S cenami energií musíme něco udělat a konat rychleji než dosud, uvedl Fiala po pražském summitu

20 minut
Premiér Petr Fiala exkluzivně pro ČT hodnotí summit evropských lídrů v Praze
Zdroj: ČT24

Došlo k posunu, na jednáních v Praze se otevřela i témata, která  byla v rámci EU dosud „docela tabu“. Tak zhodnotil v pátečních Událostech, komentářích premiér Petr Fiala (ODS) dvojici čerstvě skončených summitů. On osobně vidí v EU vůli najít společné řešení energetické krize. Nepřipouští si, že by k němu Unie nedospěla, řekl v rozhovoru s Martinem Řezníčkem.

Fiala považuje neformální summity za velmi důležité, protože debata na nich není tlačena nutností dospět k nějakému psanému závěru. „To pak bývá debata i o znění konkrétní věty, někdy i o jednotlivých slovech,“ přibližuje premiér kolorit bruselských jednání.

Cílem neformálního summitu v Praze je naopak otevřeně vést politickou debatu. „Pak může Evropská komise jasněji vědět, kterým směrem má jít při přípravě konkrétních návrhů,“ míní.

Na pátečním setkání se podle Fialy debatovalo například o pomoci Ukrajině či cenách energií. Domnívá se, že došlo k posunu. Otevřela se prý i témata, která byla v rámci EU „docela tabu“. Konkrétně zmínil oddělení cen plynu od cen elektřiny nebo jiné nakládání s emisními povolenkami. Premiér ale přiznal, že v rámci Unie na toto panují rozdílné názory.

„Ale máme vůli dospět k jednotnému řešení. Dnes (v pátek) zaznělo to, že s cenami energií musíme něco udělat rychleji než dosud, že je potřeba zasáhnout regulatorními mechanismy,“ zmínil předseda vlády. Jak to bude konkrétně vypadat, dle něj záleží na tom, s čím přijde Evropská komise. Názor na řešení energetické krize přitom prý změnily i státy, které ještě nedávno zásahy na tomto poli odmítaly.

Plyn z Norska či Ázerbájdžánu

„Všechny evropské země se dnes hlásí k tomu, že chtějí šetřit energiemi, že se chtějí zbavit závislosti na zdrojích energií z Ruska,“ tvrdí český premiér. K tomu ale podle něj musí vést konkrétní opatření, třeba nalezení nových energetických zdrojů. I proto se vedou jednání se zeměmi, které mohou poskytnout zkapalněný plyn (LNG).

Novými dodavateli plynu mohou být podle Fialy Norsko či Ázerbájdžán. Zdůraznil, že jednání s nimi usnadnil čtvrteční „premiérový“ summit Evropského politického společenství, na němž oba státy přislíbily, že budou EU s nahrazováním dodávek ruského plynu pomáhat.

Cenu přitom dle Fialy mohou srazit společné nákupy této suroviny. Rovněž doufá, že se EU v brzké době dokáže shodnout na mechanismu zastropování cen plynu.

Pozitivní vývoj vidí hlavně u zastropování cen plynu, který se používá k výrobě elektřiny. Přiznává ale, že zastropování cen plynu jako takového je mnohem složitější. Krok si představit dokáže, ale pochybuje, zda se vše dá stihnout do příštího summitu Evropské rady. Je dle něj třeba domyslet všechny možné dopady. Konkrétně pak rozhodne rada ministrů pro energetiku.

Plán pro příští zimu

Zastropování cen plynu je ale dle Fialy třeba nastavit tak, aby se nestalo, že si prodejci suroviny najdou jiné zákazníky. „Právě proto jednáme s Norskem, Ázerbájdžánem a ta jednání jsou úspěšná,“ ujistil premiér. Jde přitom i o příští zimu, nejen o tu letošní. Připomněl také, že USA významně navýšily dodávky LNG, což přisuzuje dobrým vztahům mezi Washingtonem a Evropou.

Premiér uvedl, že národní řešení energetické krize nepovažuje za správná, tudy podle něj cesta nevede. Na otevřeném trhu to dle jeho názoru nemůže vést k dobrému výsledku, protože Česko nemůže konkurovat pomocí třeba sousednímu Německu. „Cestou je najít společné řešení, jak snížit ceny energie. Musíme k němu dospět,“ má jasno Fiala. Neúspěch si nepřipouští.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 8 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 14 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 19 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 21 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...