Median: ANO stagnuje, SPD a Piráti posilují

Volby do Poslanecké sněmovny by podle modelu agentury Median nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27 procent hlasů. Druhou ČSSD by volilo 13,5 procenta hlasujících. Pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by překonalo osm stran a hnutí, včetně SPD a Pirátů. Naopak Starostové ani Zelení by žádné sněmovní křeslo nezískali.

Podpora hnutí ANO v posledních měsících podle Medianu stagnuje okolo 26 až 27 procent. Podpora ČSSD se drží okolo 14 procent. Pokračuje ale pozvolný propad KSČM a proti poslednímu měsíci klesla podpora TOP 09.

Komunisty by podle modelu Medianu nyní volilo 12,5 procenta lidí, čtvrté ODS by dalo hlas 9,5 procenta voličů. TOP 09 výzkum přisuzuje sedm procent, SPD o půl procentního bodu méně. Piráti a lidovci mají shodně šanci na zisk šesti procent hlasů.

„Z uvolnění části protestních hlasů KSČM a stagnace ANO těží SPD Tomia Okamury, která stále mírně roste a aktuálně by dostala okolo 6,5 procenta hlasů,“ uvádí Daniel Prokop z agentury Median.

Volební model Medianu září 2017
Zdroj: Median

Oproti minulému měření také výrazně vzrostla podpora Pirátů, kteří posílili mezi mladšími voliči do 35 let, což jde podle autorů průzkumu mimo jiné na úkor TOP 09.

Bez zastoupení ve sněmovně by podle Medianu zůstali Starostové, Zelení i Svobodní. STAN by mohl získat čtyři procenta hlasů, Zelení 2,5 procenta a Svobodní dvě procenta.

Nejvyšší volební potenciál si podle agentury Median uchovává hnutí ANO. „V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo 32 procent,“ uvádí Prokop. Zisk pouze přesvědčených voličů by hnutí ANO stačil jen na 19 procent.

Právě okolo 19 procent se pohybuje volební potenciál ČSSD. Pokud by ale sociálním demokratům dali hlas pouze voliči pevně rozhodnutí pro tuto stranu, stačilo by to na zisk pouze deseti procent.

Aktuální volební potenciál komunistů se podle Prokopa pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kdy komunistům dalo hlas 14,9 procenta voličů. Naopak roste počet lidí, kteří zvažují volbu SPD, Pirátů a Starostů. „Tyto strany a také TOP 09 mají ale jádro voličů pod pěti procenty, a není tak zcela jisté, že se do sněmovny musí dostat,“ upozornil Prokop.

Podpora stran se může ještě velmi měnit

Výběr strany je ovšem podle Medianu jasný jen pro 55 procent voličů. Část z nich si navíc není zcela jistá, zda k volbám půjde. „Ve výsledku lze tak jen 49 procent pravděpodobných voličů označit za zcela rozhodnuté. Pevnost přesvědčení voličů s blížícím se termínem voleb vzrostla (z hodnot okolo 40 procent). Podpora stran se ale může do voleb ještě velmi měnit,“ upozorňuje agentura. 

Průzkum probíhal od 28. srpna do 25. září a zúčastnilo se ho 1243 respondentů. Statistická odchylka je +/- 1 procento u malých stran a až +/- 3,5 procenta u největších stran.