Nemocniční lůžka akutní péče se začnou rušit už letos

Praha - V českých nemocnicích se výrazně sníží počet lůžek akutní péče. Některá zdravotnická zařízení by mohla dokonce úplně zaniknout. Restrukturalizace nemocniční sítě začne ještě letos. V příštím roce by se pak měl změnit celý systém financování nemocnic. Na dnešním jednání se na tom shodli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a představitelé zdravotních pojišťoven. Změnu sítě nemocnic začne chystat nová skupina expertů. Návrhy předloží do konce června. Nemocnice by tak letos mohly mít na platy lékařů i o 2,5 miliardy víc. Už dopoledne ministr představil také trojici zákonů, které by měly přinést kvalitnější péči, větší práva pacientům nebo třeba rychlejší záchrannou službu.

„Je tady záměr redukovat větší množství lůžek akutní péče,“ řekl po jednání Heger. Zeštíhlení nemocniční sítě je jedním z jeho chystaných reformních kroků. Důvodem plánovaného zrušení akutních lůžek je podle ministra snaha o vyšší efektivitu a také nalezení financí: „Stát peníze nedá, my máme za úkol najít zdroje uvnitř systému.“ Původně sice měly pojišťovny letos vyplatit nemocnicím o dvě miliardy míň než loni, teď ale jednoznačně slibují: Pokud stát zruší nepotřebná nemocniční oddělení, dáme na léčbu stejně peněz jako v roce 2010.

Dalších 350 milionů dostanou nemocnice díky tomu, že vláda od začátku července zvýší poplatky za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun. Celkem tak budou mít na platy lékařů o 2,5 miliardy víc. Což je částka, která se zhruba blíží tomu, co odbory požadují.

„Rozhodně ale nebudeme moci v letošním roce plně uspokojit požadavky na trojnásobek průměrné mzdy u kvalifikovaného lékaře a 1,5 násobek u začínajícího lékaře. To je možná výhledový cíl, ke kterému se dospěje spíše v letech než měsících,“ upozornil ministr. Odbory jsou ochotné o takovém plánu jednat. „To je krok správným směrem, více peněz do nemocnic, to určitě, ale jestli by to pokrylo ty naše požadavky a zároveň se nezhoršila péče, to je předčasné,“ řekl ČT předseda LOK Martin Engel.

Nemocnice, která přiláká víc pacientů, přiláká i úhradové peníze

Podle ministra by některá organizační opatření mohli zřizovatelé a zdravotní pojišťovny v nemocnicích podniknout už letos. K optimální velikosti zařízení či k „vymizení“ některých z nich z nemocniční sítě má přispět v příštím roce úhradová vyhláška, která by měla změnit systém plateb od pojišťoven. Podle ministra by „peníze měly jít za pacientem“. Nyní platí pojišťovny nemocnicím dohodnutý paušál, takže čím víc mají pacientů, tím je to pro ně méně výhodné. Když bude paušálem hrazena jen část péče a další bude za vybrané výkony pro každého pacienta, bude pro nemocnice výhodné lákat další pacienty. Pokud je navíc bude nemocnice léčit efektivně, může ze získaných peněz uspořit na vyšší platy. „Ta nemocnice, která přiláká víc pacientů, přiláká i úhradové peníze,“ podotkl Heger. V síti by tak měla zůstat podle zástupců pojišťoven jen kvalitní a aktivní zařízení. „Nemocnice, které by ztrácely pacienty, by přirozeným způsobem musely svou péči redukovat,“ dodal ministr.   

Účastníci schůzky se dnes domlouvali i na tom, jak by se restrukturalizace nemocnic dala technicky provést. Potřebné analýzy a podklady má vypracovat nový tým odborníků, který má začít fungovat v příštích týdnech. Tvořit by ho měli zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven i krajů. Návrhy by měla pracovní skupina předložit nejpozději do konce prvního pololetí.

Provoz v nemocnici
Zdroj: ČT24