení označil za rovnocenné k původní vyšetřovací verzi, podle které stála za explozí neodborná manipulace s materiálem.

„Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu,“ prohlásil prezident. Jednoznačnost důkazů tím rozporoval a podle Senátu relativizoval český postup proti Ruské federaci, které Praha v odvetě vyhostila 18 agentů s diplomatickým krytím.

Úvahy o ústavní žalobě

„Je to vyjádření, které zpochybňuje události posledních dnů a akce premiéra i ministra zahraničí,“ prohlásil předseda starostenského senátorského klubu Petr Holeček. Na Zemanova slova se odkazoval i mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, když tvrdil, že Česko obvinilo Ruskou federaci bez důkazů.

Nyní ze Senátu zní úvahy o možnosti podat na prezidenta ústavní žalobu za velezradu. „Bohužel jsme nad tím nuceni uvažovat,“ sdělila předsedkyně senátorského klubu lidovců Šárka Jelínková. „Pokud nasbíráme dostatek důkazů, tak bychom se se svými podpisy většinově připojili pod ústavní žalobu na prezidenta.“

Pro její podání by muselo být 49 členů horní komory z celkových 81. S žalobou proti prezidentu republiky by musely souhlasit i tři pětiny poslanců. Až potom by se argumenty senátorů začal zabývat Ústavní soud, který může prezidenta zbavit funkce.

Ovčáček: Není třeba hledat rozpory tam, kde nejsou

Senátoři nyní možnost žaloby pro velezradu diskutují mezi sebou i s právníky. „Zřejmě se řídí novým heslem pana předsedy Senátu: 'Vykašleme se na zákony',“ reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. I od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) ovšem zní pochyby, jestli jsou prezidentova slova dostatečně závažná.

„V tuto chvíli nejsem ten, kdo si myslí, že je indicií pro žalobu dostatek,“ uvedl. Současně nicméně prohlásil, že prezident ve své řeči zveřejnil údaje z živého spisu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost země.

„Kroky prezidenta republiky v posledních dnech ukazují, že prezident nejedná v zájmu České republiky. Tyto kroky není možné dále přehlížet,“ zdůvodnil senátorský klub ODS a TOP 09 potřebu posoudit možnost žaloby. „Určitě bude dobré prověřit, zda jsme schopni definovat relevantní důvody pro sepsání návrhu žaloby,“ uvedl předseda klubu Zdeněk Nytra.

Pochyby nad tímto postupem ovšem znějí i od jiných zákonodárců. „Že vyzradil citlivé informace z trestního řízení, je pravda. Ale jestli by to samo o sobě postačilo na naplnění ústavního deliktu velezrady, to si nemyslím,“ soudí i předseda klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska.

Ruská aféra byla i tématem pondělního jednání prezidenta Zemana s premiérem Babišem – a podle jeho vyjádření hlava státu „teď jednoznačně pracuje s jednou verzí“. Že by ve výkladu vrbětického výbuchu panoval mezi Hradem a Strakovou akademií nesoulad, pak vyvrací hradní mluvčí: „Není nutno hledat rozpory tam, kde nejsou. Naopak je třeba ocenit příkladnou práci prezidenta republiky a předsedy vlády ve prospěch České republiky.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 5 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 8 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 10 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 14 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 21 hhodinami
Načítání...