Lidé v domě odmítli plošinu pro vozíčkáře, nemocný muž se musí stěhovat

Sousedé v domě odmítli plošinu pro vozíčkáře (zdroj: ČT24)

Nesouhlas sousedů s plošinou pro vozíčkáře zkomplikoval Viktoru Chaloupkovi z Ostravy život. Muž trpí roztroušenou sklerózou, kvůli nemoci se téměř nemůže pohybovat a schody z třetího patra jsou tak pro něj téměř nepřekonatelnou překážkou. Na vlastní náklady chtěl proto v domě postavit plošinu, lidé ji ale odmítli. Muž se tak bude muset z domu vystěhovat.

Grafik Viktor Chaloupka nejprve přestal vidět na jedno oko, později se přidala únava a problémy s pohybem. Dnes je pro něj problém dojít z obýváku do kuchyně. Vyjít schody do třetího patra mu trvá dlouhé minuty a roztroušená skleróza ho postupně upoutává na invalidní vozík.

Na vlastní náklady chtěl proto v domě vybudovat plošinu. Získat souhlas většiny majitelů ostatních bytů se ale ukázalo jako problém. Z dvanácti bylo šest proti. Předsedkyně sdružení vlastníků důvody nesdělila s tím, že na otázky odpoví až na pravidelné schůzi.

V sousedním domě plošina funguje

Podle pana Chaloupky se někteří sousedé obávali, že by plošina narušovala klid v domě a omezila prostory. V jednom z typově stejných sousedních domů přitom plošinu mají. Nikoho neomezuje a podle jejího majitele si na ni ani dosud nikdo nestěžoval. Pokud naopak lidé například potřebují něco stěhovat, majitel jim dá plošinu k dispozici.

S podobnými problémy se lidé obracejí na Národní radu osob se zdravotním postižením. V tomto případě ale žádná pomoc není. Vše záleží jen na vůli sousedů. „Lidé by si měli uvědomit, že zítra mohou být v pozici daného člověka oni,“ poznamenal předseda Moravskoslezské krajské rady pro osoby ze zdravotním postižením Radim Kozlovský.

Viktor Chaloupka bojoval o plošinu dva roky. S rodinou se nakonec rozhodl odstěhovat do domu, kde je výtah.