Lipavský odmítá přesun velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma

Pro přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma nejsou v tuto chvíli splněny tři základní podmínky, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Bylo by to podle něj v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Zároveň by takový krok nebyl v souladu s jednotným postojem Evropské unie. V současné bezpečnostně rozbouřené době navíc Lipavský nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost mezinárodního společenství razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.

„Dlouhodobé volání části české společnosti po přemístění českého zastupitelského úřadu do Jeruzaléma samozřejmě vnímám, ale jako ministr zahraničních věcí odpovědný za tuto otázku musím konstatovat, že pro takový krok v tuto chvíli nejsou splněny tři základní podmínky,“ uvedl Lipavský.

„Zaprvé, tento krok by byl v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, které Česko na základě článku 1 české ústavy dodržuje. Česko usiluje o mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ dodal šéf diplomacie.

Krok by podle něj výrazně narušil jednotu Evropské unie. „Zvláště v době ruské imperiální agrese proti Ukrajině je jedním z hlavních cílů české zahraniční politiky vytváření evropské jednoty,“ poznamenal Lipavský.

Třetí podmínkou je právě již zmíněné zachování bezpečnosti. Lipavský nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.

„Za takové situace bych nedovedl garantovat bezpečnost českých zastupitelských úřadů, jejich zaměstnanců, rodinných příslušníků či jiných českých občanů pobývajících v zemích s obyvatelstvem radikálně odmítajícím tuto myšlenku,“ zdůvodnil ministr.

Pavel: Debata o přesunu ambasády teď není na místě

S přesunem českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma v tuto chvíli nesouhlasí ani prezident Petr Pavel. V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není debata o přesunu ambasády na místě, míní hlava státu.

„V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele jak v rámci české politiky, tak na úrovni Evropské unie a dalších mezinárodních platforem,“ doplnil Pavel.

Fiala přesun podporuje

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že přesun ambasády podporuje. V současné době by to považoval za žádoucí krok. Podle zákona o zahraniční službě má kompetenci přesouvat a rušit zastupitelské úřady ministr zahraničí. V úterý Fiala v reakci na Lipavského vyjádření doplnil, že může jen zopakovat svá pondělní slova. „O konkrétním postupu budu jednat s koaličními partnery. Dlouhodobě přesun našeho velvyslanectví do Jeruzaléma podporuji. Každá země má právo vybrat si sama své hlavní město,“ sdělil.

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.

Otázka přesunu ambasády se otevřela po sobotních útocích palestinských radikálů hnutí Hamás na Izrael. V neděli stínová vláda opozičního hnutí ANO v souvislosti s eskalací konfliktu koaliční kabinet vyzvala, aby učinil všechny kroky pro přestěhování velvyslanectví. Pro jsou i některé koaliční strany.

Černochová: Nesmíme zapomínat na Ukrajinu

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) má Izrael právo na sebeobranu a jeho nynější počínání je odvetou za zcela bezprecedentní útok. „Jsme v kontaktu s izraelskou stranou, když bude požadovat nějakou pomoc, jsme připraveni,“ uvedla. Je také v kontaktu s Lipavským. Obrana je připravena poskytnout letadlo, pokud by se Česko rozhodlo pro vypravení repatriačního letu do Izraele.

Co se týče přesunu české ambasády do Jeruzaléma, Černochová v Interview ČT24 sdělila, že takový krok podporuje. „Myslím si, že to není až tak právní problém, spíš je to problém politický. V rámci pětikoalice jsou někteří kolegové více náchylní k tomu řídit se nějakými evropskými doporučeními,“ poznamenala.

Černochová připustila, že konflikt v Izraeli vyhovuje Rusku v tom, že odvádí pozornost od dění na Ukrajině. Nejen kvůli tomu ministryně doufá, že Izrael všechny problémy brzy vyřeší. „Pevně věřím, že potom se pozornost, nejen naše a naší veřejnosti, ale celého světa, vrátí zpět k Ukrajině. Bylo by smutné, kdybychom zapomněli na to, že pár set kilometrů od nás vojáci bezprecedentně vraždí ženy, děti a demolují civilní objekty,“ vysvětlila.

Česko počítá s další vojenskou pomocí pro Ukrajinu, spolu s armádou pečlivě zvažuje, co může postrádat. Počítá s prodloužením výcviku ukrajinských vojáků v Česku, o pokračování mandátu požádá vládu, následně se tím případně bude zabývat sněmovna a Senát. „Variant pomoci včetně nevojenského materiálu je celá řada,“ uvedla. 

Načítání...