První místopředsedkyní sněmovny se stala Věra Kovářová (STAN)

První místopředsedkyní sněmovny se stala Věra Kovářová z hnutí STAN. Rozhodla o tom předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), když stanovila pořadí nyní pětice místopředsedů. Kovářová tak bude Pekarovou Adamovou přednostně zastupovat při její absenci, pokud bude sama přítomná. Jde například o svolávání schůzí sněmovny a o řízení organizačního výboru.

V pořadí dalším místopředsedou po Kovářové je Jan Bartošek (KDU-ČSL) a následující Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Jedna místopředsednická pozice zůstala po ustavující schůzi volná, když v tajné volbě neuspěli bývalý předsedy sněmovny Radek Vondráček (ANO) ani předseda SPD Tomio Okamura, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory.

Místopředsedové se s předsedou sněmovny v daném pořadí střídají v řízení schůzí. Obvyklý interval činí dvě hodiny.

První místopředseda parlamentní komory má podle zákona vyšší plat než místopředseda řadový. Letos jde o 182 500 korun měsíčně, ostatní místopředsedové berou 173 200 korun. Příští rok bude brát první místopředseda podle předběžných údajů 193 500 korun za měsíc, řadový místopředseda 183 700 korun.

V minulém volebním období byl nejprve prvním místopředsedou sněmovny tehdejší předseda ČSSD Jan Hamáček. Po jeho nástupu do vlády v polovině roku 2018 Vondráček stanovil prvním místopředsedou Vojtěcha Filipa, který byl donedávna předsedou KSČM.

Kritici z řad tehdejší opozice mluvili o možném ústupku hnutí ANO směrem ke komunistům v souvislosti s jejich podporou vzniku menšinové vlády ANO a ČSSD.

Poslední místopředsednickou pozici zřejmě obsadí ANO

Neobsazenou místopředsednickou pozici se pokusí nynější sněmovna zaplnit na schůzi, která začne 23. listopadu. Místo patří podle plánů sněmovní většiny reprezentované ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN nyní už prakticky opozičnímu hnutí ANO.

Zatím není jasné, koho hnutí do volby nominuje. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by považoval za logické, kdyby kandidoval končící vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Havlíčka sněmovna na ustavující schůzi tento týden vyškrtla z volby předsedy dolní komory pro neslučitelnost funkcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 hhodinou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 2 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 3 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 12 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 12 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 12 hhodinami
Načítání...