Němcová vydala souhlas s odevzdáním Ratha k soudu v pondělí

Praha - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) vydala v pondělí večer souhlas s odevzdáním poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha soudu. Rath byl podle ní zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu. Rath je podezřelý v případu, kde jde o poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejné zakázce. Informaci o svém rozhodnutí Němcová předala předsedovi mandátového a imunitního výboru Bohuslavu Sobotkovi, který žádost projedná a podá zprávu sněmovně. Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda poslance ke stíhání vydá.

„V Ústí nad Labem jsem dne 14. 5. 2012 vyslovila souhlas s odevzdáním zadrženého poslance Parlamentu České republiky doktora Davida Ratha soudu,“ uvedla Němcová. Dodala také, že tento postup je v souladu s Ústavou České republiky a zákonem o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. „Informaci o svém rozhodnutí jsem předala předsedovi mandátového a imunitního výboru. Výbor žádost projedná a podá zprávu sněmovně,“ uvedla s tím, že v minulosti tento postup podle dostupných informací ještě využit nebyl. „Myslím si, že je to první případ od roku 1989,“ sdělila Němcová.

Němcová také připomněla, že byla o tento souhlas požádána v souvislosti se spácháním trestného činu. Ten byl státní zástupkyní specifikován jako podezření z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Takovýto postup umožňuje ústavní článek 27. Pokud by Němcová nevyslovila souhlas, musel by být poslanec do 24 hodin propuštěn na svobodu.

Žádost předsedkyně sněmovny nyní musí projednat mandátový a imunitní výbor, jemuž předsedá Rathův stranický šéf Bohuslav Sobotka. Potřebné dokumenty by si měl vyzvednout z kaceláře výboru zítra, poté rozhodne o svolání schůze výboru.

Do případu Davida Ratha v tomto okamžiku vstupuje i osud poslance Otto Chaloupky (VV), jehož policie podezřívá z přijetí úplatku. O tom, zda výbor sněmovně doporučí vydat Chaloupku trestnímu stíhání, se mělo rozhodovat 6. června. Podle Sobotky je ale možné, že schůze bude kvůli Rathově kauze dřív. O jejím svolání rozhodne po tom, co si prostuduje podklady od policie.

Rathova mluvčí: Je to odplata za opoziční práci

Podle mluvčí Davida Ratha Berill Maschekové se vedení kraje proti postupu policie ohradilo. „David Rath se včera ve večerních hodinách stal obětí policejní šikany. Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra (Jana) Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců,“ dodala.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoPřístup vlády k muniční iniciativě nevysílá dobrý signál, míní Šedivý a Kühnl

„Určitě to není dobrý signál. Jestliže něco organizujeme a jsme lídrem projektu, měli bychom se tak také chovat,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý o přístupu současné vlády k muniční iniciativě pro Ukrajinu. V současné době na ni Česko žádné peníze nepřispívá a věnuje se její správě. „Každý člověk by měl jít příkladem. Čím více se budeme blížit ke splnění našich závazků, tím lépe se budou přesvědčovat partneři,“ dodal bývalý ministr obrany Karel Kühnl v Nedělní debatě.
před 4 mminutami

Tejc: Pokud by dotace Agrofertu byly vyplaceny nezákonně, musí být vymáhány

V případě, že by se ukázalo, že dotace holdingu Agrofert byly vyplaceny nezákonně, musí být po společnostech vymáhány. V pořadu CNN Prima News Partie Terezie Tománkové to v neděli řekl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministerstvo zemědělství dotace Agrofertu nadále vyplácí. Nejmenovaný vysoce postavený unijní představitel ale pro ČTK potvrdil, že kvůli nejasnostem kolem střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO) se i na zemědělské fondy vztahuje pozastavení výplaty dotací.
před 1 hhodinou

Žen v záchranných složkách přibývá, u policie dokonce rekordním tempem

Policistky, hasičky nebo záchranářky. Žen v integrovaném záchranném systému přibývá. Nejrychleji roste počet policistek. Jejich podíl se dle dat policejního prezidia za deset let zvýšil z patnácti na dvacet procent. Více je také lékařek u záchranné služby, řídit sanitky ale příliš nechtějí. U profesionálních hasičů pak ženy ve výjezdu zůstávají výjimkou, v celé republice jich slouží aktuálně sedm. I to ale představuje nárůst – do roku 2022 to totiž nebyla ani jedna.
před 5 hhodinami

Babiš: Česko závazek dát dvě procenta HDP na obranu asi nesplní, u Trumpa má ale výhodu

Česko letos nejspíš nesplní závazek v NATO vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), zopakoval v neděli zveřejněném rozhovoru s britským deníkem Financial Times (FT) předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Tuzemsko má ale podle Babiše výhodu v tom, že je premiér mezi evropskými lídry jedním z posledních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa.
09:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Cesta na Tchaj-wan je hodnotová i pragmatická, řekl před odletem Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v neděli před odletem na Tchaj-wan řekl, že je jeho cesta hodnotová i pragmatická. Míní, že Česku přinese „užitek i autoritu“. Ve Vystrčilově delegaci čítající pět desítek členů jsou také podnikatelé a zástupci univerzit. Cesta se koná navzdory tomu, že kabinet pro ni odmítl poskytnout vládní letoun. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítnutí zdůvodnil tím, že vláda chce dělat pragmatickou, ne hodnotovou politiku.
před 5 hhodinami

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 8 hhodinami

Do Čech dorazily první bouřky, výstraha platí i pro neděli

Jihozápad Čech odpoledne zasáhly v sobotu první bouřky. Výstraha meteorologů pro Čechy a část Moravy platí pro oba víkendové dny. Doprovázet bouřky může krupobití, přívalový déšť i vítr o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy. V deštích může hlavně v neděli místy spadnout až třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční. V důsledku silného větru vyjížděli v sobotu odpoledne hasiči na západě Čech k téměř 20 technickým zásahům, zejména k odstranění stromů. Padající strom na Domažlicku zranil ženu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Předsedou KSČM se stal Roun, porazil Krajču a vystřídal Konečnou

Novým předsedou KSČM se stal dosavadní stranický mluvčí Roman Roun. Na uzavřeném sjezdu v pražském Top Hotelu podle informací ČTK porazil v sobotu ve druhém volebním kole místopředsedu komunistické strany Milana Krajču. Roun vystřídal v čele KSČM europoslankyni Kateřinu Konečnou. Roun ČTK řekl, že získal 94 delegátských hlasů, Krajča jich obdržel 82.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...