„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.

Když se Magdalena z Kladna před deseti lety rozešla s přítelem, zlomilo ji to. Brala antidepresiva a v cyklících se myšlenkách považovala samu sebe za „oběť“ celé situace. Nynější čtyřicátnice podobný rozpad vztahu zažila loni, kdy se podobné pocity vrátily – spolu s otázkami, na něž prý nedokázala najít odpověď na terapiích.

„Rozchody mě vždycky vrátily do dětství. Zažila jsem zneužití, ošklivý rozvod rodičů a pak i nezájem ze strany matky. Vyrůstala jsem vlastně v papírově zajištěné rodině, ale zcela bez pozornosti od mámy. Celý život mi říkala, že mě můj otec nemá rád, což každý rozchod otevíral a svým způsobem potvrdil,“ popisuje Magdalena, jejíž celé jméno redakce zná.

Žena, která se zajímá o duševní zdraví a zkoušela například i techniky hypnózy, prý racionálně věděla, že v ní rozchod spouští staré nejistoty, nedokázala to ale zastavit. „Psychologové tomu říkají trigger. Že jedna událost otevře jiné téma, které v sobě máte zavřené. Disociujete se od původního problému a přenášíte to na další. V mém případě na kluka, který mě opustil,“ míní s odstupem.

Bez schémat

Magdalena říká, že loni v květnu se definitivně potřebovala „odzbrojit“ a přihlásila se do jedné z pražských klinik na terapii ketaminem, tedy látkou, již desítky let psychologové využívali jako anestetikum, díky svým psychedelickým vlastnostem je ale účinná i při léčbě deprese.

Ketamin podle psychoterapeuta Jiřího Horáčka umožňuje na omezený čas „prožívat sám sebe bez schémat“, kdy člověk v rámci terapie zakouší, jak by mohl ve světě fungovat bez svých traumat a „mindráků“. „Efekt není primárně euforizující, spíš ve smyslu ,Aha, ono by to šlo i takhle a proč mi to nejde?‘ Protože mám nějaká schémata, která mi nejsou vlastní. (…) Nezkusím se jich zbavit a žít spokojeněji? A najednou to jde,” sdělil před dvěma lety v Interview ČT24.

Není ale možné, aby terapii, již částečně hradí pojišťovna, podstoupil hned každý „z ulice“. Samotné aplikaci látky předchází pečlivá konzultace s psychiatrem. Aplikace se musí dít v bezpečném prostředí s kvalifikovaným personálem, upozornil Horáček.

Také prý pomáhá, když už člověk má předchozí zkušenost s terapií, která mohla být neefektivní. Ketamin není vhodný pro ty, kdo jsou v těžké psychóze nebo například mají v rodině schizofrenika. Magdalena sdělila, že přesto nevěděla, do čeho jde, protože nemá zkušenost s psychedelickými drogami.

Uvolnit se spolu s problémem

„Po první aplikaci jehlou do hýždí se mi udělalo fyzicky špatně. Připadala jsem si jako v té nejhorší opilosti, kdy se vám chce zvracet, ale nemůžete. Terapeut tam byl se mnou, ale vůbec do toho nevstupoval. Myslela jsem, že si budeme povídat, ale vůbec. Měla jsem pásku přes oči a poslouchala jsem hudbu. Philipa Glasse a soundtrack z Příchozích. V jednu chvíli mě terapeut chytl za ruku. To jsem se rozbrečela,“ popisuje Magdalena.

Na klinice ji prý upozorňovali na to, že první „sezení“ lidem často nic nedá. „Cítila jsem, že jsem ‚mimo tělo‘, propadla jsem se ‚jinam‘, ale vlastně jsem podivným způsobem byla sama sebou. Věděla jsem, že jsem na ketaminu,” popisuje svoje pocity. Situaci se prý navíc snažila „ovládnout“, když si do ní „na sílu dosazovala svoje traumata“.

I přesto se rozhodla pro druhou dávku, tentokrát už prý s nulovým očekáváním a přípravou. A dokonce s práškem proti nevolnosti. „Byl to úplně jiný zážitek. Uvědomila jsem si, že ketamin nevyřeší a nevylepší, co se mi stalo. Ale naučila jsem se to nechat být. Fyzicky jsem prožila pocit nechat to být. Představte si to, jako kdybyste se uvolnili spolu s vaším problémem,“ nastiňuje účinky, které tato terapie měla konkrétně na ní. U jiných lidí s odlišnými problémy se mohou lišit.

Za vůbec nejdůležitější ale považuje takzvanou „integraci“, tedy následná sezení s terapeutem, kde se zážitek společně snaží zpracovat. „Když by se tohle nestalo, tak by to celé bylo ošizené. Jistě, pokud máte deprese, tak vám může být nějakou dobu lépe, zásadní mi ale přijde právě následná práce s odborníkem,“ míní žena, která nakonec absolvovala tři dávky látky.

Pozitivní zkušenosti, zázraky ale ne

U antidepresiv se čeká na účinky měsíc či měsíc a půl, u úspěšné aplikace látek typu ketamin podle odborníků přicházejí změny okamžitě. Jde o týden či dva. Pomoci může při rezistentních formách depresí, úzkostných nebo posttraumatických stresových poruchách. S úzkostmi a depresemi se potýkají ve velké míře i onkologičtí pacienti, připomíná Masarykův onkologický ústav v Brně.

Ten spolu se zmíněným Národním ústavem duševního zdraví aktuálně hledá dobrovolníky, kteří ověří efekt psychedelik. Nová studie cílí na pacienty, u kterých nepomohla antidepresiva. „Dosavadní zkušenosti jsou velmi pozitivní a u řady nemocných léčba přinesla rychlou až okamžitou úlevu od deprese. Zlepšení psychického stavu je důležité nejen pro zachování kvality života našich pacientů, ale také pro vlastní boj se závažným onkologickým onemocněním,“ sdělil ČTK Horáček.

„Čekala jsem zázraky, ale to mi to určitě nedalo,“ prohlašuje Magdalena. „Myslela jsem, že už nebudu muset nic dělat, spíš mě ale nasměrovalo k většímu zpřítomnění. Přijmout sám sebe zní jako největší klišé, ale je to důležité. Umět věci nechat být. Opuštění se může dít pořád. Tipla bych si ale, že pokud znovu nastane, už se nebudu hroutit. Jsem vyrovnanější,“ tvrdí Magdalena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 5 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 6 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 6 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 6 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 9 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...