KSČM zaplatí 40 milionů, rozhodl soud

Praha – Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) musí zaplatit 40 milionů korun za zrušení smlouvy o prodeji svého sídla. Peníze mají putovat italské firmě Poste Re, která od komunistů chtěla budovu koupit. Takové je pravomocné rozhodnutí pražského městského soudu, který v odvolacím řízení potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z října loňského roku. Strana své sídlo firmě sama nabídla, pak si ale obchod rozmyslela jako nevýhodný.

Původně chtěli komunisté budovu nedaleko Václavského náměstí prodat a vybudovat si nové sídlo v pražských Vysočanech. Uzavřeli proto s Poste Re smlouvu o smlouvě budoucí, ze které vyplývala povinnost uzavřít smlouvu o prodeji, a také smluvní pokuta. Cena, za kterou strana nabídla sídlo italské firmě, činila 410 milionů korun. Firma dokonce zaplatila v roce 2005 KSČM první zálohu 40 milionů korun.

Mluvčí KSČM Věra Žezulková: "Vedení KSČM si nejprve prostuduje odůvodnění rozhodnutí soudu ve věci sporu firmy Poste Re a KSČM. Teprve poté zaujme stanovisko a rozhodne o přijetí dalších právních kroků."

Komunisté si ale transakci rozmysleli a zálohu vrátili. Dospěli totiž k názoru, že cena je pro stranu nevýhodná, za podobnou nemovitost v lukrativní části hlavního města by podle odborníků mohli získat daleko víc peněz.

Kvůli kritice za nevýhodně uzavřené smlouvy tehdy ústřední výbor KSČM odvolal z funkce místopředsedu Václava Exnera, který byl pověřen přípravou a podpisem smluv spolu se zesnulým místopředsedou Františkem Tomanem. Spekulovalo se také o tom, že kauza přispěla k odchodu Miroslava Grebeníčka z čela strany.

Své sídlo v ulici Politických vězňů komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989. Podle neoficiálních informací za budovu zaplatili 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej napadlo u soudu, KSČM ale vleklý spor vyhrála.

Vydáno pod