Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 2,72 procenta a obchodování zakončil na 486,91 bodu. V pondělí přitom uzavřel na nejnižší úrovni za čtrnáct měsíců. Od středy minulého týdne do pondělí odepsal zhruba dvanáct procent. Od maxima, na kterém byl 3. března, index do pondělí klesl o 17,9 procenta.
Spojené státy začaly minulý týden vybírat pětadvacetiprocentní clo u dovozu automobilů a pak i plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého dovozu do USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zároveň oznámila, že od středy tohoto týdne začne vybírat cla, která se u každé země liší a například u zemí Evropské unie činí dvacet procent.
Na trzích panují obavy, že obchodní válka povede k hospodářské recesi. Vedle cen akcií v minulých dnech oslabovaly i ceny komodit, jako je například ropa. Globální recese by totiž celkově snížila obchodní aktivitu, a tím i poptávku po surovinách.
Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, se v úterý vrátil nad hranici dvaceti tisíc bodů poté, co se v pondělí ráno propadl až pod 18 500. Index si nyní připsal 2,48 procenta a uzavřel na 20 280,26 bodu.
Index pařížské burzy CAC 40 stoupl o dvě a půl procenta na 7100, 42 bodu, index londýnské burzy FTSE 100 pak vykázal růst o 2,71 procenta na 7 910, 53 bodu. Index milánské burzy FTSE MIB přidal 2,44 procenta na 33 657,05 bodu.
I pražská burza v úterý po čtyřech poklesech v řadě obrátila k růstu. Index PX posílil o 3,76 procenta na 1974,19 bodu. Vzestup zaznamenaly všechny hlavní tituly. Největší denní vzestup vykázaly akcie Kofoly (7,97 procenta), Komerční banky (5,77 %) či Colt.cz (4,92 %).
Odvetná cla
Evropská komise v pondělí uvedla, že pokud se nebude schopna s americkou administrativou dohodnout na odstranění cel, je připravena zavést odvetná pětadvacetiprocentní cla na dovoz některého zboží z USA. Na Unii už dopadají cla na dovoz aut a na dovoz oceli a hliníku do USA. Od středy by to mělo být i dvacetiprocentní clo u dalšího zboží.
Asijské trhy rovněž korigovaly ztráty z předchozích dnů, index tokijské burzy Nikkei 225 přidal 6,03 procenta na 33 012,58 bodu. Index Hang Seng, což je hlavní ukazatel vývoje cen akcií na burze v Hongkongu, těsně před koncem obchodování vykazoval růst o více než 1,5 procenta zhruba na 20 128 bodů. V pondělí odepsal přes třináct procent, a zaznamenal tak nejhlubší propad od roku 1997.
„Po významných propadech posledních dnů je nyní zřejmá uvolněná nálada, nicméně netroufnu si říci, že to nejhorší máme za sebou,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. Vyjednávání mezi EU, Čínou a dalšími s USA bude rozhodujícím faktorem, který bude podle něj i nadále ovlivňovat vývoj na akciových trzích. Vliv budou mít rovněž makroekonomická data, která budou v USA zveřejněna, například inflace za uplynulý měsíc, doplnil Cverna.
„Spojuje se nám tu několik negativních faktorů. Jedním z nich je probíhající celní válka mezi USA a zbytkem světa, dalším negativním faktorem, který do toho může vstoupit, je spekulace o možné recesi ve Spojených státech,“ podotkl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. Pokud by se USA propadly do recese, pravděpodobně by se tento stav propsal i na ostatní trhy, upozornil.