Piráti nejsou vládní otloukánci, říká vicepremiér Bartoš. Ve škrtech apeluje na citlivost

29 minut
Místopředseda vlády Ivan Bartoš (Piráti) hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Místopředseda vlády a šéf Pirátů Ivan Bartoš varuje před následky vládních škrtů, které kabinetu doporučil a předložil expertní tým NERV. Rozpočet na další roky by se podle Bartoše měl stavět s citlivostí vůči zranitelným skupinám, snižovat deficit je ale třeba. Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj to řekl v pondělním Interview ČT24.

Bartoš by si přál, aby se o návrhu státního rozpočtu pro rok 2024 začalo jednat už na začátku příštího roku. „Je potřeba celá řada reforem, nejen parametrických úprav,“ míní.

Předseda Pirátů odmítá, že by jeho strana v otázce vládních priorit a škrtů ustupovala až příliš. Bartoš proto nesouhlasí s hodnocením některých médií, že by Piráti měli v této otázce na vládní úrovni plnit úlohu „otloukánků“.

„Co mě překvapuje, je skutečnost, že ve vládním programovém prohlášení je valorizační vzoreček pro rodičovskou a najednou od některých členů vlády zaznívá, že by se snad měla krátit nebo zkracovat,“ nelíbí se šéfovi Pirátů. Zásadní podle jeho slov je, aby se nad doporučeními NERVu co nejdříve sešli lídři vládních stran.

Windfall tax

S návrhem, aby takzvaná windfall tax týkající se nadměrných zisků především energetických firem a bank platila již za letošní rok, Piráti mezi sněmovními kolegy narazili. „Jako první s tím návrhem přišel v květnu náš poslanec Jakub Michálek. Windfall tax nebyla, co do parametrů, úplně optimální. Toho názoru je spousta odborníků, ale nakonec se to podařilo,“ tvrdí nyní Bartoš.

Příliš pozitivně se naopak nestaví k jinému z návrhů na zeštíhlení státních výdajů. „Je lichá představa, že pouhým omezením počtu státních úředníků stát vyřeší zásadní strukturální problémy. V příštím roce je potřeba udělat reformu důchodů, na které jsme se podíleli i v pracovní skupině pod vedením paní (Danuše) Nerudové,“ doplnil předseda Bartoš.

Nový digitální úřad

Pod Bartošem, jakožto ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci, by od ledna měla vzniknout nová Digitální a informační agentura. Nový centrální úřad má převzít od ministerstva vnitra agendu především základních registrů a informačních systémů státu. Šéf Pirátů očekává, že tento týden sněmovna projekt schválí a na stůl jej v nejbližší době dostane Senát.

„K prvnímu (lednu) by agentura měla vzniknout, pak by na ni měly být převedeny peníze a do čtvrtého (měsíce – pozn. red.) příštího roku by se do ní měly přesouvat některé agendy z ministerstva vnitra – správa centrálních registrů a architektura. A ta agentura by už v půlce příštího roku měla mít plný výkon,“ odpověděl Bartoš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 3 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 10 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 12 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 13 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 13 hhodinami
Načítání...