Inspekce zkoumala zakázku na boty, vyšetřování firmy Blažek předala policii

3 minuty
Spory kolem zakázky na boty pro policii
Zdroj: ČT24

Úředníci Policejního prezidia zodpovědní za nákup desítek tisíc párů bot pro policii se podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nedopustili trestného činu. Inspekce jejich vyšetřování podle zjištění ČT odložila. Nepodařilo se totiž prokázat, že by úmyslně pochybili. Věc tím ale nekončí. Je totiž podaná stížnost a tou se bude zabývat státní zástupce. Řekl to mluvčí GIBS Ivo Mitáček s tím, že policie šetří další část případu, a to možné pochybení firmy Blažek Praha, která boty vyrobila.

Policie bude podle Mitáčka věc řešit jako poškozování spotřebitele ze strany Blažek Praha, protože prý policisté dostali jiné zboží, než jaké požadovali. Firma ale pochybení odmítá s tím, že policie o změnách věděla předem a souhlasila s nimi. 

Kauza se týká výběrového řízení z roku 2012 na více než 60 tisíc párů policejních bot za 72 milionů korun. Zakázku získala firma Blažek Praha z oděvního holdingu Blažek. Policie ale od ní nakonec odebrala jen 52 tisíc párů, za které zaplatila bezmála 60 milionů korun.

Výrobce použil jiné materiály i technologii

Výrobce totiž použil jinou podrážku, jinou vložku a jinou technologii výroby, než jaké byly předepsané v prvotní zadávací dokumentaci. V botách je například textilní vložka místo kožené, navíc boty měly slabší zateplení, než policie požadovala. Policisté si stěžovali, že boty nejsou odolné proti vodě a v dešti se hned promáčí.

Firma se hájí tím, že dokumentace připouštěla možnost změny, že policie o výměně předem věděla a schválila ji. ČT to sdělil místopředseda představenstva Blažek Holding Jan Vácha.

„Dokumentace připouštěla obdobná řešení, která byla schválená zadavatelem. Konstrukce GIBS byla úplně nesmyslná, protože se zakládala na úplně jiných předpokladech. Podle našeho názoru si vyšetřovatel, který stíhání vedl, vůbec nezjistil základní informace o průběhu zadávacího řízení,“ uvedl Vácha.

GIBS, která případ už vyšetřovala i v minulosti, v prosinci 2016 obvinila z podvodu při tendru firmu Blažek Praha a čtyři lidi: dva úředníky odboru správy majetku Policejního prezidia ČR, vedoucí akreditované zkušebny ve Zlíně a výrobního ředitele dceřiné firmy holdingu Blažek. Obvinění podle vyšetřovatelů věděli, že policie nakupuje nekvalitní boty, a uvedli tak zadavatele tendru v omyl.

Městské státní zastupitelství v Praze ale později v květnu 2017 nařídilo zrušit stíhání všech čtyř lidí i firmy z oděvního holdingu Blažek. Podle státního zástupce Jiřího Zdražila se totiž nepodařilo doložit vzniklou škodu. Tu GIBS vyčíslila na 59,5 milionů korun. Žalobce proto věc vrátil GIBS k došetření.

Podruhé už ale inspekce vedla řízení jen proti výrobci, firmě Blažek Praha, a proti dvěma úředníkům Policejního prezidia. Znalkyni v oboru obuvnictví a výrobního ředitele dceřiné firmy holdingu Blažek už GIBS dál nevyšetřovala.

GIBS vyšetřování firmy Blažek Praha předala policii

Vyšetřování firmy Blažek Praha podle aktuálního zjištění ČT Generální inspekce předala policii. „Nepodařilo se nám naplnit subjektivní stránku trestného činu,“ řekl ČT mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Namísto podvodu ale mohlo dojít k poškození spotřebitele, firma totiž dodala policii jiné zboží, než jaké požadovali.

Případ tak nyní prověřují pražští policisté. Podle místopředsedy představenstva Blažek Holding Jana Váchy tím GIBS případ odsunula: „Je to takové elegantní odsunutí problému někam do ztracena. Od loňského zastavení trestního stíhání se nám nikdo neozval. Generální inspekce se musela vypořádat s našimi námitkami a evidentně se nevypořádala vůbec s ničím.“ 

Firma Blažek Praha naopak kvůli loni zrušenému trestnímu stíhání žaluje stát o odškodnění. ČT to potvrdil její právní zástupce Lukáš Trojan. „Žaloba je podána u Obvodního soudu pro Prahu 2,“ sdělil. Firma chce po státu přes 14 milionů korun. Společnost už na podzim žádala o odškodnění ministerstvo spravedlnosti. To se ale k žádosti dosud nevyjádřilo. Zdržení vysvětlilo celkovým zatížením příslušného odboru.

Vyšetřování dvou úředníků z odboru správy majetku Policejního prezidia ČR GIBS odložila. Podle Mitáčka se z jejich strany nepodařilo prokázat úmysl. Konkurenční firma Prabos Plus, která byla oznamovatelem v případu podezřelého tendru, si však podala stížnost, doplnil Mitáček. Bude se jí zabývat státní zástupce, přičemž stížnost může podle mluvčího GIBS narušit celý případ – pokud ji žalobce uzná za oprávněnou, může zrušit odložení případu a nařídit další vyšetřování. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 11 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 14 hhodinami
Načítání...