První dávky vakcíny proti covidu by v Česku mohly být 28. prosince. Schválena má být o týden dřív

V Česku by podle České vakcinologické společnosti (ČVS) mohlo být 28. prosince 9750 dávek vakcíny proti covidu-19, napůl v Praze a v Brně. ČVS očekává, že látku od firmy Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Společnost o tom informovala na svých facebookových stránkách. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce pro očkování.

Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny proti covidu-19 do konce roku. Ještě minulý týden zmiňoval, že vakcína bude schválena nejdříve 29. prosince a očkovat v Česku by se mohlo začít za šest až osm týdnů.

Česko má očkovací látku objednanou předem pro asi dva miliony lidí díky společnému nákupu Evropské unie. Protože látka už se vyrábí, čeká se pouze na finální schválení EMA a bude možné zahájit distribuci.

Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích.

Vakcína pro sedm milionů lidí

Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, očkování by mělo být zajištěno pro celkem 6,9 milionu lidí. Podle vakcinační strategie se počítá s dodávkou očkovací látky pro milion lidí v prvním čtvrtletí roku 2021, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382 tisíc lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022. 

Očkování má být dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zájem o vakcínu má údajně asi čtyřicet procent populace v Česku, dvacet procent lidí se zatím nerozhodlo.

Jako první by měli vakcínu dostat lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami, například kardiaci nebo diabetici. Jen seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel země.

Dříve než ostatní zájemci mají dostat vakcínu také zdravotníci z vybraných oddělení, kteří jsou více ohrožení, poté ostatní zdravotníci, zaměstnanci v sociálních službách a kritické státní infrastruktuře.

Babiš navrhne vládního zmocněnce pro očkování

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po zasedání tripartity uvedl, že vládě navrhne zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika.

Zmocněncem by se mohl stát bývalý ministr zdravotnictví a premiérův poradce Roman Prymula, který České televizi řekl, že o tom s Babišem hovořili. Premiér ale na tiskové konferenci podrobnosti neuvedl. 

„Budeme vést nějaké konzultace s panem ministrem zdravotnictví, a když ten člověk bude vybrán, tak to samozřejmě veřejnosti oznámím,“ prohlásil Babiš.

Podle některých expertů i zástupců opozice Česko v přípravě na očkování zaspalo a má zatím jen obecnější strategii. Odborníci poukazují na situaci v Německu, které má už očkovací centra, zajišťuje personál a sestavuje časový harmonogram u jednotlivých skupin. Podotýkají také, že se jedna z vakcín převáží a skladuje při teplotě hluboko pod bodem mrazu, bude tedy nutné přesně vědět, kdy, kde a pro koho se tento materiál využije.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že očekává k očkování velkou vládní kampaň. Sám se chce hned nechat očkovat. „Rád se naočkuju před kamerami. Jsem ten rizikový, věkově, zdravotně. Myslím si, že je to (očkování) správně a osobnosti země mají dávat příklady,“ uvedl.

Komentátor Aktuálně.cz a Českého rozhlasu Plus David Klimeš ve svém newsletteru uvedl, že poradenská firma Ernst & Young má vytvořit pro ministerstvo zdravotnictví analýzu, jak se na očkování připravit. „Můžeme potvrdit, že na studii připravenosti českého zdravotnictví na distribuci vakcíny pro ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli pracujeme. Stejně jako u všech projektů, které pro naše klienty zpracováváme, nemůžeme detaily komentovat,“ sdělila společnost.

Česko nakoupí materiál pro očkování

Vláda po pondělním jednání uvedla, že Česká republika nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

SSHR nakoupí šest milionů injekčních stříkaček, 800 tisíc injekčních stříkaček pro ředění nebo 160 tisíc kusů rozpouštědla, na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví.

„Děláme to s vědomím toho, abychom si byli jisti, že pro naše občany bude nejenom vlastní vakcína, ale i všechno, co je potřebné pro vakcinaci potřebné zavčas a v dostatečné míře,“ řekl Blatný. Evropská smlouva podle něj zatím není zcela dojednána, Česko podle něj od EU poptává množství, které by české očkování plně pokrylo, má jít mimo jiné o 12 milionů injekčních stříkaček.

Blatný uvedl, že požadavek na SSHR je na úrovni zhruba poloviny potřebného množství proočkování celé populace. „I kdyby se jednalo o zboží, které nám nakonec přijde dvakrát, tak zde není žádný problém. Jedná se o artikl, který je běžně ve zdravotnictví potřeba, takže ho adekvátně spotřebujeme,“ dodal.

Pro použití v Evropské unii zatím není žádná vakcína proti novému typu koronaviru schválena. Vakcínou od společnosti Pfizer očkuje na základě vlastního rozhodnutí Velká Británie. O víkendu ji povolili používat také v USA, předtím v Kanadě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 15 mminutami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 45 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 8 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 9 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 9 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 12 hhodinami
Načítání...