Novela mysliveckého zákona nemá ani téměř půl roku po vládním schválení podporu ve sněmovně. Návrh chce posílit práva vlastníků pozemků a rychleji snižovat počty přemnožené zvěře. Proti je nejen celá opozice, ale i část poslanců STAN a KDU-ČSL. Vadí jim třeba snaha vlády zmenšit minimální výměru honitby nebo výše pokut, které by mohl stát udělovat za neplnění plánu lovu.
Poslanci se neshodnou na novele mysliveckého zákona. Vadí jim i pokuty
Předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný připustil, že zákon nemá v současné podobě šanci uspět – a nabízí ústupky. „Máme už na ministerstvu připravené některé pozměňovací návrhy, které by některá opatření zmírnila. Jsem připraven se bavit o míře sankcí vůči těm, kteří například nesplní plán lovu,“ uvedl v pořadu Týden v politice.
Ministr by rád začal novelu mysliveckého zákona ve sněmovně projednávat už tento týden. Argumentuje tím, že klíčovým cílem zákona je snížit škody způsobené zvěří. Ty stát odhaduje až na 2,5 miliardy korun ročně.
O možné podpoře už jednal i se zástupci opozičních hnutí ANO a SPD, zatím ale neuspěl. Opozice kritizuje hlavně třeba plán zmenšit minimální výměru honitby nebo umožnit větším vlastníkům pozemků lovit zvěř.
Současná honitba musí mít minimálně 500 hektarů. Podle novely zákona by však stačila polovina. Resort zemědělství zároveň usiluje o to, aby mohli zvěř lovit i vlastníci či nájemci pozemků, kteří hospodaří na více než 30 hektarech. Ani s jedním nesouhlasí část myslivců.
„Zemědělec, který by měl lovecký lístek, zbrojní průkaz a chtěl u nás lovit, tak my bychom mu podle toho zákona museli vydat povolenku,“ říká Michal Kopásek z Mysliveckého spolku Háj Aš. Právě u tohoto návrhu ale teď nabízí ministr zemědělství ústupek.
Rozdílné postoje vládních poslanců
„Jsem připraven i u některých zásadních věcí, jako jsou třeba nárokové povolenky, se bavit o tom, aby byly až v sankčním režimu,“ uvedl ministr Výborný. Koalice je pak ochotná vyjednávat i o výši pokut, které by myslivcům hrozily za nedostatečný odlov zvěře. Ani to ale zatím ve sněmovně na většinovou podporu zákona nestačí.
Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Pavly Pivoňky Vaňkové nejsou poslanci hnutí jednotní. „V klubu jsou názory jak na straně myslivců, kde samozřejmě bychom chtěli zákon upravit, nelíbí se nám výše výměry,“ popsala.
S výměrou nesouhlasí ani poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková. „Vadí nám potom, že by se část dotací dávala neziskovým organizacím, které by potom úkolovaly lesnické a myslivecké spolky,“ uvedla s tím, že hnutí vadí i zmiňované pokuty.
Šéf resortu zemědělství Výborný chce, aby novela mysliveckého zákona prošla ve sněmovně během prosince prvním čtením beze změn. S koaličními poslanci, kteří mají k zákonu výhrady, pak plánuje vyjednávat o kompromisech. Složitou pozici však bude mít i ve vlastním poslaneckém klubu.
Mezi kritiky novely patří už od jejího schválení vládou třeba nový místopředseda strany Pavel Bělobrádek. „Těch lidí, kteří mají problém se zněním schváleným na vládě, bude hodně a nebude to jediný klub,“ řekl v polovině června letošního roku.
Pro vládní návrh by nyní ve sněmovně hlasovala ODS, TOP 09, část Starostů a lidovců i opoziční Piráti. „Možná je to právě o množství myslivců mezi poslaneckými kluby. Jak říkám – my si myslíme, že ty zájmy by se měly vyvážit jak mezi vlastníky, tak mezi myslivci,“ přiblížila místopředsedkyně poslaneckého klubu Pirátů Klára Kocmanová.
„Slíbili jsme hospodářům, že jim umožníme více se bránit škodám zvěří, které páchá,“ hájil podporu vládního návrhu místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy se však schválení nestihne. „Protože z kuloárů vím, že ani někteří koaliční poslanci pro to nechtějí zvednout ruku. Každý má v rodině nějakého myslivce,“ tvrdí.
Pokud novela projde do konce roku prvním čtením, mohli by ji poslanci schvalovat na jaře.