Rath dorazil k obnovenému procesu. Opět obvinil soudce z podjatosti

Rath opět obvinil soudce z podjatosti (zdroj: ČT24)

Bývalý středočeský hejtman David Rath podal při pondělním zahájení procesu námitku podjatosti proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému. Podle Ratha nemůže rozhodovat nestranně. Krajský soud v Praze v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Rozsudek však zrušil odvolací soud, a tak se soud musel k případu vrátit.

Odvolací vrchní soud zrušil verdikt v neveřejném zasedání kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Rath podal neúspěšně námitku kvůli podjatosti soudu již v minulosti. V pondělí připomněl, že strýc Pacovského byl krátce jeho obhájcem, a tak Pacovský podle něho nemůže rozhodovat nestranně. Advokát Michal Pacovský měl původně Ratha zastupovat, nakonec to ale odmítl a dostal se s ním do konfliktu.

„Netěší mě, že tu námitku musím vznášet. Čekal jsem, že se vyloučíte. Mohlo to proběhnout bez veřejného cirkusu,“ prohlásil Rath. Několikrát zopakoval, že kauza je politický proces.

Rath v pondělí námitku zdůvodňoval zhruba čtyři hodiny. Často si pomáhal čtením úryvků z různých novinových článků, námitku doprovázel také citacemi z různých soudních rozhodnutí nebo četl pasáže z ústavní stížnosti, kterou v této souvislosti podal.

Na závěr pondělního jednání Rath odhadl, že svoji námitku bude během úterý vysvětlovat ještě čtyři až šest hodin. Proces je zatím naplánován na následující čtyři týdny. Kdy by mohl padnout rozsudek, bude záležet na tom, jaké důkazy soud povolí.

Dorazili také manželé Kottovi

Vedle Davida Ratha v pondělí k jednání přišli Kateřina Kottová a její manžel, bývalý poslanec Petr Kott, které obžaloba považuje za hlavní organizátory trestné činnosti. Podle obžaloby přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová) u krajského soudu v Praze
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku. Kottovi ve zrušeném rozsudku dostali 7,5 roku vězení.

Krabice od vína

Rath stál podle spisu v pozadí této trestné činnosti a nechal si za to slíbit celkem 22 milionů korun. Celou sumu nestihl převzít proto, že jej při odchodu z domu Kottových zadržela v květnu 2012 policie. Nesl si krabici od vína, ve které měl sedm milionů, údajně úplatek za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

K jednání přišla také Ivana Salačová, která vlastnila jednu ze stavebních firem a z pozice spolupracující obviněné pomohla svojí výpovědí trestnou činnost rozkrýt. Původně jí soud vyměřil tříletou podmínku.

Hlavního líčení se účastní také Lucia Novanská, která podle obžaloby z pozice členky představenstva administrátorské společnosti ML Compet organizovala na základě pokynů Kottových zmanipulované soutěže. Soud jí za to uložil pět let vězení.

Z jednání se naopak omluvili manažeři stavebních firem či zdravotnických zařízení Pavel Drážďanský, Tomáš Mladý, Martin Jireš a Jindřich Řehák, kteří dostali tresty od pěti do pěti a půl roku vězení. Chybí také manažeři Jan Hájek a Václav Kovanda, kteří ve zrušeném rozsudku dostali podmínky.

David Rath vede v souvislosti se svými kauzami řadu soudních sporů. Vedle odškodného za vazbu jde mimo jiné o žaloby na státní zástupce a soudce: