Výročí 17. listopadu provázely demonstrace. Proti vládě i nástupu autoritářství

Během oslav výročí 17. listopadu se konaly různé protestní akce. V centru Prahy se sešli lidé kritizující současnou vládu a její přístup k podpoře Ukrajiny nebo Izraele. U Národního muzea odpůrci vlády přečetli petici za stažení ukrajinských vlajek z budov spravovaných státem. Policie tam kvůli přestupkům zajistila pět lidí. Následně se protestující vydali přes nábřeží k Úřadu vlády. Na Staroměstském náměstí naopak byla demonstrace varující před nástupem autoritářských politiků.

Protivládní demonstranti vyrazili před čtvrtou odpoledne na Národní třídu, kde lidé slaví 35. výročí pádu komunistického režimu. Pořadatelé akce před muzeem přečetli petici adresovanou premiérovi Petru Fialovi (ODS) s výzvou k sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea. Petici podepsali například předsedkyně komunistů Kateřina Konečná a Trikolory Zuzana Majerová či poslankyně SPD Karla Maříková.

Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi.

„Půjdeme na Národní třídu, abychom požádali o vládu lidu,“ prohlásil organizátor akce Ladislav Vrabel za výkřiků proukrajinské skupiny „Ať žije svoboda“. Z pódia pod schody Národního muzea promluvil za pískotu odpůrců akce také komunista Josef Skála. Na zpochybňování sametové revoluce reagovali podporovatelé Ukrajiny skandováním jména disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. Hovořila také učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Řečníci před Národním muzeem srovnávali současný režim s okupační vládou čtyřicátých let, vzpomínali také na dobu před listopadem 1989. „Stojíme tu poníženi, oklamáni a okradeni, současný režim je zlo, symbolem ukrajinská vlajka na Národním muzeu,“ stěžoval si jeden z přítomných. Další konstatoval, že nepřítelem nejsou lidé utíkající z napadené země, ale zdejší vláda.

Policie u Národního muzea zajistila pět lidí kvůli podezření z přestupku. Na místě vyřešila případ muže, který měl na sobě vojenský stejnokroj, ačkoliv není příslušníkem armády. Někteří si na demonstraci přinesli například pyrotechniku či zbraň zvanou boxer. „Lidé, které policisté zajistili, jsou podezřelí z porušení zákona o právu shromažďovacím, z přestupku proti občanskému soužití či z veřejného pohoršení,“ dodal policejní mluvčí Jan Daněk.

Po skončení akce zamířili protivládní demonstranti na zaplněnou Národní třídu. Policisté pochod ve Spálené odklonili přes Myslíkovu ulici na nábřeží, odkud protestující dorazili s peticí k Úřadu vlády. Vrabel uvedl, že petici pošle datovou schránkou, stažení vlajek bude též vymáhat soudně. Účastníkům pochodu doporučil, aby se, pokud chtějí, vydali po rozpuštění pochodu na Národní třídu individuálně, kam také měl zamířit. Před Úřadem vlády zadržela policie muže, který hajloval.

44 minut
Události: Česko si připomnělo 35. výročí událostí listopadu 1989
Zdroj: ČT24

Shromáždění na Staroměstském náměstí

Demonstraci na Staroměstském náměstí svolal na sváteční odpoledne spolek Milion chvilek pro demokracii pod názvem Chceme zůstat demokratickým srdcem střední Evropy. Organizátoři a účastníci shromáždění chtějí necelý rok před volbami do Poslanecké sněmovny a v den výročí 17. listopadu varovat nejen před nástupem autoritářských politiků k moci, ale i před vývojem, který se odehrál v některých sousedních zemích.

Na demonstraci vystoupili zástupci spolku, hosté ze Slovenska či hudebníci David Koller a Barbora Poláková. Videopozdrav zaslala bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Všichni vystupující vesměs upozorňovali na možný nástup stran omezující demokratické principy nebo například svobodu medií, podobně, jako tomu v poslední době podle nich je například na Slovensku vedeném premiérem Robertem Ficem či v Maďarsku v čele s Viktorem Orbánem.

Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem Rok do voleb 2025: Zůstaňme demokratickým srdcem Evropy (17. listopadu 2024)
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Podle předsedkyně Milionu chvilek pro demokracii Mariany Novotné Nachtigallové by mohlo být pro demokratické principy v Česku hrozbou, že by volby příští podzim mohlo opět vyhrát hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Svůj přístup by ale podle ní měla změnit i současná vláda, která je odtržená od reality a potřeb běžných lidí. „Do voleb nám zbývá zhruba deset měsíců a budeme hrát o hodně. Pokud se k moci dostanou bezskrupulózní populisté, bude v ohrožení právní stát, občanské svobody i naše postavení v Evropské unii,“ míní aktivistka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 2 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 4 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 4 hhodinami
Načítání...