„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

13 minut
Reportéři ČT: Neestetická chirurgie
Zdroj: ČT1

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.

„Expandovalo mi celé břicho, prostě prasklo. Hnis vytekl na zem, takže už jsem sotva chodila, měla jsem čtyřicítky horečky a nakonec se zjistilo, že mám sepsi celého organismu,“ sdělila jedna z pacientek.

„Měla jsem už díru v břiše, že by tam dítě dalo pěstičku,“ uvedla další poškozená pacientka. „Říkám: pane doktore, ale podívejte se, vždyť tam jsou úplně černé kusy. Bez umrtvení a při vědomí mi odstříhával nůžkama černou kůži,“ dodává.

Takhle vzpomínají na vážné pooperační komplikace pacientky, které si v letech 2016 a 2018 prošly plastickou operací břicha, takzvanou abdominoplastikou. Ty jim dělal plzeňský plastický chirurg Jan Bouda. Své služby nabízel na slevových internetových portálech. Při zákrocích měl uvedeným pacientkám odstranit přebytky kůže a tukové tkáně. Lékař Bouda se štábem ČT odmítl hovořit.

Komplikace prý neřešil

„Abdominoplastika patří k standardním operacím z výkonu plastické chirurgie. Patří mezi běžné zákroky, protože je poměrně častá, ale představuje poměrně velkou zátěž na tělo, protože patří k velkým operacím,“ popisuje plastický chirurg Roman Kufa.

Po operacích se obě pacientky potýkaly s vážnými pooperačními komplikacemi. Bouda jim ale podle jejich slov nepomohl. Musely tak pomoc vyhledat jinde. Jejich případy došly až k soudu a ten jim dal za pravdu, že lékař pochybil.

„Je nutné zdůraznit, že každá operace může mít nějaké komplikace. A když vám někdo z lékařů řekne, že komplikace nemá, tak v podstatě buď lže, nebo neoperuje. Vždycky se nějaká rizika mohou stát, nějaká komplikace se může vyskytnout, takže s tím je třeba počítat,“ říká Kufa.

Protože Bouda komplikace neřešil, musely obě pacientky v jiných zdravotnických zařízeních prodělat několik dalších operací. Jejich případy řešila advokátka Klára Kořínková, která se s chirurgem Boudou poprvé potkala u soudu už před čtvrt stoletím.

„Klientka se podrobila plastické operaci prsou u pana doktora, dle jejích slov operace neproběhla zdárně. Skutečně se objevila nekróza tkáně, musela být několikrát operována v Německu,“ říká právní zástupkyně poškozených Kořínková.

Spor trval několik let

Tehdejší žaloba týkající se německé pacientky nebyla úspěšná. Lékař podle soudu nepochybil. Následovaly ale další stížnosti na práci stejného plastického chirurga, včetně stížností pacientek účinkujících v reportáži. K jejich řešení byl přizván jako soudní znalec i chirurg Robin Strnad.

Za dobu své znalecké praxe se zabýval celkem pěti případy komplikací po plastických operacích. Tři z nich se týkaly právě Boudy. Podle znalce není neobvyklé, že po operaci nastanou komplikace. Stav pacientů ale musí lékař sledovat a komplikace řešit.

„Pro všechny případy bylo společné, že komplikace, která nastat může, nebyla řešena. Proto ty následky nakonec byly podstatně větší, než by pravděpodobně být musely, kdyby se s tím zacházelo podle dobré klinické praxe,“ říká Strnad.

Soudní spor s Janem Boudou trval několik let. Pravomocné rozsudky ve prospěch pacientek padly v letech 2021 a 2023. Poškozené ženy od něj požadovaly do jednoho milionu korun. „Pan doktor nemá uzavřené pojištění. Kdyby měl uzavřené pojištění, tak by z titulu odpovědnostního pojištění by byly nároky uhrazeny a pacientky by se domohly svých náhrad. My jsme museli podstoupit a podstupujeme exekuční řízení,” popisuje advokátka.

Na koho padá odpovědnost?

V minulosti byl Bouda majitelem několika nemovitostí, včetně bytů a pozemků v Plzni a okolí. Veškerý svůj nemovitý majetek ale nechal přepsat na svou manželku v roce 2022 během jednoho ze soudních sporů. Pacientky se soudily se společností Medinel s. r. o., která kliniku doktora Boudy provozovala. Bouda byl zároveň jednatelem firmy a jejím stoprocentním vlastníkem.

Po prohraných soudech ale firmu přepsal na podnikatele z Košic, který má podle slovenských rejstříků milionové dluhy. Bouda nyní operuje pod hlavičkou jiné společnosti, Medizor s. r. o. Původní firma provozující kliniku lékaře Boudy měla každé z klientek zaplatit přes půl milionu korun. To se ale nestalo.

Podle Kořínkové soudy v jednom z případů shledaly, že za újmu odpovídá společnost, protože lékař prokázal, že v době, kdy poskytoval služby, byl v pracovněprávním vztahu s danou společností. „Odpovědnost je tam podle občanského zákoníku dána ve vztahu přímo k zdravotnickému zařízení,“ dodává.

Zdravotnické zařízení se opět přejmenovalo. „Budeme muset podstoupit další řízení, protože to není úplně jednoduchá záležitost. To, že pan doktor tam prováděl různé finanční transakce, je nám známo,“ dodává Kořínková.

Případem se zabývala i Česká lékařská komora, která chirurgovi udělila pokutu ve výši dvacet tisíc korun. „Obdrželi jsme na něho několik stížností, které jsme řešili, některé byly odloženy jako promlčené, některé byly odloženy, že se nepodařilo prokázat vinu, a ve čtyřech případech dostal pan doktor pokutu,“ vypočítává mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Proč tedy může stále operovat? „Vím, že tam probíhaly nějaké procesy policie, byly tam i civilní soudy. Soud, který může, v žádném případě nedal trest zákazu výkonu povolání,“ říká Sojka.

Lékař čelí i trestnímu stíhání

Lékař Bouda už čelí trestnímu stíhání. Kvůli operaci další pacientky. Šlo o operaci nosu, takzvanou rhinoplastiku. Je obviněn z trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případy se zabýval teď už bývalý kriminalista Pavel Študent. Podle něj jde o první případ Boudy, u nějž bude nařízeno hlavní líčení.

„Když se jedná o zákrok na objednávku pacientky, čili hrazený z jejích finančních prostředků, tak i taková operace nemusí dopadnout podle představ pacientky. Záleží poté na tom, zda postup lékaře je správný, či nesprávný a zda existuje příčinná souvislost mezi postupem a následkem. O tom však vždy bude rozhodovat pouze soud,“ říká Študent.

„Tato operace patří opravdu k nejtěžším, protože operatér musí znát dobře anatomii. Operační prostor je malý, tkáně se po operaci mohou projizvovat, může dojít k deformitě,“ popisuje plastický chirurg Kufa.

„Beru to jako jeden z odstrašujících případů, jak může dopadnout zákrok, kdy předpokládáte, že vám pomůže zlepšit váš fyzický vzhled, případně váš problém. Ale každý zákrok v medicíně je spojen s komplikacemi a s riziky,“ říká Kořínková.

„Samozřejmě chceme odškodné, když už jsme prodělaly, co jsme prodělaly. Ale hlavně chceme, aby přestal pracovat, protože kam až se musí zajít? Až někdo zemře? Pak se to začne řešit? Asi by se mělo zasáhnout dřív,“ přemítá jedna z poškozených.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 44 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 1 hhodinou

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 7 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...