Prezidentovi nikdy nešlo o ústavu, pouze o loajální úředníky, říká Jiří Přibáň

27 minut
Jiří Přibáň v Interview ČT24: Zemanovi nikdy nešlo o ústavu. Pouze o skupinu loajálních úředníků
Zdroj: ČT24

Prezidentovi Miloši Zemanovi nikdy o naplňování ústavy nešlo, jeho zájmem naopak vždy bylo utvrdit své podporovatele a vytvořit si skupinu loajálních úředníků. To se mu daří třeba i v případě premiéra Andreje Babiše (ANO). Myslí si to právník, sociolog a pedagog na univerzitě ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň, který byl hostem pořadu Interview ČT24. Poslední politická krize podle něj jasně ukázala, že premiér je na české politické scéně slabá figura, která potřebuje krytí od silnější figury v podobě prezidenta.

„Spor o ministra kultury je zástupný problém. Situace z hlediska ústavního práva je velmi jednoduchá a čitelná. Nikdo nemůže pochybovat, že prezident se pohybuje mimo ústavu, ale prezidentovi o naplňování ústavy nikdy nešlo. Tomu vždycky šlo o to dostat své podporovatele na svou stranu, vymezit se proti nepříteli a vytvořit si skupinu loajálních úředníků, což se mu teď daří vytvořit právě z Andreje Babiše,“ soudí Jiří Přibáň o posledním vývoji v Česku.

Pohyb prezidenta mimo ústavu je podle něj dlouhodobý, což mu vyhovuje a krize na politické scéně spojené s pohybem prezidenta mimo ústavu jsou v Česku permanentní. „Spíše bych řekl, že je to výsledkem úpadku demokracie, rozvalu demokracie v této zemi (…),“ prohlásil Přibáň.

V jeho očích se premiér Babiš ukázal jako slabá figura. „Jako nesmírně slabý premiér a v podstatě jako vydíratelná osoba, které hrozí trestní stíhání, a proto vyžaduje krytí od silnější ústavní figury,“ prohlásil právník a sociolog.

Podle Přibáně není třeba přílišné geniality, aby člověk pochopil, že vydíratelnost Andreje Babiše je přímo úměrná moci Miloše Zemana, kterou nad premiérem v současnosti vykonává.

Zemanovi Přibáň neupírá politickou obratnost, naopak, podle něj patří k nejobratnějším postavám české politické scény. „Bohužel ho ale žene zášť a msta vůči bývalým kolegům, ze kterých se stali později političtí nepřátelé a oponenti,“ prohlásil Přibáň. Při pohledu na krizi kolem výměny ministra kultury je to podle něj patrné.

„Najednou vidíte, že Miloš Zeman si vytvořil tábor přátel a tábor nepřátel a v této politické konstelaci se dokáže velmi dobře pohybovat. S ústavou to nemá nic společného, jemu je jedno, jak bude pošlapávat ústavu,“ soudí Přibáň. Z hlediska ústavy se podle něj pohybujeme v destruktivním chaosu.

Vyústění Zemanova jednání v ústavní žalobu schválenou Senátem považuje cardiffský sociolog za dobrou zprávu, že horní komora funguje skutečně jako ústavní pojistka. Porušování nejen ducha, ale samotné litery ústavy ze strany prezidenta Zemana na ústavní žalobu rozhodně je, soudí. „Jednou se k ní budeme moct vrátit, abychom viděli, jaká rizika hrozila České republice ve druhém desetiletí 21. století,“ dodal Přibáň.

Zdůraznil rovněž, že ústavní právo je vždy napětí mezi politickou vůlí a ústavní normou. „A tady se na jaře zmobilizovala veřejnost do té míry, že se ukazuje, že podstatná část veřejnosti se nechce stát druhým Maďarskem nebo Polskem,“ vyzdvihnul Přibáň demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii, které jsou z jeho pohledu druhým optimistickým momentem současné situace v Česku.

Otřes britského ústavního systému

Pedagog na univerzitě ve velšském Cardiffu rovněž okomentoval poslední dění ve Velké Británii, kde se chopil vedení kabinetu euroskeptik Boris Johnson. Ten podle Přibáně patří k řadě politiků, kteří se dostali k moci v důsledku poslední finanční krize. „Od roku 2008 se svět dostal do situace, ve které se jasně ukázalo, že existují hlasy těch, kdo byli umlčeni globalizací,“ říká politolog s tím, že Johnson je jedním z politiků, kteří mluví za tyto umlčené.

Johnson pak přinese do jednání s Evropskou unií nový konfrontační styl a EU se už nyní pokouší náraz spojený s jeho nástupem mírnit. Přibáň souhlasí s tím, že i ve Velké Británii došlo k významnému ústavnímu posunu.

„V Británii, jak se vyjádřil jeden ústavní právník, došlo k největšímu posunu od roku 1660, kdy byla Karlem II. Stuartovcem restaurována monarchie. On tím myslel, že tím do britské nepsané ústavy najednou vstoupil princip svrchovanosti lidu. Protože v Británii platí, že jen parlament je svrchovaný. Ne panovník, jen parlament je svrchovaný a parlament je proevropský. Ale parlament se najednou bojí svého lidu a neodváží se jednat ani tak, ani onak,“ komentoval dění v Británii kolem brexitu Přibáň.

V důsledku obav z lidu podle něj parlament třikrát neschválil dohodu o brexitu Theresy Mayové, a to je také důvod, proč Boris Johnson tlačí na Evropskou unii s požadavkem, aby to EU respektovala jako projev demokratické vůle Velké Británie a začala s ním vyjednávat o nové dohodě.

Johnson má ale před sebou obrovsky těžký úkol, aby proevropský parlament ve Velké Británii přesvědčil, že ho má podpořit. „Je otázkou, zda uspěje, nebo ne, protože výsledkem mohou být předčasné volby, které si v tuto chvíli nepřeje vůbec žádná strana,“ dodal pedagog cardiffské univerzity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 19 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 25 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 37 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...