Schwarzenberg: Kalousek neprošel kvůli dohodě KSČM a ANO

Praha - Komunisté navzdory předchozí dohodě nepodpořili ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny Miroslava Kalouska z TOP 09. V Interview Daniely Drtinové to uvedl Kalouskův stranický šéf Karel Schwarzenberg. KSČM tak podle něj vyhověla požadavku lídra hnutí ANO Andreje Babiše, který si někdejšího šéfa státní kasy ve sněmovním předsednictvu nepřál. TOP 09 nyní do vedení dolní komory navrhuje Petra Gazdíka.

Miroslav Kalousek spolu s představiteli pěti dalších parlamentních stran ve včerejší volbě sněmovního vedení usiloval o jedno ze čtyř místopředsednických křesel. V prvním kole získal 62 a ve druhém 73 hlasy, přičemž potřeba jich bylo aspoň sto ze 199 přítomných poslanců. 

"Řekněme, že dohoda mezi stranami (TOP 09 a KSČM) byla, to je v rámci parlamentních zvyklostí. Mnoho z našich poslanců volilo Vojtěcha Filipa, poněvadž je zvykem, že strany, které jsou dostatečně silné, jsou v předsednictvu zastoupeny,„ přiblížil průběh volby předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. “Zdá se, že se dohodou necítili vázáni. Něco jiného se říkalo den předtím a ráno v den hlasování."

Podle Schwarzenberga tak komunistický klub vyšel vstříc přání hnutí ANO. "Pan Andrej Babiš má Miroslava Kalouska srdečně nerad. ANO slíbilo, že podpoří předsedu Filipa, a za to musela KSČM slíbit, že nebudou podporovat Kalouska,„ tvrdí Schwarzenberg a údajný obrat v jednání komunistů si vysvětluje sílou jednotlivých klubu: “Máme mnohem méně poslanců než ANO a jim na hlasech ANO záleželo."

Plénum nakonec obsadilo jen tři místopředsednická křesla, vedle Vojtěcha Filipa ve vedení sněmovny usedla Jaroslava Jermanová z hnutí ANO a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Předsedou se stal sociální demokrat Jan Hamáček (Jak se volil nejmladší předseda v historii? Čtěte víc).

Schwarzenberg: Petra Gazdíka má každý člověk rád

O prázdném místopředsednickém křesle se bude rozhodovat příští středu; Kalousek přitom už kandidovat nebude, stal se totiž předsedou poslaneckého klubu TOP 09, čímž získal přednostní právo výstupu na plénu Poslanecké sněmovny – čili pravomoc, kvůli které do vedení dolní komory kandidoval.

„Již několik dní dopředu znělo, že by nebylo dobré, aby měl Kalousek přednostní právo mluvit. Já to beru na vědomí, budu usilovně pracovat tak, abych kolegům dokázal, že ty obavy byly důvodné,“ prohlásil sám někdejší šéf státní kasy, když ve funkci předsedy poslaneckého klubu vystřídal Petra Gazdíka – a právě toho vyšle TOP 09 do klání o místopředsednické křeslo (čtěte víc).

„Petra Gazdíka má každý člověk rád,“ tvrdí Karel Schwarzenberg. „Miroslav Kalousek je vždycky kontroverzní, Petr Gazdík je mnohem víc konsensuální. To bude velmi oblíbený místopředseda sněmovny.“ Kromě Gazdíka na prázdný post kandiduje také lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura. Někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, jež ve včerejší volbě rovněž neuspěla, se dosud nerozhodla, zda se bude chtít o místopředsednické křeslo ucházet též.

Schwarzenberg si myslí na zahraniční výbor

Sám předseda TOP 09 a bývalý šéf tuzemské diplomacie by rád vedl zahraniční výbor. „Já to dlouhá léta dělám, v materii se vyznám a neskromně tvrdím, že je velmi málo lidí ve sněmovně, které se v té materii vyznají,“ prohlásil s tím, že se bude jednat pravděpodobně o jediný výbor, který jeho straně připadne. „Jedná se o tom, uvidíme, jestli to bude mít dobrý výsledek, zdá se to pravděpodobné, ale dokud to nebude odhlasováno, ničemu nevěřím,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O víkendu nejvyšší ceny paliv opět mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které denně určuje stát, o víkendu opět mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pátku sníží o 23 haléřů na 43,13 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,33 koruny za litr, tedy o tři haléře levněji. Jde o ceny pro nadcházející tři dny včetně pondělí, o víkendu se měnit nebudou. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí.
14:35AktualizovánoPrávě teď

Sněmovna zřejmě umožní důchodcům ukončit penzijní spoření bez sankce

Návrh skupiny koaličních poslanců, aby někteří důchodci mohli bez sankce ukončit penzijní spoření, prošel v pátek ve sněmovně druhým čtením a míří k závěrečnému schvalování. Schválit ho doporučil rozpočtový výbor a podporuje ho třeba i opoziční klub STAN. Sněmovna také v pátek poslala s desítkami úprav do závěrečného schvalování návrh zákona o státních zaměstnancích, který má podle tvůrců mimo jiné usnadnit výměnu státních úředníků.
09:01Aktualizovánopřed 44 mminutami

Česko pro bezpečnost Hormuzského průlivu podle Babiše nabídne systém na rušení dronů a střel

Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že Česko pro zajištění bezpečnosti Hormuzského průlivu nabídne na páteční videokonferenci zástupců čtyřicítky zemí systém na rušení dronů a střel Starkom. Bude to ve chvíli, kdy se situace zklidní, dodal Babiš, který o české pomoci při zajištění průlivu hovořil ve čtvrtek po setkání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem.
12:25Aktualizovánopřed 47 mminutami

Vojta Náprstek se narodil před 200 lety. Do Prahy přinesl vzdálené civilizace i feminismus

Vojtěch či Vojta Náprstek byl mužem mnoha talentů, ovlivnil tak tuzemskou společnost mnoha nejrůznějšími způsoby. Jeho odkaz dodnes přetrvává například v muzeu mimoevropských kultur v Praze, které nese jeho jméno.
před 1 hhodinou

Inspekce zakazuje uvádět na trh tři druhy kojenecké výživy kvůli toxinu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakazuje uvádět na trh tři druhy kojenecké výživy, ve kterých testy odhalily zdraví nebezpečný toxin cereulid. Ve výživách zjistila inspekce nadlimitní obsah této látky už dříve během letošního roku. Jde o šarži 3418 kojenecké výživy v prášku značky Happy Mimi, dále o počáteční mléko značky Nutrilon PRO futura DUO BIOTIK 1 a o počáteční mléko Nutrilon ADVANCED GOOD NIGHT 1.
před 1 hhodinou

Aplikace na ověřování věku je hotová, dle experta si ji země EU budou moci přizpůsobit

Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová tento týden oznámila, že experti EK dokončili aplikaci, která má ověřovat věk uživatelů on-line platforem. Je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, doplnila. Podle informatika Ondřeje Rozinka by toto řešení mělo být bezplatné, funkční a zcela anonymní, členské státy si ho navíc budou moci samy nastavit tak, jak jim vyhovuje.
před 1 hhodinou

Tejc kvůli výsledkům auditu k bitcoinové kauze podá trestní oznámení

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) představili svá zjištění k bitcoinové kauze. Tejc zároveň oznámil výsledky auditu, který po svém nástupu na ministerstvo zadal. Resort podle něj před přijetím bitcoinového daru neudělal předběžnou kontrolu. Chyby navíc podle ministra vznikly i při prodeji kryptoměny. Kvůli výsledkům auditu podá šéf resortu spravedlnosti trestní oznámení. Exministryně Eva Decroix (ODS) odmítla, že by za jejího působení došlo k trestnému činu.
05:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Jan Potměšil. Hrál létajícího ševce či ve filmu Bony a klid

Ve věku šedesáti let zemřel ve čtvrtek herec Jan Potměšil. Ztvárnil řadu filmových a televizních rolí, byl také tváří dobročinných iniciativ a je spojen s děním během sametové revoluce. Potměšil byl od začátku devadesátých let upoután na invalidní vozík, v posledních třech letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Kolegové na zesnulého herce vzpomínají jako na statečného člověka, který svůj talent uplatnil i přes osudové zranění.
07:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...