Průměrná sazba hypoték v květnu mírně vzrostla. Důvodem je zvýšení sazeb u jedné z bank

Průměrná sazba hypoték na počátku května nepatrně stoupla na 6,32 procenta z dubnových 6,30 procenta. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

„Hypoindex již druhý měsíc po sobě vykázal nárůst. Jde o velmi drobný nárůst způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank. Poměrná nabídková sazba se tak ustálila na 6,32 procenta. S ohledem na to, že jde o průměrnou sazbu, mohou v určitých případech klienti získat sazbu až o 0,8 procentního bodu nižší,“ uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,32 procenta vzrostla v květnu o 37 korun na 23 242 korun. „Přestože měsíční splátka neroste již tak výrazným tempem jako například před rokem, v porovnání se splátkou před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,40 procenta, si klienti připlatí více než 7700 korun,“ dodal Sýkora.

Průměrné nabídkové sazby hypoték pro mladé do 36 let, tedy nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), v uplynulém měsíci zdražily i zároveň zlevnily. Například sazby hypoték s fixací na tři a pět let klesly o jeden, respektive dva bazické body. Banky tak v průměru nabízejí tříleté fixace hypoték s LTV nad 80 procent za 6,69 procenta a s pětiletou fixací za 6,31 procenta. Naopak jednoleté fixace zdražily o šest procentních bodů na 6,21 procenta. Ceny hypoték fixovaných na deset let stagnovaly.

Hypotéky s LTV do 80 procent fixovaných od jednoho roku do deseti let pouze zdražily. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok a deset let vzrostly o dva body na 6,67 procenta, respektive 6,12 procenta. Hypotéky s fixací na tři a pět let zdražily o bod na 6,43 procenta., respektive 6,06 procenta.

Česká národní banka (ČNB) ponechala na začátku května úrokové sazby znovu beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak od loňského června zůstává na sedmi procentech. Základní úrokové sazby a potažmo hypoteční sazby tak zřejmě zůstanou na vyšších úrovních delší období. „Výhled vývoje hypotečních sazeb se zatím nijak nemění. Dále předpokládáme, že se sazby budou pohybovat v současných číslech,“ poznamenal Sýkora.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mrazy a sníh svírají Evropu, navíc se blíží bouře Goretti

Mráz a sníh působí dál potíže hlavně v dopravě v mnoha zemích Evropy. Další potíže se čekají kvůli bouři Goretti, která sílí nad Atlantikem, v některých částech jihozápadní Anglie platí výjimečné nejvyšší varování před nepříznivým počasím. Úřady poslaly výstrahu asi půl milionu lidí. Bouře by se v pátek mohla dostat až do Belgie a Nizozemska, kde sice fungují místní letiště, ta ale varují před dalším možným zpožděním nebo rušením letů. Také Německo a Polsko se připravují na zhoršení situace na silnicích a železnicích kvůli sněhu. Polsko dokonce využívá kvůli nedostupnému terénu koně k ostraze hranic. Potíže mají kvůli mrazům také mnozí řidiči v Česku.
před 7 hhodinami

Novoroční projev bych zopakoval, prohlásil Okamura

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) řekl, že by zopakoval svůj novoroční projev, ve kterém kritizoval Ukrajinu, tamní vládu a korupční případy. V pořadu Interview ČT24 připustil, že si uvědomuje i míru korupce v Rusku. Okamura hovořil také o situaci rusínské menšiny na Ukrajině a zmínil svůj postoj k českému zapojení do muniční iniciativy, kterou vnímá jako „obchodní záležitost západních zemí“. Rozhovor vedla moderátorka Barbora Kroužková.
před 7 hhodinami

Agrofert je bez dotací. Čeká se, až Babiš dotáhne řešení střetu zájmů

Státní zemědělský intervenční fond už měsíc nevyplácí dotace firmám z holdingu Agrofert. Premiér Andrej Babiš (ANO) původně plánoval, že koncern do tohoto dne – 8. ledna – převede do svěřenského fondu, to se ale nestalo. Opoziční lídři jeho řešení střetu zájmů zpochybňují.
před 9 hhodinami

Policie znovu odložila případ ženy, kterou údajně zneužíval kněz

Policie počtvrté odložila případ ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí její diplomové práce na teologické fakultě v Praze. Policie trvá na tom, že nedošlo ke spáchání trestného činu. České televizi to sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Vyšetřovatelé se k věci vrátili po zásahu Ústavního soudu (ÚS), podle kterého špatně vyhodnotili důkazy a nedostatečně se zabývali ženinou bezbranností.
před 12 hhodinami

Česko a Slovensko obnoví mezivládní konzultace

Česko a Slovensko obnoví mezivládní konzultace, nejbližší společné jednání vlád obou zemí bude v Česku, řekl slovenský premiér Robert Fico (Smer) po schůzce s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO), který ve čtvrtek přijel do Bratislavy na oficiální návštěvu Slovenska. Babiš dodal, že setkání vlád by se mělo konat 31. března. Český premiér jednal také se slovenským prezidentem Peterem Pellegrinim.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pavel s Macinkou se obviňují z faulů

Prezident Petr Pavel se ohradil proti výrokům šéfa Motoristů a ministra zahraničí Petra Macinky – zpochybňování ústavních institucí, nestrannosti senátorů či ústavních soudců z úst ministra považuje za krajně nevhodné. Macinkova slova zpochybňující nestrannost ústavních soudců v pořadu Interview ČT24 označil za politický faul. Macinka zase řekl, že nejmenování Filipa Turka (za Motoristy) ministrem může vnímat jako prezidentův ústavní faul. Ústavní soud je podle svého předsedy Josefa Baxy nestranný.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Tejc plánuje zrušit některé okresní soudy kvůli úsporám

Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) zvažuje zrušení některých okresních soudů s ohledem na zadlužení Česka. Současná síť soudů podle něj neodpovídá demografickému vývoji. Změnám v justici bude předcházet důkladná analýza soudů a debata s představiteli justice. Se záměrem ve středu seznámil zaměstnance ministerstva. Tejc by chtěl, aby změny nabyly účinnosti ideálně od ledna 2027, napsal server Česká justice.
před 14 hhodinami

Za vraždu dvou žen v Hradci Králové soud potvrdil mladistvému devět let vězení

Za vraždu dvou žen v obchodě v Hradci Králové Vrchní soud v Praze potvrdil mladistvému pachateli devět let vězení a zabezpečovací detenci. Zamítl jeho odvolání. Obžalovaný se k činu přiznal, nesouhlasil ale s výší trestu a s uložením detence. Čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné. Poškozeným musí podle rozsudku mladistvý nahradit škodu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...