Výročí 17. listopadu provázely demonstrace. Proti vládě i nástupu autoritářství

Během oslav výročí 17. listopadu se konaly různé protestní akce. V centru Prahy se sešli lidé kritizující současnou vládu a její přístup k podpoře Ukrajiny nebo Izraele. U Národního muzea odpůrci vlády přečetli petici za stažení ukrajinských vlajek z budov spravovaných státem. Policie tam kvůli přestupkům zajistila pět lidí. Následně se protestující vydali přes nábřeží k Úřadu vlády. Na Staroměstském náměstí naopak byla demonstrace varující před nástupem autoritářských politiků.

Protivládní demonstranti vyrazili před čtvrtou odpoledne na Národní třídu, kde lidé slaví 35. výročí pádu komunistického režimu. Pořadatelé akce před muzeem přečetli petici adresovanou premiérovi Petru Fialovi (ODS) s výzvou k sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea. Petici podepsali například předsedkyně komunistů Kateřina Konečná a Trikolory Zuzana Majerová či poslankyně SPD Karla Maříková.

Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi.

„Půjdeme na Národní třídu, abychom požádali o vládu lidu,“ prohlásil organizátor akce Ladislav Vrabel za výkřiků proukrajinské skupiny „Ať žije svoboda“. Z pódia pod schody Národního muzea promluvil za pískotu odpůrců akce také komunista Josef Skála. Na zpochybňování sametové revoluce reagovali podporovatelé Ukrajiny skandováním jména disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. Hovořila také učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Řečníci před Národním muzeem srovnávali současný režim s okupační vládou čtyřicátých let, vzpomínali také na dobu před listopadem 1989. „Stojíme tu poníženi, oklamáni a okradeni, současný režim je zlo, symbolem ukrajinská vlajka na Národním muzeu,“ stěžoval si jeden z přítomných. Další konstatoval, že nepřítelem nejsou lidé utíkající z napadené země, ale zdejší vláda.

Policie u Národního muzea zajistila pět lidí kvůli podezření z přestupku. Na místě vyřešila případ muže, který měl na sobě vojenský stejnokroj, ačkoliv není příslušníkem armády. Někteří si na demonstraci přinesli například pyrotechniku či zbraň zvanou boxer. „Lidé, které policisté zajistili, jsou podezřelí z porušení zákona o právu shromažďovacím, z přestupku proti občanskému soužití či z veřejného pohoršení,“ dodal policejní mluvčí Jan Daněk.

Po skončení akce zamířili protivládní demonstranti na zaplněnou Národní třídu. Policisté pochod ve Spálené odklonili přes Myslíkovu ulici na nábřeží, odkud protestující dorazili s peticí k Úřadu vlády. Vrabel uvedl, že petici pošle datovou schránkou, stažení vlajek bude též vymáhat soudně. Účastníkům pochodu doporučil, aby se, pokud chtějí, vydali po rozpuštění pochodu na Národní třídu individuálně, kam také měl zamířit. Před Úřadem vlády zadržela policie muže, který hajloval.

Události: Česko si připomnělo 35. výročí událostí listopadu 1989 (zdroj: ČT24)

Shromáždění na Staroměstském náměstí

Demonstraci na Staroměstském náměstí svolal na sváteční odpoledne spolek Milion chvilek pro demokracii pod názvem Chceme zůstat demokratickým srdcem střední Evropy. Organizátoři a účastníci shromáždění chtějí necelý rok před volbami do Poslanecké sněmovny a v den výročí 17. listopadu varovat nejen před nástupem autoritářských politiků k moci, ale i před vývojem, který se odehrál v některých sousedních zemích.

Na demonstraci vystoupili zástupci spolku, hosté ze Slovenska či hudebníci David Koller a Barbora Poláková. Videopozdrav zaslala bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Všichni vystupující vesměs upozorňovali na možný nástup stran omezující demokratické principy nebo například svobodu medií, podobně, jako tomu v poslední době podle nich je například na Slovensku vedeném premiérem Robertem Ficem či v Maďarsku v čele s Viktorem Orbánem.

Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem Rok do voleb 2025: Zůstaňme demokratickým srdcem Evropy (17. listopadu 2024)
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Podle předsedkyně Milionu chvilek pro demokracii Mariany Novotné Nachtigallové by mohlo být pro demokratické principy v Česku hrozbou, že by volby příští podzim mohlo opět vyhrát hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Svůj přístup by ale podle ní měla změnit i současná vláda, která je odtržená od reality a potřeb běžných lidí. „Do voleb nám zbývá zhruba deset měsíců a budeme hrát o hodně. Pokud se k moci dostanou bezskrupulózní populisté, bude v ohrožení právní stát, občanské svobody i naše postavení v Evropské unii,“ míní aktivistka.

Načítání...