Koalice neprosadila schůzi, kterou sama svolala

3 minuty
Události: Koalice neprosadila program schůze
Zdroj: ČT24

Koalice nedokázala prosadit konání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kterou nechala svolat k některým vládním i poslaneckým předlohám. Dolní komora návrh programu zamítla, byť se hlasování několikrát opakovalo. V posledním z hlasování chyběly vládnímu táboru dva hlasy. Měla se projednávat povinná registrace ubytovacích zařízení v připravovaném elektronickém systému eTurista či zálohování PET lahví.

V prvním hlasování, které následně zpochybnil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), bylo potřeba ke schválení programu 76 poslaneckých hlasů. Pro hlasovalo 74 vládních poslanců. Ve druhém hlasování chyběly už čtyři hlasy, když pro program zvedlo ruku 74 poslanců ze 155 přítomných. Toto hlasování zpochybnil Petr Letocha (STAN). Ve třetím hlasování, které už žádný z poslanců vládního tábora zpochybnit nemohl, hlasovalo pro program 78 poslanců a potřeba bylo nejméně osmdesát hlasů. Poslanec může hlasování zpochybnit v případě, když zaznamenaný výsledek jeho hlasování neodpovídá jeho vůli.

Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN), která byla ochotná s novináři hovořit, připomněla, že v úvodu schůzí zpravidla mluví opoziční řečníci. Ale například předseda ANO Andrej Babiš, který takto často vystupuje, nepromluvil. Kovářová nevyloučila, že řada poslanců mohla mít dojem, že Babiš vystoupí, a proto v sále chyběli.

Z vládního tábora se omluvilo z úterního jednání dolní komory jednadvacet poslanců. Nejvíce jich bylo z klubu STAN, a to devět. Celkem devět poslanců poslalo omluvu z opozičních ANO, SPD a Pirátů. Omluvený byl také nezařazený poslanec Ivo Vondrák (zvolený za ANO), který v řadě případů hlasuje s koalicí.

„Dneska jsme prostě prohráli, to se jednou za čas může stát. Nepokládám to za žádnou tragédii. Ale zejména ty body, které mají silný odpor opozice, už nás budou stát tolik času, který nezbývá,“ komentoval jednání předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Obrovská ostuda, je vidět, že koalice už nefunguje, že není schopná se domluvit na tak základní věci, jako je dost hlasů a přítomnost v sále,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Projednat měla vládní většina celkem devět předloh, které zatím na plénu zákonodárci nedokončili.

Neprojednané zákony

Z vládní novely o zavedení systému eTurista by podle doporučení poslaneckého správního výboru měla vypadnout část, podle níž by obce dostaly pravomoc omezovat krátkodobé ubytování v bytech. V koalici zatím není shoda na další úpravě občanských demokratů, jež by zúžila okruh údajů o jednotlivých ubytovaných hostech zapisovaných do systému kvůli ochraně jejich soukromí.

Z předloh v úvodním kole budí pochyby zejména zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Zálohování podle zastánců zvýší míru recyklace a povede k omezení množství odpadu v přírodě. Kritici namítají, že se zvýší náklady a ztíží nynější systém třídění odpadu. Sněmovna začala vládní předlohu projednávat před dvěma týdny. V sále ale po úvodním vystoupení ministra pro životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) nebyl zjevně záměrně dostatek poslanců k tomu, aby mohlo její posuzování pokračovat.

Podle poslanecké novely k rozšíření pravomocí společenství obcí by zastupitelstva nově mohla stanovit začátek nočního klidu v období od června do konce září na půlnoc o nocích z pátků na sobotu, ze sobot na neděle a o nocích před státními svátky. Kritici tvrdí, že taková možnost jde na ruku festivalům na úkor obyvatel. Ve správním výboru neuspěli s pozměňovacím návrhem, který by zachoval nynější stav.

Poslanci měli hlasovat i o zavedení jednotného měsíčního hlášení, které by pro firmu znamenalo především méně byrokracie. To slibovala vláda i ve svém programovém prohlášení. Aby koalice měla věší šanci zákon do konce volebního období prosadit – zařadila ho na mimořádné jednání sněmovny. Na rozdíl od řádné schůze pro tu mimořádnou platí jiná pravidla. Nelze měnit ani navrhovat nové body.

Podpora středeční mimořádné schůze

Před začátkem úterního jednání řekl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek, že jeho strana podpoří konání středeční mimořádné sněmovní schůze o koncepci armády do roku 2035, kterou svolalo opoziční hnutí ANO. Do Thunovského paláce na ni plánuje dorazit i prezident Petr Pavel.

„Hnutí SPD program schůze podpoří,“ uvedl poslanec Radovan Vích. Považuje ale za nepravděpodobné, že by se sněmovna většinově shodla na usnesení, SPD má připraveno usnesení vlastní. Za zásadní problém Vích nepovažuje navyšování výdajů na obranu, ale to, že armádě chybí tisíce vojáků.

Podle místopředsedkyně sněmovny Věry Kovářové (STAN) by měli poslanci při schůzi o armádě „složit zbraně“ a diskutovat. „Musíme hledat rychlá řešení, očekáváme od schůze diskusi nad tím, co bychom měli v nejbližších dnech, týdnech a měsících dělat. Předpokládám, že dojde ke shodě napříč stranami a politickým spektrem,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...