Předsedkyní správní rady VZP se stala poslankyně ANO Věra Adámková

Nahrávám video

Poslanecká sněmovna obměnila polovinu svých zástupců ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a dvě třetiny zástupců v její dozorčí radě. Předsedkyní správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se stala poslankyně ANO Věra Adámková. Místopředsedou byl zvolen Bohuslav Svoboda z ODS a Jiří Běhounek z ČSSD. Ve správní radě nakonec nebude šéf SPD Tomio Okamura, jeho hnutí na poslední chvíli jeho nominaci stáhlo, před únorovou schůzí má navrhnout nového adepta.

Dolní komora musela obě rady volit v souladu se zákonem do 90 dnů od svého ustavení. Všechny své původní zástupce v radách musela nejprve odvolat, neboť jejich funkční období by skončilo až 5. února, vysvětlil poslancům předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Správní rada VZP je v současnosti třicetičlenná, dvě třetiny křesel obsazují poslanci, zbylých deset jmenuje vláda. Sněmovna posílá do rady i své členy, tedy poslance, v současnosti jich je jedenáct.

Věra Adámková je také předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru. Za dolní komoru už ve správní radě zasedala, stejně jako její dosavadní předseda a poslanec ČSSD Jiří Běhounek,  její předchůdce v této funkci Rostislav Vyzula (ANO), poslanec ODS Bohuslav Svoboda nebo bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková.

Nově se do ní dostal třeba Okamurův poradce Jaroslav Novák. Nad nominací tohoto sběratele světových piv se pozastavili Piráti. Ve správní radě skončili naopak někdejší poslanci ČSSD Jiří Koskuba a Jaroslav Krákora, exministři zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a Leoš Heger (TOP 09) nebo senátorka Alena Dernerová (dříve za ANO).

Dozorčí rada může zasahovat do nejvyššího vedení VZP. Podle nové předsedkyně ale není odvolání ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka důvod, ačkoli jej v minulosti kritizoval předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš. „Správní rada může odvolat ředitele, ale nevidím teď nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že ředitel zůstává,“ ujistila Adámková. Kabátek tak má naději, že zůstane ve funkci nejméně do roku 2020, kdy mu končí funkční období. Řekl, že se bude snažit správní radu přesvědčit výsledky.

Měnila se i dozorčí rada

V dozorčí radě budou pokračovat její předseda Rudolf Stupka nebo Petr Bendl z ODS, nově se do ní dostal třeba někdejší předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák a všichni čtyři zástupci ANO. Skončili v ní například bývalí poslanci Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a Martin Plíšek (TOP 09).

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent občanů ČR. Na jejich léčbu chce letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče. Dozorčí rada mimo jiné dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů a na hospodaření pojišťovny.

Do budoucna žádní poslanci, žádá ministr

Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha by ale neměli v radě zasedat žádní zákonodárci. Před nedávnem avizoval, že chce prosadit, aby ve správní radě VZP v budoucnu poslanci nezasedali. Připustil však, že prosadit takovou změnu bude složité, vyžadovala by ústupek poslanců samotných. Míní, že jako tvůrci regulací by neměli poslanci zároveň zodpovídat za fungování pojišťovny, které se jimi přijímané zákony týkají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O víkendu se výrazně oteplí

Víkend bude v Česku slunečný, teplý a většinou bez srážek. Nejvyšší denní teploty se mohou v neděli přiblížit tropickým třiceti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 mminutami

VideoČesko je pro Ukrajinu velký vzor. A to nás i trochu zavazuje, říká Pánek

Člověk v tísni už roky pomáhá civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině, která od roku 2022 čelí celoplošné ruské invazi včetně útoků na civilní cíle a infrastrukturu. Organizace například zajistila přístup k pitné vodě už pro 150 tisíc lidí. „V místech výbuchů, vojenských operací se rozpadají vodní systémy,“ popisuje ředitel organizace Šimon Pánek, proč je na mnoha místech problém s nedostatkem vody. Kromě toho pomáhá se zajištěním tepla a dodávek energií, s opravami poškozených obydlí či podporuje vzdělávání. „Práce s učitelkami a učiteli, aby zvládli pracovat s traumatizovanými dětmi, je nesmírně důležitá,“ vysvětluje Pánek.
před 46 mminutami

Aby se temná minulost neopakovala, říkají ke sjezdu v Brně potomci sudetských Němců

Podle historiků prakticky není možné spočítat, kolik potomků sudetských vyhnanců dnes žije v Německu. Někteří se totiž k dědictví předků vůbec nehlásí a nemají o ně zájem. Řada z nich se ale chystá přijet na sjezd sudetských Němců v Brně, aby – jak sami říkají – se temná minulost už neopakovala.
před 51 mminutami

Nájemní bydlení se týká pětiny domácností. Na co si dát pozor?

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo v roce 2025 v nájmu téměř milion a tři sta tisíc tuzemských domácností. I kvůli rostoucím cenám nemovitostí se nájemní bydlení stává volbou pro stále širší skupiny obyvatel. Například podle průzkumu pro společnost Xella se třetina mladých lidí smířila s tím, že na vlastní byt či dům nikdy nedosáhne. Nájemní bydlení je spojeno i s řadou práv a povinností, které podrobně rozebírá tento článek.
před 1 hhodinou

Česko v OSN jako jediné z EU nesouhlasilo s klimatickou rezolucí

Česko jako jediný stát Evropské unie nesouhlasilo s rezolucí Valného shromáždění OSN o ochraně klimatu. Při středečním hlasování se zdrželo, uvádí OSN. Rezoluce podpořila loňské stanovisko Mezinárodního soudního dvora (ICJ), podle kterého jsou státy právně zodpovědné v případě porušování svých klimatických závazků. ICJ se domnívá, že za některých okolností by státy poškozené klimatickými změnami mohly žádat o odškodnění. Stanovisko soudu není závazné, experti a ekologové ho však označují za přelomové.
před 2 hhodinami

Američan, který byl v kontaktu s nakaženým ebolou, je v Praze. Příznaky nemá

Letadlo s americkým občanem, který byl v Africe v kontaktu s nakaženým ebolou, přistálo ve středu večer na pražském Letišti Václava Havla. Lékař bude 21 dní v izolaci ve Fakultní nemocnici Bulovka, kam ho převezla speciální sanitka. Podle ministerstva zdravotnictví muž nepředstavuje pro veřejnost žádné riziko. Zatím není jasné, zda se ebolou nakazil. Podle ošetřujících lékařů jeho stav nyní vypadá příznivě a muž je stále bez příznaků nemoci. Čeká se na uplynutí inkubační doby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezident Pavel zahájí bezpečnostní konferenci Globsec

V Praze ve čtvrtek mezinárodní bezpečnostní konference Globsec Forum, třídenní program zahájí prezident Petr Pavel. Pořadatelé počítají s účastí více než dvou tisíc hostů z 86 zemí, což je dosud nejvíce. Na akci ve čtvrtek promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. Do Česka by měl přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
před 4 hhodinami

Evropa si zvykla na komfort a bezpečnost. Spoléhala na USA, řekl Pavel

Rusko bude i v nadcházejících desetiletích největší bezpečnostní hrozbou pro Evropu a bezpečnost nelze odkládat na zítřek. Na konferenci Křehká bezpečnost to ve středu řekl český prezident Petr Pavel. Uvedl také, že Evropa si zvykla na komfort a bezpečnost a spoléhala na Spojené státy, které už ovšem podle Pavla nechtějí být garantem, jenž za Evropu vše vyřeší.
před 10 hhodinami
Načítání...