Mnoho lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt. Cestovky se s nimi musí dohodnout, tvrdí ministerstvo

Rozhovor s Liborem Stočesem o lázeňských poukazech (zdroj: ČT24)

Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře. Některé lázně je pak neberou ani přímo od občanů. České televizi to řekl šéf specializovaného portálu Lázně Travel Libor Stočes, který si postěžoval na špatnou komunikaci ministerstva pro místní rozvoj. Resort, podle nějž o poukazy do pátku zažádalo 85 tisíc lidí, považuje kritiku za neoprávněnou.

Podle Stočesa je systém státních voucherů nastavený špatně. „Chybí přehledná metodika pro jejich uplatňování a informovanost ze strany úřadů je tragická,“ popisuje. Problém je podle něj především u poukazů uplatňovaných přes cestovní kanceláře, které část lázní odmítá přijímat. Podle šéfa portálu jde například o Luhačovice, Jáchymov nebo Třeboň.

Některé velké lázně se pak kvůli špatné informovanosti a nejasné administrativě do programu zatím vůbec nepřihlásily, nepřijímají tak ani vouchery přímo od občanů. Stočes do této skupiny zařadil například Lázně Bohdaneč nebo Teplice nad Bečvou.

Mluvčí ministerstva Veronika Vároši v reakci na kritická slova řekla, že poukazy je možné využívat i přes cestovní kanceláře či agentury. Důležité ovšem je, aby se cestovní kanceláře s konkrétními lázněmi předem dohodly. Zároveň musí být splněny všechny podmínky pro čerpání. Samotné využití poukazů přes cestovní kanceláře pak podle Vároši detailně řeší metodika, kterou lázně dostaly.

Ministerstvo vydá maximálně 250 tisíc voucherů

Do projektu státem dotovaných pobytů v lázních se podle resortu do poloviny tohoto týdne zapojilo 76 firem podnikajících v lázeňství, v Česku jich působí zhruba 90. Program byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních.

Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 tisíc poukazů. Lidé nemohou sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Podpora má lázním jako jednomu ze sektorů, který je nejhůře postižen koronavirovou krizí, částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní. Podle ministerstva Češi nedokáží nahradit úbytek zahraničních klientů, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170 až 200 tisíc. Záměrem programu mimo jiné je naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb.