Kájo, nevolej! Klip s Krobotem má pomoci financovat linku seniorů

Praha – Tisíce seniorů se nedovolají na speciální linku pomoci. Chybějí operátoři i peníze na delší provozní dobu, například o víkendech. Nezisková organizace Elpida je hodlá získat sbírkou i originálním videoklipem, který uvede Česká televize. Účinkují v něm právě ti, které má projekt podpořit.

Linka seniorů dnes zahájila sbírku, která má umožnit rozšíření této bezplatné služby na víkendy. Součástí kampaně je hudební klip Kájo, nevolej, ve kterém vedle pěveckého sboru seniorek ze sdružení Elpida účinkuje režisér a herec Miroslav Krobot. Píseň se nyní bude po dobu dvou týdnů objevovat ve vysílání České televize, druhá část kampaně je plánována na přelom září a října. 

Přetížení zažívá Linka seniorů každý den. Ročně se na ni obrátí asi 30 tisíc lidí, dalších 50 tisíc ale volá marně. Na každého operátora tak připadají desítky hovorů za den, jeden trvá v průměru dvacet minut. Linka funguje pouze ve všední dny a o vánočních svátcích od 8:00 do 20:00, ročně za 2,5 milionu korun. Na víkendová volání potřebuje dalšího půl milionu. „Chceme volajícím vyjít vstříc a od 1. ledna 2015 služby linky rozšířit o víkendový provoz. Věříme, že se nám s pomocí partnerů podaří sehnat 500 tisíc korun potřebných k rozšíření služby o víkendová volání,“ uvedla vedoucí linky Alena Krásná. 

image_575561
Zdroj: ČT24/elpida.cz

Linka seniorů: 800 200 007

Bezplatná a anonymní telefonická služba je určena pro seniory, pro osoby o seniory pečující a osoby v krizi. Funguje nepřetržitě od roku 2002. Provozuje ji obecně prospěšná společnost Elpida.

Pěvecký sbor Elpida pro účely kampaně nacvičil nové pojetí písně Dájo, nevolej od Vladimíra Eddy Fořta, známé z podání Karla Hály. Text a hudbu, postavenou na zvucích telefonů, upravil Martin Hůla, alias Bonus. Celý videoklip je stylizovaný podobně jako klasické studiové videoklipy z 60. let, jeho autorem je režisér Tomáš Luňák, který se proslavil filmem Alois Nebel. 

„Spolupracovalo se mi velice dobře, bohužel klip měl jedno úskalí, totiž že ve sboru je mnohem víc dam, než si mohlo v klipu zahrát. Omlouvám se všem, na které se nedostalo. Tak snad příště,“ řekl režisér. Miroslava Krobota prý oslovil po výzvě hudebníka Bonuse, zda by mohl obsadit svého dvorního herce. „Mirek souhlasil. Vzhledem k tomu, že i on může být časem potenciální zákazník, asi ví, co dělá,“ dodal v nadsázce Luňák. 

„Já myslím, že je to ohromná věc, zvlášť pro lidi, kteří už nejsou ve dvojicích, ale sami,“uvedla účastnice klipu Vlasta Beranová-Holanová. Právě samota totiž patří mezi nejčastější důvody, proč lidé na Linku seniorů volají. Na operátory se ale taky čím dál častěji obracejí s problémy, o kterých se s rodinou stydí mluvit, například s exekucí, problematikou demence či špatných rodinných vztahů. 

Jak můžete pomoci?

  • Pošlete libolnou částku bankovním převodem na náš transparentní účet 2838425028/5500
  • Podpořte linku prostřednictvím portálu Darujsprávně.cz
  • Zašlete dárcovskou SMS DMS LINKASENIORU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, Elpida obdrží 28,50 Kč. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací najdete nawww.darcovskasms.cz
Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Berounsku střílel po policii. Ta ho poté našla mrtvého

Muž se zbraní v Králově Dvoře na Berounsku střílel po policistech a zabarikádoval se v domě. Když dovnitř pronikla zásahová jednotka, našla střelce mrtvého. Nikdo další se nezranil. Uvedla to ve čtvrtek večer policie na síti X. Mluvčí krajské policie Barbora Schneeweissová řekla, že muž s největší pravděpodobností před vstupem policistů do domu spáchal sebevraždu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoV něčem jsme selhali, reaguje Žáček na nesplněný závazek NATO

Česko loni nesplnilo závazek NATO – na obranu stát nevydal dvě procenta HDP. „Ano, beru to, že jsme v něčem selhali, to přiznávám,“ řekl v pořadu Interview ČT24 člen sněmovního výboru pro obranu a místopředseda poslaneckého klubu ODS Pavel Žáček s tím, že ale „věřili, že to půjde zvládnout“. Tématem rozhovoru byla i koncepce armády, kterou po dokončení pošle vláda do výboru pro obranu. „Budeme rozebírat jednotlivé nuance, teprve zjistíme, jak se to změnilo (…) a uvidíme, jestli to bude realistické,“ nastínil Žáček. Tématem rozhovoru byl i vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle Žáčka se Česko kritice Spojených států nevyhne. Trump na summitu v Ankaře bude podle něj ukazovat prstem na státy, které závazek dvou procent HDP nesplnily, a tedy i na Babiše. „To opravdu nic nezmění – ani dobré vztahy,“ komentoval Žáček. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 4 hhodinami

VideoHřensko otevřelo Edmundovu soutěsku, provoz stále omezují následky požáru

Hřensko po prodloužené zimní přestávce znovu otevřelo Edmundovu soutěsku. Provoz vyhlášeného turistického místa stále omezují následky rozsáhlého lesního požáru z léta 2022. Do kaňonu se dostane jen asi dvě stě lidí denně. Edmundova soutěska běžně otevírala už na Velikonoce, letos to pozdržely nestabilní kameny nad stezkou. Měla by být otevřena denně až do konce října, při silném větru nebo dešti ji ale Hřensko může z důvodu bezpečnosti zase uzavřít.
před 5 hhodinami

Kvůli školení čínských vojenských expertů odvolal Vlček ředitele ústavu jaderné ochrany

Šéf hasičů Vladimír Vlček ve čtvrtek odvolal ředitele ústavu jaderné ochrany Tomáše Dropu kvůli školení čínských vojenských expertů. Zadal i kontrolu tohoto ústavu u Příbrami, který spadá pod hasiče. O odvolání hovořil dříve ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Dropa řekl Deníku N, že Číňané o návštěvu a kurz požádali a že se českému výzkumu vyplatí. Na informaci o odvolání podle serveru ředitel ústavu zatím nereagoval. Vedením bude dočasně pověřen náměstek pro výzkum a vývoj Jakub Vaněk.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ředitelem KRNAPu ministr jmenoval Moravce z České lesnické akademie Trutnov

Ředitelem Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve čtvrtek ministr životního prostředí (MŽP) Igor Červený (Motoristé) jmenoval pedagoga České lesnické akademie Trutnov Petra Moravce, zjistila agentura ČTK. Moravec byl také vedoucím kanceláře bývalého ředitele parku Robina Böhnische, kterého ministr odvolal z funkce letos v březnu. Za priority Moravec označil ochranu místní přírody, protipožární opatření či digitalizaci. Chce bojovat proti výstavbě apartmánů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ředitelem ČIŽP se stal volební kandidát Motoristů Pavel Straka

Ministr Igor Červený (Motoristé) jmenoval novým ředitelem České inspekce životního prostředí (ČIŽP) podnikatele a volebního kandidáta Motoristů Pavla Straku, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Bývalý ředitel inspekce Petr Bejček odstoupil na konci ledna z funkce kvůli přestupu na ministerstvo financí. Straka, který za Motoristy kandidoval na jižní Moravě, je významným sponzorem strany.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pražští zastupitelé odvolali Prokopa z funkce předsedy kontrolního výboru

Pražští zastupitelé odvolali z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Ondřeje Prokopa (ANO) kvůli jeho kauze nepřiznaných bytů. Na jeho místo zvolili dalšího zastupitele hnutí Jana Hušbauera. V hlasování to podpořily všechny kluby kromě ANO a SPD. Prokop se z jednání omluvil. Náměstek primátora Jaromír Beránek (Piráti) také v pondělí na radě města předloží návrh na Prokopovo odvolání z dozorčí rady dopravního podniku. Zastupitelé ANO se svého kolegy zastali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím se zakázkami v Plzni

Státní zástupce obžaloval dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím s veřejnými zakázkami v Plzni. Konkrétně šlo o elektronický systém pro kontrolu příspěvkových organizaci Plzeňského kraje. Obžaloba je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jednu obviněnou osobu také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Uvedla to plzeňská okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Za první skutek hrozí až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pak až deset let za mřížemi.
před 9 hhodinami
Načítání...