Senát schválil povinnost obcí zajistit tříletým místa aspoň v dětské skupině

Obce zřejmě budou muset zajistit místo v dětských skupinách dětem, které nepřijme po třetích narozeninách spádová mateřská škola. Pokud povinnost nesplní, přispějí rodičům na náklady péče. Uzákoní to vládní novela, kterou schválil Senát o dva hlasy po kritice části svých členů. Horní komora podpořila také zřízení dětského ombudsmana, který má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv.

Předloha také prodlouží dobu, kterou by dítě mohlo měsíčně v zařízeních strávit, aniž rodič přijde o rodičovský příspěvek. Nárok na rodičovskou mají mít i nastávající matky. Nejvyšší možná měsíční částka příspěvku se podle novely zvýší.

Někteří senátoři tvrdili, že novela přinese obcím s ohledem na příspěvek rodičům neúměrnou finanční zátěž. Michael Canov (SLK) upozorňoval také na možné případy, kdy se někdo účelově přihlásí v obci bez školky i dětské skupiny kvůli tomu, aby peníze dostal. Zastánci naopak zdůrazňovali, že předloha rodičům pomůže lépe sladit pracovní a rodinný život. Stanislav Balík z klubu ODS a TOP 09 poukazoval na to, že příspěvek je poslední z několika možností, kterou bude obec mít. „Obce, a chápu, že mají občas problémy, mají možnost vybrat si z několika variant,“ sdělila Pirátka Adéla Šípová.

„Nebavíme se o žádné nové povinnosti. Školský zákon víc než dvacet let ukládá obcím a městům zajistit tříletým místo v mateřské škole. Povinnost dáváme do souladu se zákonem o dětské skupině,“ řekl senátorům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Senát už nehlasoval o návrhu sociálního výboru na vyškrtnutí nové úpravy povinnosti obcí z předlohy ani o jejím úplném zamítnutí, které prosazovalo ANO. Podle senátorky tohoto hnutí Jany Mračkové Vildumetzové bude novela pro řadu provozovatelů dětských skupin likvidační kvůli změně financování. Senátoři ANO neprosadili ani doprovodné usnesení, kterým by horní komora vyzvala k obnovení školkovného. Podle Jurečky přinášela tato daňová sleva výhodu jen rodičům s nadprůměrnými výdělky.

Předloha upravuje také sousedské dětské skupiny, mohly by fungovat v domácnostech pro nejvýše čtyři děti. Požadavky na prostory a provoz by posuzovaly krajské úřady práce. Firemní skupiny by nemusely přijímat děti výhradně svých zaměstnanců. Sněmovna do novely vložila úpravy týkající se digitalizace agendy, změny konceptu příspěvku na provoz dětských skupin a převodu jejich agendy z ministerstva na úřad práce.

Dětský ombudsman

Zřízením funkce dětského ochránce práv Česko vyhoví požadavku Výboru pro práva dětí OSN, který se opírá o Úmluvu o právech dítěte. Úmluva začala platit v bývalém Československu v roce 1991.

Činnost dětského ombudsmana se zaměří na ochranu dětí především podle úmluvy. Vedle kontroly dodržování dětských práv bude k jeho pravomocem patřit také vzdělávací činnost o právech dítěte, kontrola dodržování práv dětí i vstupování v pozici vedlejšího účastníka do některých typů soudních řízení, například opatrovnických. Česko patří k posledním zemím Evropské unie, které dětského ombudsmana dosud nemají.

„Měli bychom dbát na to, aby naše děti měly možnost svá práva vymáhat,“ zdůraznila pirátská senátorka Adéla Šípová (Piráti). Nezařazená senátorka Daniela Kovářová naopak upozorňovala na to, že Česko funkci dětského ombudsmana zřizovat nemusí. Peníze, jak uvedla, by dala spíš na děti než na nové úředníky. Podle lidovce Jiřího Čunka bude dětský ombudsman kosmetickým článkem. „Bude dobře vypadat, ale nebude mít žádný reálný vliv,“ míní.

Novela zavede model dvou samostatně působících ombudsmanů. Dětským ombudsmanem by se mohl stát člověk starší 35 let s právnickým vzděláním, který se v předchozích deseti letech nejméně polovinu času věnoval ochraně či prosazování práv dětí. O funkci by se mohli ucházet také soudci, zejména ti, kteří projednávají opatrovnické spory.

„Zřízení pozice ochránce či ochránkyně práv dětí považuji za klíčový nástroj pro lepší ochranu všech dětí před diskriminací, násilím a špatným zacházením. Jsem ráda, že se Česko připojuje k ostatním evropským zemím, kde podobná pozice pomáhá budovat společnost přívětivou vůči všem dětem,“ uvedla v tiskové zprávě vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Advokátní úschovy

Horní komora podpořila i úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry. Náhrady poškozeným lidem bude podle novely vyplácet Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu, nad čímž se někteří členové horní komory pozastavovali.

Garanční fond vznikne podle novely s rokem 2026. Náhrada bude činit až 2,5 milionu korun na jednu úschovu, v případě kupní ceny z prodeje nemovitosti k bydlení až pět milionů korun. Náhrady bude komora vyplácet jednou ročně, stane se věřitelem advokáta, který škodu způsobil. Pravidla pro správu fondu včetně výše příspěvků určí sněm ČAK.

Každý účet pro úschovu bude banka označovat jako „účet advokátní úschovy“. Advokát nebude smět na takový účet hotovost vkládat a ani ji vybírat, možnosti nakládání s penězi bude mít omezené. Banka bude muset klientům advokátů oznamovat pohyby na těchto účtech, a to před samotným převodem. Klient tak bude moci podle zdůvodnění zabránit vyplacení peněz z úschovy, pokud by odporovalo smlouvě o úschově. Advokátní komora získá k úschovám širší kontrolní pravomoc, a to i díky prolomení bankovního tajemství. Na podobě pravidel se podílela ČAK, ministerstvo financí, Česká národní banka a Česká bankovní asociace.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že advokátní komora ani stát neměly právní odpovědnost škodu vzniklou zpronevěřením peněz hradit. Nynější úprava podle něho neodstraní riziko zpronevěr úschov úplně, ale sníží je.

Vznik garančního fondu zpochybňovala nezařazená senátorka Daniela Kovářová, podle níž tak bude profesní komora odpovídat za vybranou trestnou činnost neslušného advokáta a škodu budou platit ostatní, slušní advokáti. Podle ní je takové řešení nespravedlivé, nevýchovné a nesprávné. „Není to žádný bič na nepoctivé advokáty,“ přidal se ke kritice fondu Václav Láska (SEN 21). Může se podle něho stát i to, že do fondu půjde příspěvek z každé úschovy, což advokáti vesměs připočtou k ceně služby. „Dostáváme se do absurdní situace, kdy podvody jednoho advokáta při úschově si zaplatí klienti,“ podotkl Láska.

Rituální porážky zvířat

Nové podmínky pro rituální porážky prosadila do veterinární novely ve sněmovně čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou. Pro schválení ve středu hlasovalo 35 senátorů, což bylo přesně nejnižší potřebné množství. Cílem povolení rituálních porážek pro komerční účely je, aby se zvířata k porážce podle náboženských pravidel nemusela vyvážet živá do zahraničí, především do Turecka. Místo nich by se vyvážely až produkty. Odpůrci z řad senátorů ve středu vyjadřovali obavy hlavně z toho, že zvířata budou při takové porážce trpět.

Zastánci rituálních porážek naopak argumentovali tím, že zvířata budou trpět při transportu. Zákon stanoví, že porážené zvíře bude muset být omráčené elektrickým proudem. Novela také ukládá provozovatelům jatek od příštího roku zavést na vykládce a v prostorách pro přesuny zvířat povinně kamerové systémy, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty.

Ochránci zvířat to považují za nedostatečné, podle nich by kamery měly být ve všech prostorách jatek. Uzákonění kamer na jatkách je podle vlády reakcí na excesy při zacházení se zvířaty v několika jatečních provozech.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označil předlohu hlavně za antibyrokratický balíček, který má ulevit zemědělcům a potravinářům od administrativy. Dolní komora novelou také například rozšířila ochranu psů proti jejích týrání. Nesmí být dlouhodobě uvazovaní.

Horní komora taky schválila novelu o zajištění zázemí pro zvoleného prezidenta v době mezi volbami hlavy státu a jejím nástupem do úřadu. Přípravu zvoleného prezidenta republiky na výkon úřadu a jeho veřejné činnosti bude mít podle předlohy na starosti Kancelář prezidenta republiky (KPR). Prezidentská kancelář bude také obstarávat záležitosti spojené s veřejnou činností prezidentovy manželky či partnerky, popřípadě manžela nebo partnera. Předloha teď poputuje na Hrad k prezidentovu podpisu.

Novela občanského zákoníku

V úvodu středeční schůze složil slib staronový brněnský senátor Zdeněk Papoušek (za ODS). Ten zvítězil v lednových doplňovacích volbách a obsadil na necelé dva roky místo po Romanu Krausovi (ODS), jenž náhle zemřel loni na konci října.

Senátoři měli na programu také novelu občanského zákoníku, která má posílit práva obětí domácího násilí. Policisté, justice i intervenční centra by díky změně, kterou Senát schválil hlasy 60 z 68 přítomných členů, měli postupovat v obdobných případech domácího násilí stejně. Novelu, která prodlužuje například i dobu vykázání z domova, nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Domácím násilím bude podle předlohy „veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení“. Součástí vymezení je to, že při násilí bylo nebo mělo být neoprávněně zasaženo do tělesné integrity oběti nebo do její duševní integrity, svobody, důstojnosti, vážnosti, cti či soukromí nebo byla vážně ohrožena či narušena schopnost oběti uspokojovat potřeby její nebo členů společné domácnosti.

Ministr spravedlnosti na tiskové konferenci poděkoval všem, kteří se na novele podíleli, a při této příležitosti jmenoval vládní zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou a bývalého ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty). „To, že jsme přinesli definici domácího násilí, na kterém se shodlo široké politické spektrum, je dobré, ale nebylo to tak jednoduché, jak to vždy na konci vypadá,“ uvedl Blažek.

Senát se zabýval novelou občanského zákoníku
Zdroj: ČT24

Senátoři podpořili také vládní novelu atomového zákona, podle níž by povolování výstavby nových jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů mělo být jednodušší a rychlejší. Atomové právo by také mělo být připraveno na příchod nových jaderných technologií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 19 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 43 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 6 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 7 hhodinami
Načítání...