Moos: K mýtnému měl stát dokumentaci i plán výběru. Vše zhatily výměny ministrů

Petr Moos v Otázkách Václava Moravce: Plán, co se má dělat, vznikl již před sedmi lety (zdroj: ČT24)

Soutěž na nový mýtný systém mohla být již před ukončením, kdyby ministr dopravy Dan Ťok věděl, jak daleko se v minulosti přípravy již dostaly. Podle bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Petra Moose není pravda, že se stát dostal do patové situace a nemohl soutěž začít připravovat. Ministerstvo podle něj mělo potřebnou dokumentaci, patrně o ní však nevědělo. Petr Moos byl hostem Otázek Václava Moravce.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) prodloužil v létě bez soutěže smlouvu na provozování mýtného systému se společností Kapsch, která mýtné vybírá již deset let. Prodloužení kontraktu zdůvodnil tím, že se dosud nepodařilo vypsat soutěž na nového provozovatele. „Tento krok není prosté prodloužení smlouvy. Je to odblokování patové situace, která nastala v roce 2006 a 2007, abychom vůbec mohli vypsat velkou, otevřenou soutěž na mýto,“ zdůvodnil Dan Ťok.

Ministerstvo mělo potřebné podklady

Prodloužení smlouvy napadli u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jednak ministrovi političtí rivalové Starostové a nezávislí, ale také společnost Skytoll, která je jedním z evropských provozovatelů mýtných systémů. Podle Petra Moose nebyl důvod soutěž nevypsat. Ministr však podle něj zřejmě nevěděl, co vše má k dispozici.

„Pan ministr měl za to, že se nemůže dostat k dokumentaci o vlastním mýtném systému a začít přípravy. Což není pravda. Dokumentace je státu k dispozici už dlouho. Není k dispozici třetím stranám a dalším dodavatelům,“ poukázal Petr Moos, který si dnešní Ťokovu funkci kdysi v Tošovského úřednické vládě také krátce vyzkoušel.

Je přesvědčen, že i kdyby Dan Ťok nestihl mýtný tendr dotáhnout do konce,  „mohl by alespoň ÚOHSu říct, že je ve fázi, kdy je připraven výběrové řízení uzavřít.“

Osm ministrů za pět let

Že nový provozovatel stále není, však není vina jenom Dana Ťoka. „Předpokládalo se již v době 2010 až 2012, že ministerstvo uchopí celý problém jako projekt nového mýta po roce 2016. Ale až do ministrování pana ministra Prachaře (od r. 2014) nebyl žádný náznak, že jde o projekt,“ poukázal Petr Moos.

Jenomže i poté, co Antonín Prachař (ANO) začal mýtný tendr připravovat, nešlo nic tak, jak mělo. Prachař skončil ve funkci po pouhých deseti měsících a místo něj přišel Dan Ťok jako již osmý ministr dopravy za pět let. Jedním z jeho prvních kroků bylo zrušení dílčího tendru na poradce, který Antonín Prachař vypsal, s tvrzením, že ministerstvo přípravu zvládne samo. „Myslím si, že je to stihnutelné,“ řekl Ťok na počátku roku 2015. O necelý rok později však Dan Ťok sám uzavřel smlouvu se společností Deloitte, která měla ministerstvu s mýtným tendrem radit. Smlouvu později zrušil ÚOHS, následovalo již zmíněné prodloužení dosavadního kontraktu s Kapschem.

Splnili jsme usnesení vlády tak, jak od nás bylo očekáváno. Nevyhodí se systém za sedm miliard a konečně můžeme postupovat k tomu, abychom vypsali otevřenou soutěž, která dosud vypsat nešla.
Dan Ťok

Podle Petra Moose jsou jádrem problému časté výměny ministrů, protože prakticky každý z nich přichází do funkce bez hlubších znalostí. „S každým ministrem přišli noví lidé. Zjistili jsme, že jsou to lidé nepolíbení múzou techniky a vlastně nevěděli, o co jde,“ podotkl.

Současný ministr sice zdůrazňoval: „Od poloviny roku 2012 existuje rozhodnutí vlády, že se má začít chystat soutěž a nachystat program, co se bude dít, až Kapschi skončí smlouva. Dva roky se nic neudálo.“ Ale někdejší děkan dopravní fakulty upozornil, že ve skutečnosti mělo ministerstvo k dispozici nejen dokumentaci k mýtnému systému, ale i analýzu, jak by mělo postupovat, kterou fakulta připravila již před sedmi lety, „aby to nedopadlo tak, jak to nakonec dopadlo“.

Já jsem pořád optimista. Přál bych panu ministru Ťokovi, aby byl ve svém výsledku úspěšný a situaci vyřešil. Leč určité nepochopení jeho a jeho lidí způsobilo zpoždění v přípravě tendru.
Petr Moos

Připomněl přitom, že podle nařízení Evropské komise by měl mít mýtný systém dvě části – výběrčího mýta a provozovatele mýtných dat. Není přitom dosud zřejmé, kdo by měl plnit kterou část. Tendr, který ministerstvo tak dlouho připravuje, se patrně týká dodavatele mýtných dat. „Ale ČR nemá výběrčího,“ upozornil Petr Moos.