Opozice kritizuje hygienický superúřad jako velkého bratra či úřednickou totalitu

3 minuty
Události: Opozice kritizuje záměr hygienického superúřadu
Zdroj: ČT24

Zástupci opozičních stran kritizují chystanou novelu zákona o veřejném zdraví. Dala by prý bezprecedentní pravomoci jednomu superúřadu. Šéf SPD Tomio Okamura chápe snahu o centralizaci hygieny, poukazuje ale na nedostatečnou kontrolu ze strany sněmovny. Podle lidoveckého poslance Marka Výborného se vytváří téměř úřednická totalita, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že by úřad Státní hygienické služby měl úlohu Velkého bratra z románu George Orwella.

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika by podle návrhu novely měla například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Mohla by také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty.

Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav. Kritiku si vysloužila i možnost případné hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři týdny nazpět ohledně míst, kde pobýval alespoň 20 minut.

„Já to opravdu nevnímám jako nějaké omezování nebo nedej bože jako zásadní zásahy do svobod, ale jako zájem o ochranu veřejného zdraví,“ komentuje předlohu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle jeho slov není záměrem nikoho sledovat bez souhlasu, nic se prý nemá dít proti vůli lidí.

Nášlapná mina

„Je úplně absurdní, aby náměstek ministra zavíral republiku a významným způsobem omezoval občanská práva a ekonomické svobody. To není k debatě, to je třeba jednoznačně odmítnout,“ uvedl první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Piráti novelu nazvali nášlapnou minou. Místopředseda zdravotnického výboru Petr Třešňák považuje centralizaci stanic v době pandemie za logickou, zákon by ale podle něj omezil svobodu občanů. Také on kritizoval, že by ministerstvo zdravotnictví mohlo uzavřít školy, obchody či provozovny služeb bez kontroly parlamentu.

Předseda SPD Tomio Okamura chápe snahu centralizovat hygienické stanice, hnutí ale nesouhlasí s možností vyžádat si data od operátorů či nedostatečnou kontrolou sněmovny. Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová chce novelu probrat na zdravotnickém výboru. Podle ní by měly být spíše posíleny pravomoce krajských hygienických stanic. 

Orwell

Podle lidovce Výborného může mít smysl při centralizaci stanic sjednotit metodické postupy trasování a testování na koronavirus. Nový „superúředník“ by ale měl vyšší pravomoci než ministr a vláda, přitom by byl zcela mimo kontrolu zákonodárné moci, zdůraznil. Návrh zákona je podle něj za hranou ústavnosti. Za hlavní důvod, proč vláda s takovým návrhem přišla a v pondělí jej odeslala do zkráceného meziresortního připomínkového řízení, považuje, že se kabinet snaží vyvinit z kompenzací a náhrad škod kvůli protikoronavirovým opatřením. 

Podle šéfky TOP 09 Pekarové Adamové lze diskutovat o tom, že by bylo možné činnost hygienických stanic centralizovat a lépe koordinovat. „Ale aby návrh zákona dával jednomu úřadu takové možnosti a pravomoce, jde naprosto za hranice myslitelného. Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,“ řekla. Ministr zdravotnictví Blatný podle ní o přípravě zákona opozici neinformoval, předloha vznikala pokoutně v naprosté tajnosti, míní. 

Centralizace hygienických stanic by podle předsedy STAN Víta Rakušana nic dobrého v současnosti nepřinesla. „Za další se ukazují kompetence jednoho státního úředníka, které z našeho pohledu jasně překračují ústavní rámce. Přece nemůžeme na pokyn jednoho člověka se pustit do slova a do písmene do šmírování lidí, aniž by to bylo jakkoli kontrolováno,“ poznamenal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 32 mminutami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 7 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 12 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 13 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 14 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 21 hhodinami
Načítání...