Nezaměstnanost v říjnu zůstala na 3,5 procenta, ubylo volných míst i lidí bez práce

Události: Nezaměstnanost nevzrostla (zdroj: ČT24)

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst, jejich počet klesl zhruba o 8,7 tisíce na 297 360. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

Loni v říjnu činila nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta. Úřady práce před rokem evidovaly 251 689 uchazečů o zaměstnání, tedy zhruba o 4,1 tisíce méně než letos.

V následujících měsících nezaměstnanost podle Úřadu práce ČR kvůli útlumu sezonních prací pravděpodobně vzroste. Situaci ovlivní především dopady energetické krize na zaměstnavatele. Vývoj může ovlivnit také průběh válečného konfliktu na Ukrajině nebo aktuální epidemická situace.

Úřad zároveň informoval, že podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce října práci 148 607 uprchlíků z Ukrajiny. Zhruba tři čtvrtiny z nich jsou ženy. Někteří Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci října tak pracovalo na území republiky 95 781 uprchlíků z Ukrajiny.

Jurečka chce podpořit pracující seniory

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se na úřadech práce v Česku zaregistrovalo téměř 27,5 tisíce lidí s udělenou dočasnou ochranou, ke konci října jich bylo zhruba 14,6 tisíce. Úřad jim nabízí mimo jiné i pomoc s financováním kurzů českého jazyka. Právě jazyková bariéra je totiž jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí. Kurz češtiny v rámci rekvalifikací dosud zahájilo 1365 lidí.

„Je dobrou zprávou, že nezaměstnanost v Česku zůstává na velmi nízké úrovni a ani meziročně nedochází k zásadním výkyvům. Dlouhodobě je u nás počet lidí bez práce vůbec nejnižší z celé EU. Navíc platí, že firmy stále poptávají nové zaměstnance napříč obory. To v současné době znamená důležitou jistotu jak pro občany, tak i pro naši ekonomiku,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Chtěl by víc podporovat pracující seniory, například zvýhodněním zkrácených úvazků.

Zaměstnavatelé podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona hledají pracovníky zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a dlouhodobě shánějí kvalifikované řemeslníky. „Současně ještě stále mají zájem o sezonní pracovníky v oblastech, jako je zemědělství, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišná a potravinářská výroba a obchod,“ vyjmenoval Najmon.

Nejvyšší nezaměstnanost v říjnu zůstala stejně jako v předchozím měsíci v Ústeckém kraji, kde činila 5,3 procenta, a v Moravskoslezském kraji (4,9 procenta). „Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných lidí i loni, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci,“ uvedl Úřad práce ČR. Naopak nejnižší nezaměstnanost je dál v Pardubickém kraji, a to 2,5 procenta.

Ještě větší rozdíly panují mezi okresy. Nejlepší situace je v okrese Praha-východ, kde bylo bez práce 1,5 procenta lidí. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných eviduje Karvinsko, činí 8,2 procenta. Na jedno volné pracovní místo tam připadá skoro deset uchazečů. Naopak v okresech Praha-východ a Mladá Boleslav připadá na jednu volnou pozici jen 0,2 uchazeče. Celostátní průměr činí 0,9 uchazeče o zaměstnání na jedno volné místo.

Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 55,7 procenta ženy, což představuje 142 589 nezaměstnaných. Průměrný věk nezaměstnaných byl v říjnu 42,9 roku, loni 43,1. Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění, doplnil Úřad práce ČR.

Bez práce podle něj byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.

Zaměstnání ke konci října hledalo 15 117 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Meziměsíčně je to o 373 méně, meziročně o 463 víc. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli téměř šesti procenty. V evidenci úřadů práce se nejčastěji objevují absolventi učilišť a středních škol, především zaměřených na ekonomiku a administrativu, gastronomii, osobní a provozní služby či podnikání.

Bude hůř, míní analytici

„Situace na trhu práce se pomalu, ale jistě zhoršuje, což je vidět zejména v ubývajícím počtu volných pracovních míst. Nezaměstnanost stále zůstává velmi nízká, ale bude nevyhnutelně růst s tím, jak řada firem bude ukončovat nebo omezovat výrobu kvůli vysokým cenám energií,“ předpovídá analytik Deloitte Václav Franče. Tento rok by podle něj mohl znamenat přelom, kdy z české ekonomiky zmizí dlouhodobý nedostatek pracovní síly.

Vysoké ceny energií přinášejí řadě firem skutečně existenční potíže, mnoho z nich tuto situaci řeší ukončením výroby či propouštěním, doplnila expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Palánová Linhartová. To se podle ní během zimních měsíců projeví v postupném nárůstu nezaměstnanosti. „Na druhé straně je ale na českém trhu řada volných míst, nezaměstnanost je prakticky nejnižší v Evropě a firmy se stále předhánějí v získání a udržení pracovníků. Trh práce se tak ani v budoucnu nestane problémem, který by českou ekonomiku zásadně pálil, růst nezaměstnanosti bude jen opatrný,“ dodala.

Načítání...