Nevěříme ve vojenské řešení války, a proto naše vláda neposílá Ukrajině zbraně, řekl ČT Fico

9 minut
Rozhovor se slovenským premiérem Robertem Ficem po summitu V4
Zdroj: ČT24

Slovenský premiér Robert Fico míní, že země Visegrádské skupiny sice mají na některé problémy rozdílné názory, ale její existence má smysl. Řekl to v rozhovoru, který poskytl ČT po summitu V4 v Praze. V něm také zopakoval, že nevěří ve vojenské řešení ruské agrese proti Ukrajině, a proto slovenská vláda neposílá napadené zemi zbraně.

Fico připustil, že v rámci V4 jsou země, které považují vojenské řešení války za jediné možné, zatímco jiné tento způsob odmítají.

„Toto setkání bylo nakonec plné argumentů a vzájemného respektu. Došli jsme k tomu, že pokud se shodneme na základní definici, že došlo k porušení mezinárodního práva, v případě použití ruské vojenské síly na Ukrajině, a že Ukrajina potřebuje další pomoc, ať už vojenskou, či nevojenskou, tak má smysl dále pokračovat v rámci spolupráce,“ řekl Fico pro ČT.

Zopakoval také, že právě Slovensko ve vojenské řešení nevěří. „Jsme pro to, aby okamžitě začala mírová jednání, neboť mírová jednání umožňují najít nějaké řešení. Když se budeme spoléhat na další a další zabíjení Slovanů, Ukrajinců a Rusů, to řešení nepřinese,“ řekl a kritizoval EU, že nemá žádný mírový plán. Na předchozí dotaz, jak si mírové řešení sám představuje, ale konkrétně neodpověděl. Dodal jen, že požaduje okamžité zastavení palby a příměří.

Řekl také, že Bratislava pomáhá Kyjevu jinak než vojensky, přičemž zmínil odminovací stroje či chystané civilní projekty na elektrické propojení Košic a Kyjeva. „Jen prostě nevěříme ve vojenské řešení, a proto naše vláda řekla: žádné zbraně, žádná munice, žádný voják Slovenské republiky na území Ukrajiny,“ podotkl v ČT.

Uvedl rovněž, že listopadové prezidentské volby v USA mohou být rozhodující pro další vývoj konfliktu a že přímá účast vojáků NATO v konfliktu by výrazně zvýšila napětí.

Fico odmítá, že by jeho výroky o Ukrajině poškodily vztahy s Českem

Rozdílné postoje k podpoře Ruskem napadené Ukrajiny se promítají do vztahů uvnitř V4. Český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský kolega Donald Tusk zdůrazňují, že je třeba podporu Kyjeva zesílit, naopak předseda maďarské vlády Viktor Orbán a právě slovenský premiér Fico jsou zdrženliví až odmítaví. Zejména Fico v minulých dnech šokoval výroky, v nichž převzal některé ruské narativy.

Fico o víkendu mimo jiné prohlásil, že ruský vůdce Vladimir Putin je na Západě neprávem démonizován, že strategie Západu proti ruské válce na Ukrajině selhala či že Rusko nelze vojensky porazit. Uvedl také, že válka „začala běsněním ukrajinských neonacistů“, což je jedna ze lží ruské propagandy. Té odpovídá i další Ficovo tvrzení, že k ruské agresi vůči sousední zemi přispělo rozšiřování NATO na východ. Ruská agrese je přitom ničím nevyprovokovaná a jejím cílem je zastavit směřování Ukrajiny na Západ, pro které se tato země sama rozhodla, a obnovit ruský vliv ve střední a východní Evropě. Vítězná válka by také rozbila současný mezinárodní řád zapovídající zisk území silou.

Český premiér Fiala v reakci na Ficovy výroky uvedl, že ho velmi překvapily a že si o tom s Ficem vážně promluví. „Nikdy jsem žádné politické téma nepoužil na to, abych ohrožoval dobré slovensko-české vztahy, na tom mi nejvíc na světě záleží,“ reagoval Fico na dotaz, co to znamená pro vztahy obou zemí.

„Ukrajina není náš problém, je to problém, který se týká bezpečnosti v regionu. Prohlášení premiéra Fialy nebo premiéra Fica nemohou mít dopad na vzájemné slovensko-české vztahy, to principálně odmítám,“ uzavřel slovenský premiér v rozhovoru pro ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59AktualizovánoPrávě teď

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
před 35 mminutami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 4 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 7 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 17 hhodinami
Načítání...