Novela počítá s povinnou angličtinou od první třídy

Události: Povinná angličtina od první třídy (zdroj: ČT24/)

Čeští školáci by mohli mít povinnou výuku dvou cizích jazyků. Angličtina by se navíc měla učit už od první třídy. Jde o finální návrh revize Rámcového vzdělávacího programu, který ke schválení ministerstvu školství předloží Národní pedagogický institut. Dokument, který má modernizovat pojetí výuky, resort posoudí a představí do konce roku. Platit pak má od září 2027. Většina evropských zemí teď zavádí povinně první cizí jazyk dřív než Česko.

Zatím je angličtina povinná od třetí třídy základní školy. Už teď s její výukou v první třídě začíná polovina českých škol. Stejný přístup zaujala i ZŠ Mendelova v Praze. „V prvních třídách nám učí tři paní učitelky,“ popsala ředitelka školy Martina Thumsová. Žáci prvních tříd tam mají angličtinu dvakrát týdně.

I díky tomu podle ředitelky dvě třetiny dětí školu opouští alespoň s jazykovou úrovní B1. Ta je o stupeň vyšší, než je zatím vyžadováno, nově to má být standard. Problémem pro školy je však sehnat kvalifikované jazykáře.

Požadovaná úroveň prvního cizího jazyka na konci základní školy
Zdroj: MŠMT/NPI

Třeba Vladimíra Christophová, která učí prvňáky, magisterský titul nemá. Pedagogiku studovala na střední škole, pak ale několik let žila v zahraničí a angličtinu si tam osvojila. „Tady mi bylo nabídnuto místo lektorky, které jsem využila, a jsem tady devět let,“ říká. „Prošla jsem různými školeními – angličtina hrou pro děti,“ dodává.

Posunutí povinné výuky už od prvních tříd však kritizují některé odborné společnosti i část opozice.

Nedostatek jazykářů

„Výuka nebude tak kvalitní, takže nelze najednou z roku na rok říct, že bude angličtina povinná od první třídy, když na to nemáme dostatek učitelů,“ zmínila poslankyně a členka sněmovního školského výboru Jana Berkovcová (ANO).

„Jde spíše o hru s jazykem, poznávání – prostě nějaké písničky, básničky, barvy, zvířátka,“ oponuje ředitel Odboru předškolního a základního vzdělávání na ministerstvu školství Michal Černý. Nejde prý o výuku angličtiny ve smyslu, že se vyučuje například gramatika.

Víc jazykářů si chce ale stát objednávat od pedagogických fakult. Potřeba budou i na druhých stupních. „Druhý cizí jazyk bude povinně nabízený z variant španělský jazyk, německý jazyk a francouzský jazyk. Musí být zahájen na druhém stupni nejpozději od 7. ročníku,“ přiblížil ředitel Národního pedagogického institutu Ivo Jupa.

Doteď to přitom stačilo o rok později. Tato změna bude mít ale účinnost odloženou o deset let. Dotkne se totiž i škol středních, které by kvůli návaznosti musely učit všechny tři zmíněné jazyky. Ministerstvo školství zatím ale tento požadavek mírní s tím, že by to byla povinnost třeba jen pro gymnázia.