Přes přístav České Vrbné povede sklopný most

České Vrbné (Českobudějovicko) – Přes ochranný přístav v Českém Vrbném u Českých Budějovic povede v Česku dosud nevídaný sklopný most. Podle mluvčího Ředitelství vodních cest Václava Straky má být hotov ještě před koncem roku. Most má zajistit napojení budovaného přístavního areálu na dopravní síť, ochranný přístav vzniká v rámci projektu Dokončení vltavské vodní cesty v úseku České Budějovice - Hluboká nad Vltavou.

Most bude jednostranně sklopný s protizávažím. Má mít délku deset metrů, na šířku bude pětimetrový. Před zvednutím mostu zastaví auta světelná signalizace a závory. Celá oblast bude navíc osvětlena a monitorována kamerovým systémem. Zvedací most je podle Ředitelství vodních cest v případě vrbenského přístavu nejvhodnější. Lodě tak budou mít dostatečnou podjezdovou výšku a most bude zároveň bezpečný pro vozidla.

Náklady na celý projekt Dokončení vltavské vodní cesty činí 740 milionů korun bez daně. Dotace z EU činí 629 milionů korun, investorem je Ředitelství vodních cest. Po devítikilometrovém úseku budou lodě moci jezdit už příští turistickou sezonu. V ochranném přístavu České Vrbné bude moci kotvit až 23 sportovních lodí a dvě velká plavidla v případě povodní či mrazů. V běžném provozu bude přístav sloužit pro stání sportovních plavidel.