Krizi V4 přečkala, zní po pražském jednání. Na formě podpory pro Ukrajinu se ale premiéři neshodli

12 minut
Události: Summity EU a V4 o podpoře Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Premiéři všech zemí Visegrádské skupiny se shodují, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc. Po summitu V4 v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Země V4 se podle něj liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat. Česko a Polsko poskytují Ukrajině i vojenskou pomoc, Maďarsko a Slovensko tento postoj nesdílejí, ale jsou připraveny se podílet humanitárně či finančně.

Český premiér Fiala a jeho polský protějšek Donald Tusk zdůrazňovali nutnost vytrvalé podpory Ukrajiny po všech stránkách. Tusk nazval ruského vůdce Vladimira Putina válečným zločincem, o tom, kdo je agresor a kdo oběť, podle něj není pochyb. Zdrženlivě se naopak k vojenské pomoci stavěli slovenský premiér Robert Fico a šéf maďarské vlády Viktor Orbán, kteří i po jednání opakovaně hovořili o nutnosti co nejrychlejších mírových rozhovorů. Všichni čtyři premiéři se ale shodli, že jejich země neplánují poslat vojáky na Ukrajinu.

„Ukrajina nebojuje jen za svou nezávislost, za svou svobodu, a to je samozřejmě spravedlivý boj, ale bojuje i za evropskou bezpečnost,“ připomněl Fiala v Událostech ČT, kde se vracel i k pondělnímu pařížskému summitu o pomoci Ukrajině. Ruskem napadenou zemi je podle něj třeba podporovat intenzivněji, akčněji a efektivněji. 

Tusk: V4 může v pomoci Ukrajině částečně spolupracovat

Pro maďarskou bezpečnost je důležité, aby na východ od země byla entita, která bude mezi Maďarskem a Ruskem. I proto Ukrajině země pomáhá, řekl maďarský premiér Viktor Orbán. „Neposíláme zbraně na Ukrajinu. Neposíláme je ani s vojáky, ani bez vojáků. Poskytneme ale veškerou pomoc, která je mimo tento okruh. Humanitární pomoc, dále provádíme výcvik lékařů působících ve válce, pomáháme uprchlíkům, při rekonstrukci energetické infrastruktury.“

Země V4 mohou alespoň částečně spolupracovat v pomoci Ukrajině, po úterní diskusi by podpora pro napadenou zemi měla být jednoznačnější, míní polský premiér Tusk. Předseda slovenské vlády Fico řekl, že nevěří ve vojenské řešení ruské agrese proti Ukrajině, ale naopak v okamžité zastavení palby a v mírové jednání.

Na protest proti Orbánovi a Ficovi se u Lichtenštejnského paláce, kde se jednání konalo, sešly desítky lidí, kteří mimo jiné pískali a křičeli „hanba“. Fico směrem k bariéře, za kterou protestující stáli, popošel a ironicky jim pokynul.

Fico o víkendu šokoval výroky, v nichž převzal některé narativy ruské propagandy. Tvrdil například, že západní strategie podpory Ukrajiny a protiruských sankcí válku prodlužuje a nefunguje. Kritizoval EU za to, že nevyužívá svou váhu k prosazení okamžitého příměří a uzavření míru. K příčinám ruské agrese zařadil také nenaplnění údajných slibů, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ, a prohlásil, že válka „začala běsněním ukrajinských neonacistů“.

66 minut
Premiéři zemí V4 v Praze
Zdroj: ČT24

Společná témata: energetika, migrace, zemědělství

I přes rozdíly v postoji k ruské agresi ale podle šéfů vlád existují témata, na kterých se země V4 shodnou. Uvedli energetiku, boj proti ilegální migraci nebo zemědělství.

Podle Fialy bylo úterní jednání upřímné a důležité, formát zasedání se neočekávaně změnil, neboť předsedové vlád chtěli některé věci otevřeně probrat sami, bez přítomnosti dalších členů delegací. Orbán po jednání řekl, že Visegrád žije. Také Tusk, který před jednáním vyjádřil pochyby o smyslu pokračování formátu V4, posléze poznamenal, že rozdíly nejsou tak fundamentální, jak by se mohlo zdát.

V4 se podle premiérů například shoduje na nutnosti upravit společnou zemědělskou politiku tak, aby se omezila byrokracie a regulace. Úpravy by se měly týkat i Zelené dohody pro Evropu, takzvaného Green Dealu, uvedli Fiala a Tusk. V4 má shodu i ohledně dalšího rozvoje a využívání jaderné energie. Diskuse se podle Fialy vedla i o budoucnosti EU a možných reformách. Členové V4 se mimo jiné shodují, že nyní nechtějí měnit zakládací smlouvy Unie.

Separátní jednání Fialy s Tuskem

Před setkáním premiérů států V4 separátně ve Strakově akademii jednali Fiala s Tuskem. Předseda polské vlády po schůzce mimo jiné poděkoval Česku za iniciativu k dodání munice napadené zemi. Polsko je podle něj připraveno se zúčastnit každé iniciativy, která svět přiblíží k ukončení války.

Společně s Fialou uvedli, že je potřeba být aktivnější v dosavadních formách podpory Ukrajiny. „Nechci, aby to znělo příliš ostře, ale kdyby se všechny země EU zapojily do pomoci Ukrajině, jak to dělá Polsko nebo Česko, tak by možná nebylo vůbec potřeba, abychom diskutovali o jiných formách podpory pro Ukrajinu,“ poznamenal mimo jiné Tusk.

Fiala s Tuskem také naplánovali, že i s nově vytvořenou polskou vládou budou pokračovat mezivládní jednání mezi oběma zeměmi. První se uskuteční v druhé polovině roku. Fiala vypíchl, že se Česko a Polsko shodnou na zahraniční politice, na hodnotách, které je důležité prosazovat a hájit, a mají také podobné pohledy na výzvy, které Evropu čekají.

Fico s Orbánem odpoledne navštívili bývalého prezidenta Miloše Zemana v jeho kanceláři v Dejvicích. Zhruba ve stejné době prezident Petr Pavel přijal na Pražském hradě Tuska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila mladíka z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem. Při útoku zemřely dvě prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela a uvedla, že je to šestnáctiletý Čech z Hradecka a následně jej obvinila z vraždy. Bude žádat vazbu. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Zavražděným ženám bylo 19 a 38 let, informovala mluvčí policie Iva Kormošová. Oběti se útočník podle kriminalistů zřejmě vybral náhodně. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 20 mminutami

Končí termín pro první kolo podávání přihlášek na střední školy

Ve čtvrtek končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči je mohou podávat po celý den, lze využít elektronický systém DiPSy. Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole. Tedy i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory.
11:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
před 3 hhodinami

Internistů ubývá, potřeba jich je ale stále více

Milion lidí ročně vyhledá v Česku péči internisty, na interní oddělení připadá největší podíl nemocničních lůžek i hospitalizací. Specialistů na tento obor ale ubývá. Česká internistická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proto připravila program, který má obor zatraktivnit pro mladé lékaře.
před 3 hhodinami

Výborný: Kontroly chovů hospodářských zvířat budou v příštích třech týdnech

Mimořádné kontroly chovů hospodářských zvířat, které ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nařídil v pondělí, se uskuteční v následujících třech týdnech. Zacílí se na problematické chovy dojného skotu, které mají například větší procento nucených porážek na farmě, oznámil ministr. Farem a chovů dojného skotu je podle něj v Česku asi 1300, na síti X uvedl, že kontroly se uskuteční u zhruba stovky z nich.
před 4 hhodinami

Pavel má výhrady ke způsobu přijímaní vysokoškolské novely

Prezident Petr Pavel u novely vysokoškolského zákona nepovažuje způsob přijímání legislativy za správný, snahou by podle něj mělo být odpoutat se v co nejvyšší míře od přílepků. Své výhrady sdělil i ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN). Novela, která má přinést větší samostatnost Národního akreditačního úřadu nebo reformu doktorandského studia, aktuálně čeká na prezidentův podpis.
před 4 hhodinami

V Hradci pracuje sedm psychologů pro včasnou pomoc, říká expert Vymětal

Poté, co šestnáctiletý útočník zabil nožem v Hradci Králové dvě ženy, může řada dotčených lidí trpět osobními psychologickými krizemi. Psycholog Štěpán Vymětal, který se na podobné situace specializuje, doporučuje lidem soudržnost, státu pak lepší připravenost.
před 7 hhodinami

Loňský rok byl mimořádný, hájí odměny pro vedení univerzity Králíčková

Loňský rok byl mimořádný z hlediska výzev a projektů, uvedla v Událostech, komentářích rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v reakci na kritiku výše odměn managementu univerzity. Vyjádření tiskového oddělení UK, které odměny dávalo do souvislosti s předloňskou střelbou na filozofické fakultě, však podle ní nebylo „šťastné“. Místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš uvedl, že tragická událost se v minulosti použila k překrytí selhání.
před 8 hhodinami
Načítání...