Na prevenci záleží. U rakoviny prostaty to platí dvakrát

Praha -  Na rakovinu prostaty zemřou v České republice každý den čtyři muži. Díky moderním technologiím by mnozí z nich mohli přežít, kdyby se o nemoci dověděli včas. Právě na nutnost prevence po padesáti letech věku chce upozornit Urologický týden, který v těchto dnech probíhá v Evropě. Kromě mírných obtíží při močení nemá totiž onemocnění další příznaky, a lékaři na něj v mnoha případech přichází při preventivních prohlídkách.

Tématem tzv. Urologického týdne, který vyhlásila Evropská urologická a sociace a v těchto dnech právě probíhá, je onemocnění prostaty. Podobné akce vznikají především na popud lékařů z toho důvodu, že muži neradi chodí na preventivní prohlídky a vyšetření prostaty tak podceňují. „Celá řada mužů, u kterých je nádor prostaty diagnostikován, a v České republice je to více než sedm tisíc mužů ročně, byli diagnostikováni na základě preventivních prohlídek,“ zdůraznil primář Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Libor Zámečník.

Rakovina prostaty na rozdíl od rozšířeného tvrzení není onemocnění pouze vyššího věku. Na prevenci by měli myslet muži už kolem padesátky. „Muž po padesátém roce věku by měl být jednou ročně vyšetřen preventivě ať už u praktického lékaře, nebo u urologa,“ dodal primář. Zdůraznil zároveň, že někteří pacienti jsou již předem řazeni do rizikové kategorie v případě, že se toto onemocnění objevilo u někoho z příbuzných. „Tam už je ta hranice čtyřicet let věku,“ podotkl Zámečník.

Je známo, že příznaky nádoru prostaty nejsou zcela evidentní a mohou být dlouhodobě němé. Právě to bývá velkým rizikem. „Mohou to být mírné problémy s močením, častější nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře,“ vysvětlil primář. Změny v prostatě tak mohou probíhat delší dobu, aniž by si jich pacient povšiml. „Pokud je nádorových buněk větší množství, začíná prostata vylučovat do krve určitou látku, tvz. prostatický specifický antigen,“ dodal Zámečník. Ten může být nalezen z malého vzorku krve a je podnětem k následnému důkladnému vyšetření.

Potravinové doplňky? Možná. Ale preventivní prohlídka je lepší

Dnešní moderní metody umožňují úspěšně diagnostikovat rakovinu prostaty až u 80 procent mužů ve stádiu, kdy může být považována za vyléčitelnou. Nicméně jelikož onemocnění přichází převážně s věkem, neexistuje proti němu účinná prevence. Potravinové doplňky můžou mít malý význam v počátečních stádiích, nicméně vyšetření u lékaře je účinnější. „Potravinové doplňky jsou možná dobré, ale nechat se vyšetřit je lepší,“ uzavřel Zámečník.

Prevence urologických onemocnění tématem Studia 6 (zdroj: ČT24)
Vydáno pod