Linka 155 by místo sanitky mohla přivolat sestru. Ministerstvo je chce posílat k neakutním případům

UDÁLOSTI: Sestry by nově mohly vyjíždět i na pokyn záchranky (zdroj: ČT24)

Zdravotní sestry, které zajišťují domácí péči, chtějí přidat. Peníze možná dostanou, ministerstvo zdravotnictví jim ale zároveň přidá i práci. Chce s jejich pomocí zmírnit personální podstav u záchranných služeb. Plánuje, že by sestry z domácí péče mohly jezdit k neakutním případům místo sanitek s lékařem.

Zdravotnické záchranné služby se potýkají s výrazným nedostatkem lékařů. Podle údajů České lékařské komory jich chybějí bezmála čtyři stovky a problémy jsou ve všech krajích. Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje několik způsobů, jak záchrankám pomoci včetně náhrady části výjezdů sanitek zásahy sester.

Podle ministerského náměstka Romana Prymuly je často výjezd sanitky nadbytečný a pro stát i nákladný. Na tísňovou linku totiž nezřídka volají lidé, kteří sice potřebují pomoci, nejde však o náročný zákrok. „Když mají vyjíždět k bazálnímu výkonu, třeba výměně cévky, tak jsou náklady 5,5 tisíce. Kdyby to udělala sestra, je to desetina,“ vyčíslil. Podle mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaely Bothové by sestra z domácí péče mohla nahradit lékaře asi u 10 až 15 procent výjezdů.

Samy sestry, které zajišťují domácí péči,  se k plánu ministerstva zdravotnictví stavějí zdrženlivě. Nepochybují o tom, že by nové úkoly zvládly, ale mají i výhrady. „Musely by se dořešit otázky bezpečnosti, protože zdravotní sestry jezdí samostatně, bez řidiče,“ podotkla majitelka agentury domácí péče Václava Procházková.

Že není ještě vše promyšleno, připouští i samo ministerstvo. Jak připustil náměstek Prymula, bude potřeba jasně říct, které případy by byly pro sestry a které pro sanitky. Od moravskoslezské záchranky také zazněla připomínka, ze které vyplývá, že by celá myšlenka mohla stát na vodě. „Linka 155 by vůbec neměla řešit události neakutního charakteru,“ poukázal mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Především jde ale o peníze. Sestry zajišťující domácí péči poukazují, že berou málo, podle asociace jen polovinu ve srovnání s pečovatelkami. „Sestrám v lůžkových zařízeních byly mzdy za poslední roky několikrát navyšovány, a domácí péče stále stagnuje,“ poukázala Ludmila Kondelíková. Domácí péče se zřejmě nebudou týkat ani zvažované výsluhy pro sestry

Vláda v demisi ale slíbila pro sestry, které jezdí za pacienty, navýšit úhrady pojišťoven za domácí péči. Jednat o nich má příští týden.