Jakl má nominaci od Svobodných téměř jistou

Praha – Ladislav Jakl, politický poradce Václava Klause, má nominaci do nadcházející přímé volby prezidenta na dosah. Během páteční noci končí prezidentské primárky, ve kterých členové Strany svobodných občanů (Svobodní) o Jaklově kandidatuře hlasují, a současný prezidentský tajemník je jejich jediným kandidátem. Podle šéfa euroskeptické strany Petra Macha má Jakl podporu stranického vedení. „Občas jsem někdy docela šikovným hlasatelem myšlenek, které společně sdílíme,“ objasnil Jakl svůj zájem kandidovat za Svobodné.

Ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Jakl, který od roku 1997 působí jako Klausův poradce, vystoupí na sněmu. „Jestliže Ladislav Jakl v primárkách uspěje, zahájíme sběr potřebných 50 000 podpisů, aby mohl být jedním z kandidátů v blížící se prezidentské volbě,“ plánuje šéf strany Mach.

Svobodní se profilují jako pravicová euroskeptická strana. Tvrdí, že pokud se nepodaří prosadit zásadní změny Evropské unie, měla by ji Česká republika opustit. „Chceme mít kandidáta, který skrze jmenování bankovní rady ČNB zajistí pokračování zdravé měnové politiky, nedopustí další přesouvání pravomocí a peněz na Evropskou unii a bude sněmovně vracet zákony omezující svobodu člověka,“ zdůvodnil Mach, proč vedení strany Jakla jako prezidentského kandidáta vybralo.

Lidé mě znají, Svobodným mohu pomoct, slibuje Jakl

Jakl naopak členům a příznivcům strany slibuje, že jeho prezidentská kandidatura a spojení „mediálně známého“ jména se stranou může posílit stranické preference Svobodných. Opačný efekt prezidentský poradce nepředpokládá. „Nepřijde mi, že by mohl existovat živý volič, který by strašně miloval Svobodné a mě nenáviděl, ale nemohu to vyloučit,“ poznamenal během stranické besedy. „Drtivá většina lidí, kteří mě nesnášejí, by Svobodné stejně nevolili,“ doplnil Jakl.

Svobodní mají přes tisíc členů a registrovaných příznivců, kteří mohou hlasovat o tom, zda Jakla podpoří. Výsledky primárek svobodní oficiálně oznámí v neděli na republikovém sněmu. Prezidentský tajemník ovšem zatím neví, zda by byl ochoten, pokud by v prezidentské volbě neuspěl, do strany vstoupit. „Vždy jsem byl člověkem, který politikou žil, ale zároveň jsem si vždy držel distanc od světa politiky, alespoň na jeden krok,“ uvedl s tím, že v každém případě by i nadále Svobodným zachoval svou „přízeň a podporu.“

Jakl: Přímo volený prezident bude vracet až 90 procent zákonů

Ladislav Jakl osm měsíců před konáním prezidentských voleb nechce spekulovat, jakou by byl v případě zisku oficiální kandidatury a případného vítězství hlavou státu. Upozornil však, že přímo volený prezident se může velmi lehce dostat do konfliktu s parlamentem. „Všichni, kdo si vymodlili přímou volbu prezidenta, ať zapomenou na mír a klid ústavních institucí. Jakýkoliv další prezident k tomu nebude mít žádný důvod, snad s výjimkou toho, že bude velký kámoš s aktuální vládní většinou. A to je ale velmi nepravděpodobné,“ varoval. „Současné kompetence prezidenta jsou zdrcující a větší, než si lidé myslí,“ dodal blízký Klausův spolupracovník.

Pokud Svobodní seženou dostatek podpisů, Jakl se počátkem příštího roku v přímých prezidentských volbách utká s expremiéry Janem Fischerem a Milošem Zemanem, kteří jsou na prvních dvou místech volebních preferencí. K dalším kandidátům patří například ekonom Jan Švejnar, šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. V prezidentských primárkách ODS spolu soupeří senátor Přemysl Sobotka a europoslanec Evžen Tošenovský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci debatují o novele k veřejným rozpočtům, kterou vetoval Pavel

Poslanci se v úterý znovu zabývají vládní novelou rozpočtových zákonů. Vetoval ji prezident Petr Pavel, podle kterého ohrožuje dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Sněmovní opozice se obává toho, že předloha umožní vládě rozvolněním pravidel rozpočtové odpovědnosti utrácení a růst státního dluhu. Vládní tábor je odhodlaný prezidentův postoj přehlasovat. Koalice si již hlasováním prosadila, že jednání sněmovny se může v úterý protáhnout do noci. O programu současné schůze se ještě nehlasovalo. Opozice se chce také zabývat opatřeními proti suchu.
03:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Masky a anti-age krémy místo hraček. Trend skincare u dětí sílí, odborníci varují před riziky

Osmileté dívky, které přesně vědí, k čemu slouží sérum, toner nebo kolagenová maska. Ještě před několika lety to byla spíš výjimka. Dnes se péče o pleť stává běžnou součástí života části dětí z generace alfa. Inspiraci hledají na sociálních sítích. Nevhodná kosmetika může ale podle odborníků dětskou pleť nevratně poškodit a vyskytují se i psychické problémy související s obsedantním používáním velkého množství produktů na pleť. Tématu skincare, generaci alfa a rizikům s tím spojeným se věnoval nový publicistický podcast Bilance.
před 1 hhodinou

Náročné operace jen ve specializovaných centrech, plánuje ministerstvo

Tři čtvrtiny ze zhruba sedmnácti tisíc nejnáročnějších operací ročně, většinou odstraňování nádorů, provádějí už nyní specializovaná centra. Do roku 2030 tam chce ministerstvo zdravotnictví (MZd) přesunout všechny, tedy zhruba čtyři tisíce zbývajících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že pro úspěšnost operací je zásadní zkušenost s nimi. Menší nemocnice před přehnanou centralizací varují, bude mít podle nich dopad na dostupnost péče nebo zájem lékařů v nich pracovat.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoSečteno: Hlavní město Praha

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 25. srpna se věnoval hlavnímu městu Praze.
před 3 hhodinami

VideoČasto se stanou věci, kterým by málokdo věřil, říkají Reportéři ČT Vrána a Vlach

Někdy se stanou věci, kterým by málokdo věřil, že se vůbec můžou stát. Řeč je o regionálních kauzách, které jsou leckdy tak překvapivé, že svou zajímavostí předčí i události na celostátní úrovni. Jaké kauzy se nejčastěji v regionech řeší? Jak snášejí zvídavé otázky místní podnikatelé a politici? Také o tom je podcast, ve kterém Janě Neumannové odpovídají reportéři Karel Vrána a Tomáš Vlach. Druhý jmenovaný přidává i své postřehy z častých návštěv Ukrajiny. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 4 hhodinami

Růst minimální mzdy vytlačuje šedou ekonomiku, míní Jurečka. Podle Juchelky pomůže i EET

Minimální mzda má od ledna vzrůst na 24 900 korun, po souhlasu tripartity zamíří předpis ke schválení vládě. Podle ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) se očekává její další růst, zmínil také vyšší výdělky pro státní úředníky, kde má nejnižší tarif začínat právě na úrovni minimální mzdy. Podle někdejšího šéfa resortu a předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Mariana Jurečky se zvyšováním minimální mzdy potlačuje část šedé ekonomiky. Debatou v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 8 hhodinami

VideoNa desítkách železničních přejezdů přibydou kamery

Zhruba na čtyřiceti železničních přejezdech po celé zemi budou instalovány kamery. Budou zaznamenávat registrační značky aut i chování řidičů. Třeba jestli respektují světelnou signalizaci a dopravní značky. Policisté díky tomu budou moct snáz postihovat bezohledné a nebezpečné chování. Jen od začátku letošního roku už za přestupky na přejezdech rozdali více než 700 pokut. Jako prevence před nehodami má sloužit i lepší zabezpečení. „Na silnicích prvních tříd už žádný přejezd bez závor neexistuje, takže nyní se soustředíme na zabezpečení komunikací nižších kategorií,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.
před 14 hhodinami

VideoNevzdáváme to, říká šéf Asociace krajů Holiš k penězům na opravy silnic

Peníze na opravy krajských silnic vláda nedá. Předseda Asociace krajů a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) uvedl, že bude dál se zástupci kabinetu jednat, a to hlavně o dohodě nad rozpočtovým určením daní. „To je největší priorita v jednání s vládou. Můj mandát předsedy končí v listopadu. Slíbil jsem, že do té doby budu mít dohodu nejen mezi hejtmany, ale i s vládou,“ prohlásil Holiš v Interview ČT24. Myslí si, že podpora silnic druhých a třetích tříd se vyřeší právě díky rozpočtovému určení daní. Zároveň nedokázal říct, kolik silnic zůstane rozbitých, pokud kraje peníze nedostanou. „Nevěřím, že hrozí degradace, ale ten poměr – vůči spraveným a neopraveným silnicím – nebudeme dohánět,“ uvedl Holiš. Poté však připustil, že hrozí degradace postupná, ale nejde podle něj o fatální výpadek financí v rámci hospodaření na silnicích.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.