Návrh důchodové reformy chci zveřejnit v březnu, avizuje ministr Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce v březnu zveřejnit návrh parametrů reformy důchodového systému tak, aby systém byl do budoucna udržitelný. Předtím bude v únoru a březnu jednat s koalicí i opozicí. Ministr to v pondělí řekl na tiskové konferenci v Novém Jičíně. Informace o zvýšení věku pro odchod do důchodu, s nimiž v neděli přišla Česká televize, podle něj nejsou objektivní a plně pravdivé. Zdůraznil, že parametry pro přiznání starobního důchodu se nebudou měnit pro lidi, kteří jsou dnes předdůchodového věku.

„Za MPSV jasně říkám, že v průběhu února, března udělám jednání s koaličními a opozičními partnery. Počítám, že potom v průběhu března zveřejním celou problematiku důchodového systému, včetně návrhu parametrů reformy důchodového systému tak, aby důchodový systém byl do budoucna udržitelný, aby zabezpečoval v budoucnu dostatečně důstojné důchody,“ řekl Jurečka.

Návrh podle ministra bude řešit úpravy toho, aby se důchodový systém nedostal do hlubokého deficitu. „Budeme to řešit několika nástroji, zdaleka ne jedním. Budeme pracovat s tím, abychom opravdu uměli odlišit lidi, kteří pracují ve fyzicky náročných profesích, aby tito lidé mohli odcházet do důchodu dřív a neměli ho snížený. To bude vybalancováno vyšším odvodem na sociální pojištění ze strany zaměstnavatelů,“ popsal ministr. Dodal, že už od ledna mohou do předčasného důchodu bez krácení částky chodit zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči.

„Budeme také pracovat s délkou pojištění, abychom vnímali lidi, kteří třeba začali pracovat už v osmnácti, sedmnácti letech. Důchodovou reformu nelze vytrhávat z kontextu a psát o jediném parametru,“ tvrdí Jurečka. Zprávy o zvýšení věku odchodu do důchodu v médiích podle něj vycházely především z doporučení ekonomů. „Minulý týden koaliční pětka (pozn. předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN) žádný materiál k důchodové reformě neprojednávala,“ ujistil Jurečka. 

Piráti mají připomínky

Například vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) v pondělí řekl, že Piráti mají k plánu připomínky, je podle nich nutné zlepšit finanční udržitelnost systému a minimalizovat negativní dopady na seniory i pracující.

Podle Jurečky platí princip, aby se do budoucna udržela průměrná doba vyplácení starobního důchodu, která je nyní 21,5 roku. V parametrech podle něj budou místa, kdy bude možné věci revidovat a upravit, například na základě vývoje demografické situace. Nyní podle něj totiž nelze jasně říci, jaká bude průměrná délka dožití nebo délka dožití ve zdraví třeba v roce 2035 nebo 2045.

Česká televize v neděli s odkazem na materiál ministerstva práce dohodnutý na koaliční radě uvedla, že dnešní padesátníci by měli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci mají mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně by měli jít do penze v 68 letech. Podle mluvčího vlády Václava Smolky ale koalice ještě změnu neschválila, jde jen o jeden z návrhů ekonomů.

Studio ČT24: Ekonomický redaktor ČT Vašek k pozdějšímu odchodu do důchodu (zdroj: ČT24)

Nižší valorizace nadprůměrných důchodů

Jurečka také zmínil, že plánuje snížení valorizací u nadprůměrných důchodů. Omezit tak chce „rozevírání nůžek“ mezi vyššími a nízkými penzemi. Hledat chce také způsob, jak by se dalo pomoci těm, kteří pobírají velmi nízkou částku.

„Současný valorizační mechanismus vytváří to, že na lidi s nižším důchodem inflace dopadá výrazně tíživěji než na ty, kteří mají nadprůměrné důchody. Do tohoto mechanismu budu chtít vstoupit. Budeme chtít snížit výši valorizace u lidí s nadprůměrnými důchody a zároveň hledat cestu, jak pomoci těm, kteří mají důchody velmi nízké,“ nechal se slyšet Jurečka.

Události: Příspěvek na péči (zdroj: ČT24)

Změny pravidel pro příspěvky na péči

Ministerstvo práce také připravilo změny pravidel pro příspěvky na péči. Zdravotní výše příspěvku se nyní odvíjí od zdravotního stavu člověka i od toho, zda jde o dítě či dospělého. Maximální dávka činí 19 200 korun měsíčně. Od července by se mohl dle návrhu resortu práce zvednout v případě lehké závislosti u dospělých z 880 korun na dva tisíce. Dál už by se mohly všechny úrovně upravovat podle rostoucích důchodů. Možné je podle ministerstva také navázání na jiné ukazatele.

„Vnímám také to, že některé resorty se k těmto návrhům staví rozpačitě, vidí v tom zase jakýsi mandatorní výdaj. Na druhou stranu – toto je něco, co se opravdu týká lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc jiné osoby,“ okomentoval Jurečka.

„Pokud se experti shodnou, debata na vládě bude jednodušší. Pokud rozpory zůstanou, do debaty vstoupí ministři,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podporu má i u zástupců opozice systém, kdy by se příspěvek na péči zvyšoval dle předem stanovených pravidel. „Automatická valorizace je lepší princip, než když si politici dělají ze zvyšování čehokoliv volební kampaň,“ soudí předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

„Chceme zařadit pátý stupeň příspěvku na péči, to znamená nějakou omezenou skupinu lidí, kteří se skutečně nemohou hýbat, chtějí být v domácí péči,“ poznamenal místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka. 

Načítání...