„Na ministerstvu pracovali kašpaři bez profesní erudice. Těm byste nesvěřila okresní přebor.“ Pelta u soudu odmítl vinu i způsobení škody

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta u soudu odmítl vinu v kauze sportovních dotací ministerstva školství. Zdůraznil, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. Zastal se také spoluobžalovaného, šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Obžaloba Peltu viní ze čtyř různých trestných činů včetně podplacení a navedení ke zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdělování dotací. Společně pak údajně proces ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

„Odmítám, že bych se cítil vinen. Žádný z těch skutků, které mi klade za vinu obžaloba, jsem neudělal, nezpůsobil, nevznikla nikomu žádná škoda. Po třech letech jsem rád, že mám konečně možnost předstoupit před soud, abych mohl ty věci vysvětlit a očistit své jméno,“ prohlásil Pelta u pražského městského soudu.

Pelta před soudem vysvětloval, že pouze lobboval za spravedlivý systém rozdělování dotací. Kritizoval přitom exministryni školství Valachovou. Ta podle něho chtěla omezit vliv samotných svazů na finanční toky do sportu. „Paní ministryně to udělala tak, že tu všeobecnou pokladní správu z toho ministerstva financí šoupla na ten sport a my jsme v podstatě jako předsedové svazu byli out, ztratili jsme vliv a všichni říkali - ty tam jsi jako kašpar.“ 

Zkritizoval zároveň to, že orgány činné v trestním řízení informovaly „za hranou“ o jeho soukromí, a předem kvůli tomu odmítl odpovídat na dotazy státního zástupce. „Šmírování v bytě, to byl normální Pentagon,“ podotkl v narážce na odposlechy pořízené v bytě na pražském Senovážném náměstí, kde se scházel s Kratochvílovou.

V úvodu výpovědi Pelta líčil svou roli ve sportovním prostředí, v němž se podle něj po pádu Sazky sváděl „nelítostný boj“ o majetky. „Já jsem byl zásadní člověk pro sociální smír. Já jsem vždycky říkal, že když se nedomluvíte se mnou, nedomluvíte se s nikým,“ popsal. „Jediný vliv, který máte, je ten, že pro ten sport můžete sehnat peníze,“ vysvětlil.

Pelta také řekl, že chtěl vždycky jednat s politiky na nejvyšší úrovni, protože se cítil jako „ministr sportu“. „My jsme byli dva kluci, který si to brali za své. Mirek (Jansta) měl basket, já jsem byl šéf Sparty a teď mám Jablonec,“ uvedl. Jansta podle něj sedí na lavici obžalovaných neprávem.

Pelta popisoval také fotbalové prostředí. „My jsme takoví jako spíš normální lidé, dělnická třída,“ řekl. „Moc chytrých hráčů neznám,“ doplnil.

Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová zajistila Peltově asociaci na úkor dalších žadatelů o dotace navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, a to za pomoci ředitele odboru sportu Zdeňka Břízy. „Dal jsem Břízovi céres, paní Kratochvílový céres. Já přece nemůžu předstoupit před takhle velký svaz a říct: ,Hele kluci, já jsem to myslel dobře, a ono to nedopadlo',“ řekl k tomu Pelta. Na ministerstvu podle něj v té době pracovali „kašpaři“ bez profesní erudice. „Těm byste nesvěřila okresní přebor a oni nás tam měli řídit!“ řekl soudkyni.

„Paní ministryně (Kateřina) Valachová tomu chtěla dát nějaký řád, to je pravda, ale ona byla obětí politiky. Ona chtěla nějakou moc, chtěla být úspěšná. Říkala Simoně (Kratochvílové) a mně: Hele pomozte mi,“ pokračoval. „K paní Kratochvílové měla absolutní důvěru, bydlely spolu, krásně si rozuměly. Jediná šance, jak ten sport trochu udržet při životě, bylo, aby se Simona stala náměstkyní,“ vypověděl.

Prohlásil také, že byl poradcem ministryně. Na dotaz soudkyně, jestli dostal jmenovací dekret, odpověděl, že ministryně všem oznámila, že věří dvěma lidem –⁠ jemu a Janstovi.

Popřel obvinění, že Kratochvílovou podplatil voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu. Chtěl jí údajně jen pomoci poté, co ji Valachová vystěhovala ze společného bytu kvůli obavám z mediální aféry. „Paní Kratochvílová říkala, že je úplně down, jako psychicky,“ uvedl. Za byt mu podle jeho slov platila nájem, a to v hotovosti.

„Jsou to lži a ubohé lži. Žádnou 'společnou domácnost' jsem s náměstkyní Kratochvílovou neměla. A proč mohla jistou dobu užívat část služebního bytu resortu školství, to ráda vysvětlím u soudu,“ reagovala na twitteru na Peltovo tvrzení bývalá ministryně školství Valachová (ČSSD).

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kratochvílová zatím k soudu nechodí, je v nemocnici. Požádala, aby soud jednal celý týden bez ní. „Když jsem si přečetl, jaké nám státní zástupce navrhuje tresty, tak se nedivím,“ uvedl Pelta. Před soudem už mluvil i obžalovaný exšéf odboru sportu ministerstva školství Zdeněk Bříza a brzy by měl vypovídat i šéf Unie sportu Miroslav Jansta.